tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Aranżacje w stylu PRL coraz częściej goszczą we współczesnych wnętrzach. Chociaż wielu osobom kojarzą się one przede wszystkim z kiczem i tandetą mają jednak swoich zwolenników, którzy chętnie przenoszą specyficzny klimat do swoich domów i mieszkań. Poznaj styl PRL w nieco bardziej nowoczesnym wydaniu i dowiedz się, jak urządzić swoje wnętrze w klimacie dawnych, ale modnych lat 70.

styl PRL

Wnętrza w stylu PRL, czyli nowoczesny PRL

Trendy aranżacyjne, podobnie jak modowe, bardzo często powracają do współczesnych odbiorców w nieco odmienionych i unowocześnionych wersjach. Bardzo często coś, co kiedyś było „obciachem”, obecnie staje się absolutnym hitem. Swój renesans przechodzi właśnie styl PRL, który dotychczas kojarzył się z wątpliwej jakości materiałami i zwyczajną nudą. Obecnie powraca jak bumerang w odświeżonym i bardziej nowoczesnym wydaniu! Wnętrza w stylu PRL spotkać można przede wszystkim u ludzi młodych, którzy znają wygląd pomieszczeń lat 70. jedynie ze starych zdjęć i opowieści. Odnajdują oni w starych meblach niepowtarzalny klimat minionych lat. Bardzo często zdarza się, że przedmioty tworzące aranżację pochodzą ze strychów, pchlich targów czy aukcji ze starociami. Poddane renowacji prezentują się nowocześnie i modnie.

Zalety stylu PRL we wnętrzach

Największą zaletą stylu PRL jest jego uniwersalność. Doskonale prezentuje się w niemal każdym wnętrzu, bez względu na jego rozmiar. Sprawdzi się zarówno w przestronnych domach, jak i pokoikach niewielkich rozmiarów znajdujących się w blokach. Warto wspomnieć, że to właśnie małe przestrzenie będą w stanie idealnie oddać klimat lat 70. i podkreślić niepowtarzalny styl z okresu PRL. Bowiem większość mebli z tamtych czasów została projektowana w taki sposób, by jak najlepiej prezentowała się w niewielkich wnętrzach.

Styl PRL w mieszkaniu – kolorystyka i materiały

Wnętrza PRL charakteryzowały się dużą ilością drewna we wnętrzach. Podstawę stanowił drewniany parkiet, który układany był w różne wzory. Najczęściej były to jodełki, drabinki oraz cegiełki. Na podłogach często kładziono także linoleum. Obecnie we wnętrzach stylizowanych na czasy PRL również stosuje się tego typu rozwiązania jednak w nieco bardziej nowoczesnym wydaniu np. w postaci paneli LTV.
Drewno obecne było także na ścianach, w formie charakterystycznej boazerii. Sufity obudowanych drewnianymi panelami pomieszczeń były często pokrywane ozdobnymi kasetonami z finezyjnymi rzeźbieniami. W pomieszczeniach takich jak kuchnia czy jadalnia bardzo często pojawiały się lamperie wykonane farbą olejną. Obecnie, na ścianach, stosuje się neutralne kolory bądź fototapety.
Ogromną zaletą stylu PRL w mieszkaniu jest fakt, że stworzenie wyjątkowego charakteru wcale nie potrzebuje gruntownego remontu. Najważniejszymi elementami przestrzeni inspirowanej latami 70. są meble oraz dodatki. Neutralny kolor ścian i drewniany parkiet idealnie wpiszą się w klimat, a także będą stanowiły doskonałą bazę do innych aranżacji.

Lastryko

Charakterystycznym materiałem dla czasów PRL było lastryko, które obecnie przeżywa swój prawdziwy renesans. Tą wyjątkową mieszankę wody, cementu i kruszywa kamiennego kiedyś spotkać można było przede wszystkim na posadzkach w klatkach schodowych i na parapetach. Obecnie, dzięki swojemu nowoczesnemu wyglądowi, robi się z niego także blaty kuchenne czy też łazienkowe kafle.

Meble PRL w nowoczesnym wnętrzu

Meble to absolutnie najważniejszy element wnętrza PRL. To meble z duszą, które dla wielu osób stanowią doskonałą alternatywę dla sieciówkowych rozwiązań. Co ciekawe, w większości przypadków, meble sprzed 50 lat nie poddawane są renowacji. Bardzo wiele osób celowo wybiera takie egzemplarze, na których widać upływ czasu.
Jednym z najpopularniejszych elementów wnętrz PRL była meblościanka. Swoja popularność zawdzięczała wielofunkcyjności. Małe i praktyczne meble doskonale wpasowywały się w niewielkie powojenne mieszkania. Elementem charakterystycznym pokoju dziennego w stylu PRL był także tapczan.
Charakterystyczne meble w stylu PRL:

  1. Fotel Chierowskiego – to jedna z meblowych ikon czasów PRL. Fotel cechuje się niewielkim rozmiarem, wygodą, a także prostą konstrukcją. Wyróżnikiem fotela „366” są nogi przypominające nożyce.
  2. Krzesło patyczak – doceniane za prostą konstrukcję i uniwersalność. Posiada wygodne, profilowane siedzisko i smukłe nóżki oraz komfortowe oparcie z pionowych szczebelków. Krzesła te doskonale komponowały się z elegancką ławą z połyskiem.
  3. Stolik jamnik – cechuje się podłużnym blatem i smukłymi nóżkami. Najczęściej wykorzystywany był jako stolik kawowy bądź szafka nocna.
  4. Komoda jamnik – to jeden z najbardziej charakterystycznych mebli PRL. Używany jako półka pod telewizor, a także komoda do sypialni. Wąska, funkcjonalna, zgrabna i bardzo pojemna.

Decydując się na styl PRL wcale nie trzeba wyposażać swojego wnętrza we wszystkie wymienione wyżej elementy. Przygotowując projekt swojego mieszkania, warto połączyć meble minionej epoki z nieco bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami. Kultowe krzesła, stoliki czy też fotele w zestawieniu z nowoczesnymi dekoracjami stworzą indywidualny design dopasowany do potrzeb domowników.

Dekoracje PRL

Nowoczesny styl retro inspirowany czasami PRL to również niebanalne dodatki. Jednymi z najpopularniejszych dekoracji PRL były talerze zawieszone na ścianach. Ręcznie malowane stanowiły najczęściej ozdobę kuchni. Obecnie moda na tego typu dodatki powraca, a ich wybór jest ogromny. Umożliwia to stworzenie wyjątkowej, dopasowanej do aranżacji wnętrza dekoracji. Kolejnym charakterystycznym dodatkiem w stylu lat PRL był także ręcznie malowany fajans.

styl PRL
plakat geometryczny

Pod parasolkami

Plakat nr: 131790

zobacz
styl PRL
obraz vintage muzyka

Muzyka przeszłości

Obraz na płótnie nr: 90188

zobacz

Tapeta w stylu PRL

Najprostszym i najszybszym sposobem na powrót czasów PRL we wnętrzu jest zastosowanie tapety na ścianę. Najlepiej sprawdzą się pastelowe odcienie, a także kwiatowe wzory. Do wnętrza urządzonego w nowoczesnym stylu z nutą dawnych czasów pasować będą także geometryczne wzory. Ciekawym, ale dość odważnym pomysłem jest również zastosowanie wariacji ściennej z poprzerywanych tapet o nieregularnych kształtach. Końcowy efekt powinien przypominać ścienną wyklejankę. Dużo inspiracji mogą także dostarczyć tapety vintage.
Kolejnym pomysłem, który doskonale podkreśli styl PRL w mieszkaniu, jest zastosowanie tapety imitującej książki np. Półki z książkami. W latach 70. stanowiły one niezbędny element każdego wnętrza. To samo tyczy się winylowych płyt. Warto zatem przemycić je do swojego mieszkania.

Plakaty w stylu PRL

Plakaty to jedne z najbardziej charakterystycznych dekoracji okresu PRL. W Polsce obecne były niemal wszędzie – na ulicach, w domach, prasie. Tworzone były w duchu socjalizmu. Pełniły zarówno funkcję informacyjną, jak i propagandową. Najczęściej na plakatach przedstawiano m.in.:

  • walkę o socjalizm, czyli „lepsze jutro i pokój”,
  • przyjaźń Polski i ZSRR,
  • przywódców, np. Stalina czy Lenina,
  • Armię Radziecką i Armię Ludową,
  • wrogów ludu,
  • ludzi przy pracy.

Chcąc wprowadzić do swojego wnętrza odrobinę klimatu czasów PRL, nie można zapomnieć o wyjątkowych dekoracjach ściennych. We wnętrzach, które w nieco mniej bezpośredni sposób nawiązywać mają do lat 70., wykorzystać można neutralne plakaty botaniczne, plakaty retro bądź te abstrakcyjne i geometryczne, np. Pod parasolkami.

Trend na wnętrza w stylu PRL utrzymuje się już od dłuższego czasu. Jest to doskonała podróż w czasie i świetna alternatywa dla nowoczesnych mieszkań w blokach. Specyficzny klimat lat 70. zagwarantują przede wszystkim charakterystyczne dla tego okresu meble, a także wyjątkowe dodatki.

Wprowadź klimat PRL do swojego wnętrza!

Więcej artykułów w kategorii Inspiracje