tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Ściana z lustrem – efektowna dekoracja wnętrza!

Lubisz przestronne i dobrze oświetlone pomieszczenia? Zastanawiasz się, jak odświeżyć swoje wnętrze i optycznie je powiększyć? Poznaj kilka pomysłów na zastosowanie lustra na ścianie i przekonaj się, który z nich idealnie sprawdzi się w Twoim domu lub mieszkaniu.

Ściana z lustrem

Lustro – najprostszy sposób na powiększenie wnętrza!

Lustra to elementy, które w pomieszczeniach pełnią zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną. Stanowią niebanalny dodatek niemal do każdej przestrzeni, a ich bardzo duży wybór na rynku sprawia, że bez problemu dopasować je można do większości stylów aranżacji wnętrz. Odpowiednio zawieszone lustro stanowi integralną część pomieszczenia, a także optycznie powiększa i rozświetla przestrzeń. Ściana z lustrem sprawdza się nie tylko w łazience, ale i sypialni, przedpokoju, salonie, a nawet w jadalni.

Wśród najbardziej popularnych obecnie luster wymienić można:

  • wysokie, smukłe lustra stojące,
  • okrągłe lustra dużych rozmiarów z ozdobną ramą,
  • lustra podłużne pozbawione ramy.

Ściana z lustrem w salonie

Salon to jedno z tych pomieszczeń w domu, które powinno być dopracowane w najmniejszym calu. To tutaj spędza się większość wolnego czasu, przyjmuje gości, odpoczywa i relaksuje po ciężkim dniu. We wnętrzu salonu nie może zatem zabraknąć strefy wypoczynku złożonej z wygodnej kanapy i niskiego stolika. Aby podkreślić charakter pomieszczenia i stworzyć z niego prawdziwą wizytówkę domu, warto dobrze szczegółowo przemyśleć aranżację salonu i zadbać o właściwe dekoracje.

Jednym ze niezwykle efektownych rozwiązań jest zastosowanie lustra. Tworzy on dość wyrazisty dodatek, który sprawdza się szczególnie w nowoczesnych wnętrzach. Nieograniczone możliwości aranżacyjne, a także ogromny wybór produktów na rynku sprawia, że lustro na ścianie coraz częściej stanowi wręcz obowiązkowy element.

Odpowiednio zaaranżowana ściana z lustrem w salonie jest w stanie zupełnie odmienić wnętrze. Zmienić jego proporcje, nadać mu głębi, a także optycznie je powiększyć. Dobrze jest powiesić lustro na ścianie prostopadłej do okna bądź źródła światła. Odbijające się promienie sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się być znacznie bardziej przestronne i jasne.

sciana z lustrem

Gdzie powiesić lustro w salonie?

Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest powieszenie lustra na ścianie za kanapą. Aby podkreślić jego obecność można połączyć je z fototapetą. W salonach urządzonych w stylu urban jungle idealnie sprawdzi się np. Variegata wzbogacona o lustro udekorowane makramą bądź wikiliną.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by lustro znalazło się nad kominkiem czy komodą. Ważne, by unikać wieszania go naprzeciwko kanapy. Może bowiem skutecznie uniemożliwiać spokojny relaks i wywoływać poczucie obserwowania. Często spotyka się także lustro powieszone pod sufitem, które sprawia, że pokój wydaje się wyższy.

Wybierz fototapetę na ścianę z lustrem

Ściana z lustrem w przedpokoju

Jednym z najbardziej popularnych (tuż po łazience) miejsc, w których znaleźć można lustro jest przedpokój. To zazwyczaj niewielkie pomieszczenie, które wymaga przemyślanej aranżacji. To przestrzeń, z którą goście stykają się w pierwszej kolejności. Warto zatem zapewnić dobre pierwsze wrażenie i zadbać o jego właściwy wygląd.

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w przedpokojach jest zakup mebli z wbudowanym już lustrem. Stanowi ono wówczas integralną część szafy i bardzo często jego funkcja jest czysto praktyczna – można się w nim przejrzeć wychodząc z domu czy mieszkania. Decydując się jednak na zakup lustra z szafą, najczęściej nie można nim swobodnie manewrować, a tym samym tworzyć iluzji we wnętrzu. Zdecydowanie lepszym sposobem jest zatem zakup lustra, które powiesić będzie można dokładnie tam, gdzie jest to konieczne.

Niewielkie pomieszczenie, które bardzo często pozbawione jest naturalnego źródła światła, wymaga optycznego powiększenia. Dobrze zatem wybrać duże lustro, a także dodatkowe źródło światła, które będzie się w nim odbijać. Wieszając bądź stawiając je przy krótszej ścianie, pomieszczenie optycznie się wydłuży.

sciana z lustrem

Ściana z lustrem w sypialni

Jednym z najlepszych miejsc na powieszenie lustra w sypialni jest ściana za łóżkiem. Stanowi wówczas alternatywę dla obrazu, plakatu bądź innej dekoracji ściennej – szczególnie jeżeli posiada ozdobną ramę. Jednymi z najmodniejszych luster, wykorzystywanych w sypialniach, są lustra okrągłe, które podobnie jak w przypadku salonu, połączyć można z fototapetą podkreślającą panujący w pomieszczeniu klimat.

W dużych sypialniach można pokusić się także o zastosowanie większej liczby tego typu dodatków. Idealnie sprawdzi się nie tylko lustro powieszone nad łóżkiem, ale i wysokie lustro stojące, w którym widoczna będzie cała sylwetka domowników. Bardzo często, szczególnie w małych sypialniach, zabudowuje się jedną ze ścian pojemną szafą, której drzwi w całości pokryte są lustrem. Tego typu rozwiązanie optycznie powiększa pokój, a także wprowadza do niego więcej światła. Ściana z lustrem w sypialni sprawia, że całość prezentuje się wówczas przestronnie i przytulnie.

sciana z lustrem

Lustro na czarnej ścianie czy białej?

Lustro to jedna z najbardziej uniwersalnych i ponadczasowych dekoracji, która sprawdza się w każdej aranżacji. Kluczem do sukcesu jest nie tylko wybranie właściwego miejsca do jego powieszenia bądź postawienia, ale i dobranie odpowiedniego kształtu, a także koloru ramy. Dekoracja ta sprawdzi się zatem zarówno na czarnej, jak i białej ścianie.

Ciemne kolory sprawiają, że pomieszczenia wydają się być bardziej tajemnicze, a niekiedy nawet i ponure. Lustro na czarnej ścianie z pewnością przełamie to wrażenie, optycznie powiększy i rozświetli wnętrze. Zastosowanie dużych rozmiarów dekoracji wniesie do pomieszczenia większą lekkość i swobodę, a wytworzony kontrast z pewnością stanowić będzie doskonałą ozdobę całego pomieszczenia.

Białe ściany tworzą nieograniczone wręcz możliwości aranżacyjne. W nadmiarze mogą jednak wprowadzać do pomieszczenia chłód i sterylność. Dobrze jest zatem wzbogacić je o dodatkowe dekoracje, które sprawią, że stanie się ono bardziej przytulne i komfortowe. Jednym z elementów, który diametralnie odmieni charakter pomieszczenia, jest właśnie lustro. Powiększy przestrzeń, rozświetli ją, a także stanowić będzie doskonałą alternatywę dla obrazów czy plakatów. Biel ścian dobrze komponować się będzie z ramą drewnianą bądź taką w kolorze czerni lub ciemnego brązu.

Lustro w galerii ściennej

Doskonałym pomysłem na zastosowanie lustra w pomieszczeniu jest stworzenie kompozycji z obrazów i plakatów. Przemyślany rozkład dodatków stworzy nie tylko wspaniałą dekorację wnętrza, ale przede wszystkim stanowić będzie o indywidualnym jego charakterze. W galerii ściennej, oprócz obrazów i plakatów, mogą znaleźć się również rodzinne zdjęcia.

Stworzenie galerii ściennej wymaga jednak dobrego przygotowania. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad motywem przewodnim i dopasowaniem go do panującego w pomieszczeniu klimatu. Jeżeli zależy Ci na stworzeniu subtelnej i kobiecej dekoracji, wykorzystaj minimalistyczne plakaty przypominające szkice. We wnętrzach skandynawskich sprawdzą się pastelowe pejzaże bądź geometryczne wzory, a pomieszczenia urządzone w stylu glamour idealnie prezentować się będą w towarzystwie połyskujących, metalicznych plakatów.

Wybierz plakat do galerii ściennej z lustrem

Kolejnym krok stanowi rozplanowanie układu galerii – należy zastanowić się nad rozmiarem poszczególnych dekoracji i ułożyć je w logiczną i spójną całość. Decydując się na zastosowanie lustra, dobrze umieścić je w centralnej części galerii. Dopiero, gdy jest się pewnym układu, można przystąpić do wieszania obrazów i plakatów na ścianie. Co ciekawe, nie trzeba tworzyć nieestetycznych dziur w ścianach. W naszym artykule: Jak powiesić obrazy bez wiercenia? znajdziesz praktyczne wskazówki i alternatywne rozwiązania dotyczące sposobów umieszczania dekoracji na ścianach.

Ściana z lustrem to jedna z najbardziej efektownych dekoracji niemal każdego pomieszczenia. Sprawdza się zarówno w aranżacjach minimalistycznych, jak i tych pełnych przepychu i koloru. W połączeniu z oryginalną tapetą bądź nietuzinkowymi dekoracjami ściennymi jest w stanie diametralnie odmienić i odświeżyć wnętrze. Doskonale łączy w sobie zarówno funkcje praktyczne, jak i dekoracyjne.

Więcej artykułów w kategorii Dekoracja wnętrz