Urządzanie wnętrza w stylu vintage to niesamowita zabawa, podczas której liczy się kreatywność i wyobraźnia. Żaden inny styl wnętrzarski tak nie wspomaga wyrażania własnej indywidualności. Vintage to umiejętny balans pomiędzy teraźniejszością a przeszłością, łączenie elementów nowoczesnych z ponadczasową klasyką, które ma dawać nietuzinkową całość.

Słowo vintage wywodzi się z terminologii winiarskiej - oznacza bardzo dobrej jakości wino powstałe z owoców zebranych podczas jednego sezonu. Taki jest też styl vintage we wnętrzach: wysmakowany, wymagający dojrzałości i klasy. Wywodzi się z mody, w której pojawił się w XIX wieku, a jego celem było wyrażanie swojej oryginalności poprzez ubiór. Stąd zakładanie ubrań pochodzących z innej epoki lub na takie stylizowanych oraz mieszanie różnych stylów, co skutkowało często zaskakującymi zestawieniami. Mianem vintage możemy nazwać wszystko, co jest starsze niż 25 lat. We wnętrzach warto inspirować się klasykami oraz wzornictwem z lat 60. i 70.

Styl vintage daje ogromną swobodę, bo rządzi nim eklektyzm i nie boi się awangardowych połączeń. Wymaga jednak rozwagi, aby uniknąć muzealnego efektu. Jego podstawą są przedmioty “z duszą”, takie, które mają własną historię. Dzięki temu unikamy kalki, kopiowania, wnętrze jest oryginalne i ma specyficzny klimat. Vintage lubi stonowane odcienie (beż, szarość, biel lub patynę) w połączeniu z żywymi, a nawet neonowymi kolorami: żółtym, pomarańczowym, seledynowym. Warto jednak nie stosować zbyt wiele połączenia bieli i jasnego różu, aby wystrój nie nabrał charakteru i słodyczy stylu shabby chic.

obraz w stylu vintage
obraz w stylu vintage

Stare listy z Nowego Jorku

Obraz na płótnie nr: 55716

zobacz
naklejka na ścianę vintage
naklejka na ścianę vintage

Pamiątki z podróży

Naklejka ścienna nr: 94076

zobacz

Jak wprowadzić vintage do aranżacji, aby zachować umiar? W starych mieszkaniach i kamienicach warto wykorzystać architektoniczne rozwiązania, które zostały w nich zastosowane, wyeksponować je i połączyć z nowoczesnymi meblami. We wnętrzach teraźniejszych warto dodać starsze elementy i ciekawe dodatki. Warto szukać ich na pchlich targach, w piwnicach i na strychach rodziców lub dziadków, w antykwariatach lub aukcjach internetowych. Nie musisz jednak kupować drogich mebli, ważne, aby miały ciekawy design. Oczywiście bezcenne będą stare meble, ale spokojnie można użyć mebli stylizowanych na wiekowe. Wykorzystaj własne zdolności i własnymi rękami stwórz oryginalne dekoracje! Im więcej indywidualności we wnętrzu, tym lepiej!

obraz w stylu vintage
obraz w stylu vintage

Oko kobiety

Obraz na płótnie nr: 55727

zobacz

Mieszkanie w stylu vintage ma być wypełnione wspomnieniami, dlatego genialnymi dodatkami będą zdjęcia - w sepii, czarno-białe lub stare plakaty, wyeksponowane w zdobionych ramkach. W salonie na ścianie można powiesić stary zegar z kukułką, na komodzie postawić gramofon, wykorzystać podniszczony stolik kawowy lub zamiast niego zastosować skórzane kufry. Dla stylu vintage szczególnie wdzięcznym pomieszczeniem jest kuchnia - świetnie będą tu wyglądać porcelanowe filiżanki, emaliowany czajnik z gwizdkiem czy puszki na przyprawy. Łazienkę dopełni wanna na stylowych nóżkach, kran z kurkami czy lustro w zdobionej, złoconej ramie. Wnętrze vintage uwielbia “zapomniane” meble, jak biblioteczka, sekretarzyk czy toaletka. Ważnym elementem tego typu aranżacji są fotele i pufy, które można odświeżyć za pomocą wyrazistej tapicerki - w pepitkę, kratkę czy paski lub po prostu w soczystym, mocnym odcieniu. To na nich może oprzeć się cały wystrój wnętrza. W przestrzennych sypialniach sprawdzi się ogromne łóżko z baldachimem oraz ornamentalna, kwiecista tapeta. Aby wprowadzić klimat włoskiej winiarni, można we wnętrzu wykorzystać elementy z żelaza lub kute meble. Dzięki temu aranżacja będzie jeszcze bardziej nietypowa!

 

pl vint banners blog

 

Wybierz dekoracje w stylu vintage