Styl rustykalny zaczerpnął swoją nazwę z angielskiego słowa “rustic”, które oznacza “wiejski”, “swojski” i co ciekawe, styl ten przywędrował do nas zza oceanu. Przywodzi on na myśl wiejską chatę lub tradycyjny dworek, ale również przytulną atmosferę, zapach świeżo upieczonego chleba, ciepło domowego ogniska…Wnętrze, w którym można odnaleźć spokój i harmonię.

fototapeta obraz w stylu rustykalny drewnom
fototapeta styl rustykalny drewno

Naturalne drewno

Fototapeta nr: 61035

zobacz
obraz w stylu rustykalnym

Faith, Hope & Love

Obraz na płótnie nr: 55670

zobacz

Rustykalne wnętrza są bezpretensjonalne i proste w formie, czerpią inspirację z natury, dlatego ich podstawą jest drewno. Świetnie wyglądają w takiej przestrzeni belki stropowe i masywne meble - ławy, stoły, kredensy, skrzynie. Doskonale widoczna powinna być struktura drewna, wszelkie słoje i spękania. Jeśli chcemy zachować naturalny kolor drewna, warto powlec je warstwą bezbarwnego lakieru. Stylowi rustykalnemu nie jest jednak również obce bejcowanie na mahoń czy palisander. W tego typu aranżacji stawiamy na proste sprzęty bez zbędnych ozdobników. Inne materiały, które doskonale dopełnią takie wnętrze, to kamień, żeliwo czy ceramika. Sprawdzą się tu też naturalne tkaniny - len, bawełna czy wełna.

W kolorystyce wnętrz dominują biele, przydymione pastele, błękity i kolory ziemi. Na ścianach można też zastosować przecierki lub tynk, który da ciekawy, chropowaty efekt. We wzornictwie przeważają pasy, kraty i roślinne motywy, które nadają sielankowy klimat. W tym przypadku dobrym pomysłem będą także wzory ludowe, które można wykorzystać na przykład na kilimach. Odrobiny romantyzmu dodadzą koronkowe lub wykonane na szydełku serwety. Na podłodze mogą leżeć ręcznie tkane chodniki lub pledy czy wyprawione skóry zwierząt.

naklejka ścienna ptaki na gałęzi zwierzęta
naklejka ścienna ptaki na gałęzi zwierzęta

Ptaki

Naklejka ścienna nr: 91498

zobacz

Typowe dla tego stylu dekoracje nawiązują do wyposażenia wiejskiej chaty, dlatego świetnie w tej aranżacji odnajdzie się zegar z kukułką, żelazko z duszą, wiklinowe kosze, obraz z nurtu sielankowego czy rodzinne pamiątki. W kuchni postaw na gliniane dzbany, blaszane garnki, a także zazdrostki. Element dekoracyjny mogą stanowić suszone kwiaty, warzywa czy owoce, np. warkocze czosnku.

Pomimo że styl rustykalny jest bardzo silnie związany z tradycją, obecnie projektanci łączą go ze współczesnymi elementami. Przykładem może dębowa, bielona podłoga lub okładzina ściany wykonana z nieregularnych płyt kamiennych czy gipsowych zestawiona ze szkłem i stalą. Nowoczesny sprzęt RTV jest często umiejętnie wkomponowany w wystrój lub lekko przysłonięty przez inne dodatki.

 

dekoracje w stylu rustykalnym

 

Wybierz dekoracje w stylu rustykalnym