tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Dekoracje ścienne to elementy, które są obecne niemal w każdym mieszkaniu czy domu. Odpowiednio dobrane są w stanie odmienić wnętrze i wprowadzić do niego przytulny klimat. Sposobów na ich rozmieszczenie jest całe mnóstwo. Jednym z nich jest zastosowanie półki na obrazy i plakaty. Poznaj 5 pomysłów na zastosowanie tego typu rozwiązania w swoim mieszkaniu!

Półka na obrazy i plakaty

Znaczenie obrazów i plakatów we wnętrzu

Obrazy i plakaty pełnią we wnętrzach kilka istotnych funkcji. Jedną z najważniejszych jest niewątpliwie dopełnienie stylu, w jakim pomieszczenie zostało urządzone. Dekoracje ścienne są jednymi z ostatnich dekoracji, które bardzo często mają decydujący wpływ na klimat pomieszczenia. Odpowiednio dobrane podkreślają atuty przestrzeni, a także maskują jego drobne mankamenty. Zapewniają także optyczne powiększenie bądź pomniejszenie problematycznego wnętrza.
Bardzo często obrazy i plakaty znajdujące się w mieszkaniach i domach wyrażają styl życia domowników oraz ich nastawienie do otaczającej rzeczywistości. Dusza artystyczna najpewniej wybierze obrazy, które podkreślać będą jej kreatywność i wrażliwość, a miłośnik nowoczesnych technologii z pewnością pokusi się o dynamiczne, a może i futurystyczne motywy. Dekoracje ścienne potrafią wyrażać pasje, podkreślać cechy charakteru, a także stanowić osobistą pamiątkę wzbudzającą w domownikach sentyment.

Pomysł na półkę na obrazy i plakaty
plakat droga

Droga do lasu

Plakat nr: 124386

zobacz

Sztuka planowania dekoracji ściennych w przestrzeni

Dobór obrazów czy plakatów odzwierciedlających domowników, a także podkreślających styl wnętrza to połowa sukcesu. Prawdziwą sztuką jest właściwe dobranie ich rozmiarów, a także rozplanowanie i rozmieszczenie ich w przestrzeni. Istotna jest także kolorystyka oraz kształt. Oprócz oczywistego powieszenia plakatów czy obrazów na ścianie, można także skorzystać z kilku innych pomysłów, o których szerzej pisaliśmy w naszym artykule: Jak wyeksponować obrazy i plakaty bez niszczenia ściany?. Jednym z wymienionych przez nas sposobów było zastosowanie specjalnej półki, która umożliwia postawienie na niej dekoracji tego typu.

Sposoby na półkę na obrazy i plakaty we wnętrzu

Półka na plakaty i obrazy to doskonały pomysł dla osób, które lubią często zmieniać dekoracje w swoim wnętrzu i nie chcą zbyt często ingerować w strukturę ściany. Półka umożliwia zestawienie obrazów czy plakatów z innymi przedmiotami, a tym samym pozwala na stworzenie harmonijnej i spójnej całości. Wiszące półki wyglądają lekko i subtelnie, a ich szeroki wybór na rynku pozwala na idealne dopasowanie do każdego wnętrza oraz własnych upodobań.

Pomysł na półkę na obrazy i plakaty
plakat maroko

Wrota pałacu

Plakat nr: 134771

zobacz

1. Półka na obrazy w kolorze ściany

Pierwszym i jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest zastosowanie półki na obrazy i plakaty w kolorze ściany. Mebel nie będzie wówczas zbyt wyróżniać się na jej tle, ustępując miejsca temu, co znajduje się na półce. Całą uwagę skupiać będzie na sobie obraz stojący na półce. Chcąc uzyskać taki efekt, najlepiej jest wybierać jak najbardziej proste i wąskie meble. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się we wnętrzach utrzymanych w stylu minimalistycznym, w którym mniej znaczy więcej.

2. Półka w kontrastującym kolorze

Dla uzyskania odwrotnego efektu skorzystać można z półek w kontrastujących do ściany kolorach. Wybór ten sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach bądź pomieszczeniach, w których zaobserwować można jeden konkretny kolor przewodni. Półka w wyróżniającej się na ścianie barwie doskonale komponować się będzie z innymi elementami tego samego koloru, wprowadzając do wnętrza poczucie harmonii i uporządkowania. Dzięki półce w kontrastującym do ściany kolorze stojące plakaty z pewnością będą odpowiednio wyeksponowane i wspólnie z motywem znajdującym się na obrazie tworzyć będą spójną całość.

3. Kilka półek na różnych poziomach

Niezwykle ciekawy efekt wizualny można uzyskać, umieszczając półki na różnych poziomach. Mogą być one ułożone w tzw. schodki bądź w kształt kwadratu. Decydując się na wybór mebli o różnej długości, zyskać można wręcz nieograniczone możliwości co do ich układu na ścianie. Jednak przed ich montażem, warto dobrze przemyśleć ich układ i upewnić się, że odległości pomiędzy nimi są wystarczające do ustawienia stojących plakatów czy obrazów.

Pomysł na półkę na obrazy i plakaty
plakat trawa

Pióropusz marzeń

Obraz na płótnie nr: 130464

zobacz

4. Półka na plakaty z wieszakami

Kolejnym pomysłem jest półka na plakaty stojące z wieszakami. Najczęściej tego typu meble spotkać można w przedpokojach. Z powodzeniem można wykorzystać je także w aranżacji sypialni czy salonu. Zamiast okrycia wierzchniego na wieszakach znaleźć się mogą makramy, wiszące kwietniki z roślinami, a także suszone kwiaty. Zestawione z plakatami boho doskonale podkreślać będą naturalny klimat wnętrza.

5. Półka na obrazy i… rośliny

Obrazy na półce mogą zostać ustawione pojedynczo, w parach, a nawet w całych galeriach. Dobrze wyglądać będą zarówno zestawione ze sobą na zasadzie kontrastu, jak i w jednym motywie kolorystycznym. Można połączyć je także z innymi dekoracjami. Na rynku dostępne są półki posiadające specjalne otwory na doniczki z ulubionymi roślinami domowymi. Takie połączenie może stanowić niezwykle oryginalną ozdobę pomieszczenia. Obrazy na półce, np. Chłodna zieleń czy Kolce zieleni, połączone z soczystą zielenią żywych roślin stworzą wrażenie mieszkaniowej dżungli. Rozwiązanie to doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach urządzonych w stylu rustykalnym czy urban jungle.

Kolor, rozmiar i styl półki powinien idealnie współgrać nie tylko z wnętrzem, ale przede wszystkim ze stojącymi na niej obrazami czy plakatami. Dopasowane do siebie stylem i kolorystyką motywy wprowadzą do wnętrza ład i harmonię. Puść wodze swojej fantazji i stwórz niebanalną galerię wyjątkowych plakatów i obrazów w swoim wnętrzu!

Wybierz plakaty na Twoją półkę!