tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Moda na retro odradza się z każdym sezonem. Można ją zdefiniować jako upodobanie do poszukiwania inspiracji w poprzednich epokach. Nie inaczej jest w przypadku trendu, któremu chcemy poświęcić dzisiejszy artykuł. Styl neomieszczański, bo o nim będzie mowa, wyraźnie nawiązuje do lat 70. XX wieku, chociaż wybiega też w bardziej odległą przeszłość.

Szalone lata 70 miały wiele twarzy, ale dla stylu neomieszczańskiego inspiracją są głownie luksusowe wnętrza z miejskich posiadłości klasy wyższej. Jest to powrót do stylistyki ekstrawaganckiej i pełnej rozmachu. Powracamy zatem do efektownych wykończeń ścian i mebli, do szalonych form i owalnych kształtów, odważnych kolorów i zróżnicowanych materiałów. Ponadto, styl neomieszczański cofa się do pierwszych dekad XX wieku i przywołuje ducha eleganckich salonów burżuazji. Podsumowując, moda na wnętrza retro tym razem upodobała sobie przepych lat 70. i pełne szyku rozwiązania dekoracyjne okresu międzywojennego.

styl neomieszczański

Styl neomieszczański w mieszkaniu

Oczywiście musimy pamietać, że klasyczne atrybuty bogatego stylu miejskiego z poprzednich epok należy traktować dziś z dużą ostrożnością, dostosowując je do współczesnych realiów. Dekorując w stylu retro, flirtujemy z duchami przeszłości, nie popadając w przesadę. Jak zatem udekorować "na bogato" nowoczesne mieszkanie i nie zapomnieć przy tym o dobrym guście? Poniżej zebraliśmy dla was kilka cech stylu neomieszczańskiego, które zastosować możecie w każdym współczesnym wnętrzu.

styl neomieszczanski
obraz kwiaty złote

Eksluzywna wiązanka

Obraz na płótnie nr: 131971

zobacz

Neomieszczański styl w salonie

Zapomnijmy o prostocie. Salon w stylu neomieszczańskim to zróżnicowane tekstury materiałów, np. drewno boazerii obok sofy z aksamitu, albo dywan z długim włosiem zestawiony z gładkim plastikiem. To również niekonwencjonalne kształty: geometryczne lampy, zaokrąglenia mebli, zwariowane formy luster i luksusowe dodatki dekoracyjne. No właśnie - dodatki dekoracyjne! W mieszczańskim salonie nie możemy zrezygnować z dekoracji wszelkiego typu, bo to właśnie one pokazują gościom dystyngowany styl mieszkańców oraz ich upodobanie do wysokiej jakości przedmiotów.
Nasz pomysł na salon to wygodny komplet wypoczynkowy (np. efektowna sofa obita w welur i niskie fotele z aksamitnymi poduszkami), zestawiony z eleganckim parawanem ozdobnym. Innym rozwiązaniem, nawiązującym też do burżuazyjnego upodobania do sztuki, będą duże obrazy na ścianę. Możemy wybrać płótno z abstrakcyjnym wzorem, obraz w stylu retro albo dużych rozmiarów reprodukcję jakiegoś dzieła malarstwa światowego.

styl neomieszczanski
obraz geometryczny

Złota geometria

Obraz na płótnie nr: 135500

zobacz

Dom w stylu neomieszczańskim

Jeśli mieszkamy w domu i wprowadzamy styl neomieszczański na większym metrażu, możemy pozwolić sobie na masywne, klasyczne meble, większą ilość ornamentów i dekoracji (sztuka, rękodzieło) oraz efektowne wykończenia ścian (drewniana boazeria czy sztukateria ścienna). Omawiany styl wygląda doskonale w salonie, ale wydaje się być wprost stworzony do sypialni! Nasz pomysł na sypialnię w domu to romantyczne wnętrze, w którym proponujemy zastosować jasną kolorystykę: beż, pudrowy róż i złoto. Centralne miejsce może zająć eleganckie łóżko z owalnym wezgłowiem, beżową pościelą i dodatkami ze szlachetnych tekstyliów: weluru i aksamitu. Efekt wzmacniamy błyszczącymi dodatkami. Złoto może znaleźć się w ramie lustra, uchwytach do szafek, oprawach dekoracji ściennych czy na świecach w kształcie złotych kul. Całość niech dopełni tapeta w kwiaty lub w owalne kształty, typowe dla lat 70.

Styl neomieszczański - mocne i śmiałe kolory

W neomieszczanskim stylu paleta kolorów jest niezwykle szeroka. To np. rubin, bordo, szmaragd, musztardowy żółty i ciemna pomarańcza oraz mahoniowy brąz drewna. Mocne kolory zapewniają moc wrażeń estetycznych! Modne są zestawienia dwóch intensywnych kolorów czy nawet monochromatyczne pomieszczenia przesycone wyrazistą barwą. W małych wnętrzach starajmy się trzymać jaśniejszych tonacji kolorów (np. niebieski i żółty zamiast granatowego i musztardowego), aby nie nadać przestrzeni zbyt ponurego klimatu. Żeby przywołać dystyngowany charakter burżuazyjnych salonów, możemy paletę kolorów uzupełnić o złoto i srebro. Nasza propozycja to monochromatyczne wnętrze udekorowane z przewagą jednego, śmiałego koloru i plakaty w ramie, również w zdecydowanych barwach i oprawione w złoto, żeby nadać pomieszczeniu trochę metalicznego blasku.

styl neomieszczanski
fototapeta kwiaty

Malowany zapach

Fototapeta nr: 135740

zobacz

Ściany w stylu neomieszczańskim

Dekoracja w duchu lat 70. oznacza bogate wzornictwo i mocne kolory. Ściany możemy pomalować, ozdobić tapetą, lub też wystylizować za pomocą retro akcesoriów. Wybierając farbę, nie bójmy się koloru! Zamiast stosować szafir czy indygo w samych dodatkach, zdecydujmy się na całą ciemnoniebieską ścianę! Jeśli dekorujemy przy pomocy tapety, wybierzmy fototapetę z abstrakcyjnym motywem. Kompozycję dopełnią barwne plakaty w stylu retro czy obrazy abstrakcyjne przedstawiające psychodeliczne kształty i formy geometryczne. Pamiętajmy też, że styl neomieszczański kocha misterne wykończenia! Burżuazyjny styl odtworzymy, gdy przedzielimy ścianę listwą sztukateryjną. Na górnej połowie ściany możemy położyć tapetę z deseniem geometrycznym, a dolną połowę pomalować na modny kolor.

Retro znów jest w modzie, tym razem poszukujemy inspiracji w latach 70. XX wieku i w odległej epoce międzywojennej. Miejski szyk z nutką nostalgii wkracza na salony, ale uwaga - osiągnięcie wymarzonej dekoracji w stylu neomieszczańskim będzie wymagać od nas trochę pracy! Na pewno czeka nas inwestycja w kolorowe farby, aksamitne obicia, złote dodatki, stylizowane meble i kilka artystycznych akcesoriów na ścianę.

Wprowadź szyk stylu neomieszczańskiego do Twojego wnętrza