tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Ścianka loftowa – czym jest i gdzie sprawdzi się najlepiej?

Lofty to przytulne i niezwykle klimatyczne mieszkania, które z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Jedną z cech charakterystycznych wnętrz urządzonych w tym stylu jest loftowa ścianka, która bardzo często stanowi dość uniwersalną dekorację pomieszczenia. Dowiedz się, czym jest oraz jak wprowadzić ją do swojego wnętrza.

Ścianka loftowa

Czym jest loftowa ścianka?

Loftowa ścianka to charakterystyczne dla przestrzeni loftowych i industrialnych przeszklenie, które pełni zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną. Ze względu na specyfikę loftowych wnętrz, stanowi granicę pomiędzy poszczególnymi strefami. Bowiem jedną z cech stylu industrialnego i lotowego jest wszechobecna przestrzeń. Wnętrza przypominać mają ogromnych rozmiarów pomieszczenia fabryczne, do których wpada duża ilość naturalnego światła. Ścianka loftowa pozwala na idealne połączenie wszystkich charakterystycznych cech loftowego stylu:

  • przestrzeń i otwarty układ pomieszczeń – oddziela od siebie poszczególne strefy, ale dzięki materiałom, z jakich jest zrobiona, nie „zamyka” przestrzeni,
  • duża ilość naturalnego światła –szkło bez problemu przepuszcza przez siebie promienie słoneczne, gwarantując, że pomieszczenie jest jasne i dobrze oświetlone,
  • surowe elementy – szkło osadzone jest w metalowych bądź też aluminiowych ramach.
Ścianka loftowa

Ścianka loftowa – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Loftowa ściana to element, który sprawdzi się właściwie w każdej przestrzeni. Naturalnym jest, że najlepiej prezentuje się we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym i loftowym. Idealnie pasować będzie np. do salonu. O tym, jak go urządzić pisaliśmy w naszym artykule: Jak urządzić salon w stylu loftowym?. Z powodzeniem jednak ściankę loftową można wprowadzić do wnętrz minimalistycznych, nowoczesnych czy klasycznych. Ścianki loftowe sprawdzają się zarówno w przestrzeniach mieszkalnych – domach jednorodzinnych, niewielkich mieszkaniach w bloku, jak i przestrzeniach usługowych, szczególnie w popularnych open space.

Szklana ściana loftowa doskonale prezentuje się zarówno w salonie, jak i sypialni. Coraz częściej spotkać ją można również w łazience jako element kabiny prysznicowej. Polecana jest zarówno do pomieszczeń o większym, jak i mniejszym metrażu. Idealnie sprawdzi się m.in. w kawalerkach, umożliwiając domownikom wydzielenie poszczególnych stref, minimalizując do minimum ryzyko przytłoczenia i zagracenia pomieszczenia.

Ścianka loftowa z drzwiami w biurze

Ciekawym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku lokali usługowych, jest zastosowanie ścianki loftowej z drzwiami. Bardzo często tego typu element wykorzystywany jest do oddzielenia sali konferencyjnej bądź osobistego biura szefa w biurowcach. Stwarza to poczucie jedności, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności. Ścianę można dodatkowo wyposażyć w nowoczesne żaluzje bądź długie zasłony.

Ścianka loftowa

Ściana loftowa idealna na poddasze i na antresolę

Szklane ściany bardzo często wykorzystywane są na poddaszach, które charakteryzują się dużą ilością wolnej przestrzeni. Pozwalają one nieco uporządkować przestrzeń i podzielić ją na strefy użytkowe. Zastosowanie szkła wydaje się być wówczas zdecydowanie lepszym pomysłem niż np. ścianki działowe, które znacznie ograniczają dopływ naturalnego światła.

Ściany w stylu loftowym doskonale prezentować się będą również na antresolach, które bardzo często znaleźć można w industrialnych przestrzeniach. Rozwiązanie to pozwala na wygłuszenie poszczególnych części mieszkania i umożliwia stworzenie na piętrze osobistej i intymnej przestrzeni. Alternatywą dla ściany tego typu mogą być również parawany industrialne i loftowe.

Szklana ściana loftowa i jej zalety

Ściana loftowa to rozwiązanie, które jest uniwersalne, ponadczasowe, a przede wszystkim niezwykle efektowne. Wprowadza do pomieszczenia wyjątkowy klimat i jest oryginalnym sposobem na zagospodarowanie przestrzeni. Wymieniając jej zalety, warto wspomnieć również o lekkości konstrukcji. Szklana ściana loftowa jest też łatwa do utrzymania w czystości, a szprosy wykonane z aluminium bądź stali nierdzewnej nie są narażone na korozję.

Ściana w stylu loft może pełnić we wnętrzu kilka funkcji – dekoracyjną i praktyczną. Umożliwia wydzielenie we wnętrzu poszczególnych stref. Dzięki niej można oddzielić np. garderobę od sypialni, pokój dzienny od kuchni czy też wyodrębnić w dowolnym pomieszczeniu część przeznaczoną do pracy. Zastosowanie loftowej ściany pozwala również optycznie powiększyć przestrzeń. Duży wybór tego typu elementów na rynku umożliwia idealnie dopasowanie jej wyglądu nie tylko do aranżacji, ale przede wszystkim od indywidualnych warunków panujących w pomieszczeniu. Ścianka może bowiem zostać zamocowana na stałe, a także pełnić funkcję przesuwnych drzwi.

Z tego typu rozwiązania powinny skorzystać osoby, które posiadają dość ciemne mieszkania. Wstawienie do nich loftowej ściany nie tylko nada pomieszczeniom szyku i elegancji, ale przede wszystkim nieco rozjaśni i optycznie je powiększy. Zastosowane w ścianie przeszklenia zapewnią dostęp promieni słonecznych do całego pomieszczenia.

Ścianka loftowa

Jak wykonać loftową ścianę?

Chcąc wprowadzić do swojego wnętrza loftową ścianę, najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalistów. Jest to szczególnie ważne w przypadku przestrzeni określanych mianem „problematycznych”, czyli np. poddaszy, które posiadają skosy, a bardzo często również nieregularne kształty. Zwrócenie się o prośbę do profesjonalnej firmy, które przygotuje projekt tego typu elementu wnętrza, pozwala na idealne dopasowanie wyglądu ściany do indywidualnych potrzeb domowników.

  • 1. Kolor ścianki loftowej
    Ramy ścian wraz ze szprosami mogą zostać wykonane w przeróżnych kolorach. Warto jednak zaznaczyć, że tym najbardziej popularnym, a jednocześnie najbardziej kojarzącym się ze stylem loftowym, jest czarny. Jego zaletą jest również ponadczasowość – czerń sprawdza się w każdym wnętrzu.
  • 2. Rodzaj szkła
    Zamawiając ściankę loftową, warto zastanowić się również nad jej wypełnieniem. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem jest zastosowanie zwykłego, przezroczystego szkła. Jeżeli jednak loftowa ścianka działowa ma pełnić funkcję parawanu w garderobie bądź służyć jako element kabiny prysznicowej, warto zastanowić się nad szkłem mlecznym. Szkło w tym wariancie pozwala na zachowanie intymności.

Zastosuj parawan jako ściankę loftową

Jak zrobić ścianę loftową własnoręcznie?

Ścianę loftową można zrobić również samodzielnie. Najprawdopodobniej jednak niemożliwe będzie wykorzystanie metalu i szkła. Zamiast tego można wykorzystać drewno, a także specjalne płyty imitujące szkło, np. szyby poliwęglanowe bądź też popularną pleksi.

Pierwszym etapem (po zakupie odpowiednich drewnianych listewek, a także szyb) jest ich przycięcie oraz oszlifowanie. Kolejnym krokiem jest połączenie listewek w taki sposób, by stworzyć pożądane szprosy, a także pomalowanie ich na czarny kolor. Do tego celu warto wybrać wysokiej jakości emalię, która bez problemu pokryje drewno i zapewni mocne krycie. Ostatnim etapem jest przymocowanie do konstrukcji płyt z pleksi, a także przykręceni całości do sufitu.

Ciekawym rozwiązaniem jest również wykonanie ścianki loftowej przy pomocy dużych i drewnianych ramek na zdjęcia. Wystarczy połączyć je ze sobą wkrętami do drewna i pomalować na matową czerń. Ostatnim etapem jest ponowne włożenie do ramek wyjętych wcześniej pleksi, a następnie zamontowanie konstrukcji do podłogi oraz sufitu. Warto jednak pamiętać, że ścianki loftowe robione własnoręcznie nie znajdą zastosowania w łazienkach.

Ścianka loftowa

Ścianka loftowa to doskonały sposób na stworzenie niezwykle oryginalnego i eleganckiego wnętrza. Prosta konstrukcja przyciąga wzrok i sprawia, że pomieszczenie staje się atrakcyjne i ponadczasowe. Loftowa ściana doskonale podkreśli nie tylko aranżacje w stylu industrialnym, ale i skandynawskim, minimalistycznym i nowoczesnym, wprowadzając do pomieszczenia wyjątkowo przytulny klimat.

Więcej artykułów w kategorii Trendy