Elegancja, wygoda i design zamknięte w jednym meblu... Fotel uszak należy do klasyki meblarstwa, która nigdy nie wychodzi z mody. Doskonale sprawdzi się w strefie wypoczynkowej salonu, jak i w gabinecie. Czytanie książki czy filiżanka herbaty lub lampka wina w takim fotelu to czysta przyjemność! Mimo że powstał setki lat temu równie dobrze wpisuje się też we współczesne wnętrza.

wnętrze w stylu skandynawskim fotel uszak
obraz jeleń złoto styl skandynawski

Mój dom: Złoty jeleń

Obraz na płótnie
nr: 76875

zobacz

Historia uszaka

Początki tego mebla nie są jednoznaczne. Jego nazwa wiąże się z budową fotela, który po bokach zwieńczony jest półkolistymi poduszeczkami, zwanymi właśnie uszami. Inną cechą charakterystyczną jest wysokie, lekko odchylone oparcie i szerokie siedzisko.

Pierwsza teoria głosi, że uszak wywodzi się z Anglii, gdzie z powodu panującego w kamieniach chłodu ludzie gromadzili się wokół kominka. Wysokie oparcie fotela chroniło siedzące w nim osoby przed przeciągami, w szczególności panie, których górna część sukni była mniej osłonięta.

Druga wiąże fotel z dworem króla Ludwika XIV - kształt mebla nawiązywał do tronu, a projekt został stworzony z myślą o elicie, co dodawało mu powagi i luksusowości.

Od XVIII w. funkcja ochrony przed przeciągami przestała mieć znaczenie, dlatego w projektach zaczęto przykładać większą wagę do komfortu użytkowania. W XX w. pojawiły się dwa kultowe egzemplarze foteli wzorowanych na uszaku: “Egg” Arne Jacobsena oraz „Wingback Chair” Toma Dixona.

wnętrze w stylu skandynawskim fotel uszak
obraz mapa świata zieleń turkus mięta

Ptasie wędrówki

Obraz na płótnie
nr: 55423

zobacz

wnętrz nowoczesne industrialne fotel uszak
nowoczesny obraz czarno-biały geometria symetria 3d

Oskar - deseń

Obraz na płótnie
nr: 56317

zobacz

Postaw na jakość

Fotel uszak to mebel kupowany na lata, dlatego warto wybrać model stworzony z najwyższej jakości materiałów. Tapicerka najczęściej wykonana jest z tkaniny. Do czyszczenia materiałów syntetycznych oraz lnu i bawełny wystarczą delikatne środki. Obicia zamszowe wymagają innego rodzaju pielęgnacji, plam można się pozbyć np. mieszanką wody i amoniaku. Dostępne są również modele ze skóry. W przypadku ramy dobrym wyborem będzie drewno dębowe lub gatunki egzotyczne, które są bardzo wytrzymałe.

W jakich wnętrzach sprawdzi się fotel uszak?

W każdych! Tradycyjnie najbardziej będą pasowały do wnętrz angielskich i francuskich oraz oczywiście tych w stylu vintage. Delikatne odcienie obicia doskonale skomponują się ze stylem prowansalskim. Fotel w wyrazistym kolorze dopełni aranżację boho, a wersja pikowana ozdobi wnętrze glamour.

Nowoczesne obrazy do salonu w sklepie bimago