Połączenie tapety z farbą to ciekawy zabieg, dzięki któremu możesz stworzyć przytulne i oryginalne wnętrze. W tym artykule przedstawimy Ci zalety takiego rozwiązania i podpowiemy, jakimi zasadami kierować się, aby uzyskać optymalny efekt. Znajdziesz tutaj też kilka inspiracji, które z pewnością zachęcą Cię do eksperymentowania i odkrywania nowych możliwości na polu urządzaniu wnętrz.

Tapeta czy farba? A może obie?

W celu wykończenia wnętrza możemy zdecydować się na malowanie ścian lub sięgnąć po tapetę. Wybór nie jest łatwy, ponieważ zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku możemy wybierać pomiędzy rozmaitymi opcjami, które są w stanie zaspokoić najróżniejsze gusta. Malowanie ścian wydaje się zabiegiem prostszym niż tapetowanie, z uwagi na łatwy dostęp do nowoczesnych narzędzi malarskich oraz innych narzędzi wspomagających pracę. Nałożenie tapety na ścianę przysparza nieraz pewnych trudności, zwłaszcza osobom, które nie mają żadnych doświadczeń w tym zakresie. Z drugiej strony, tapetowanie jest zabiegiem jednorazowym, podczas gdy w przypadku malowania ścian nieraz konieczne staje się położenie nawet kilku warstw farby. Tapety posiadają także inne zalety: pozwalają one na ukrycie różnego rodzaju mankamentów na ścianach. Wielkoformatowa dekoracja ścienna pozwala ukryć nierówności, pęknięcia tynku czy ślady po gwoździach. Zatem zarówno malowanie ścian, jak i tapetowanie, ma swoje wady i zalety. Ciekawym opcją dla osoby stojącej przed wyborem techniki wykończenia wnętrza, jest połączenie niebanalnej tapety z odpowiednio dobraną farbą. Tapeta i farba mogą współgrać w Twoim pomieszczeniu, tworząc unikalny tandem.

połączenie tapety z farbą na ścianie
tapeta liscie

Liście w nocy

Tapeta nr: 108062

zobacz

Połączenie tapety z farbą na ścianie: oryginalny pomysł na wnętrze

Wzorzysta tapeta w sąsiedztwie gładkiej ściany, pomalowanej farbą, to sposób na uzyskanie ciekawego efektu praktycznie w każdym wnętrzu - salonie, przedpokoju, pokoju dziecięcym czy biurze. Dzięki takiemu rozwiązaniu tapeta stanie się ciekawym elementem aranżacji, będzie bardziej wyeksponowana, a jednocześnie nie przytłoczy naszego pomieszczenia.

Połączenie tapety z farbą: jak dobierać kolory?

Musisz jednak pamiętać o trafnym wyborze kolorystyki tapety i farby. Nieumiejętnie dobrany odcień może nieraz zniweczyć Twoje marzenia o pięknej dekoracji ścian. Sprawę komplikuje nieco fakt, że rzadko mamy możliwość zestawienia dekoracji ściennej z farbą w „rzeczywistych warunkach”, a to, co ciekawie prezentuje się na próbkach, może dać zupełnie inny efekt we wnętrzu o dużej powierzchni. Decydując się na połączenie tapety z farbą, możesz wybrać ścianę lub jej fragment, a następnie znaleźć optymalną dla siebie tapetę. Następnie możesz wybrać jeden z kolorów lub odcieni na tapecie, i poszukać podobnej farby. To tylko jedna z możliwości. Inną opcją jest poszukanie rozwiązania na zasadzie kontrastu. Warto pokusić się o połączenie ciepłych odcieni z barwami chłodnymi. Jeśli nie wiesz, jaki kolor wybrać, warto rozważyć zastosowanie bieli. Biel uważana jest za barwę bezpieczną, ponieważ dobrze komponuje się z innymi barwami! Ponadto, wcale nie musi być nudna! Warto pamiętać, że ten cieszący się popularnością w aranżacji wnętrz występuje w różnych odcieniach. Szare i brązowe tapety ścienne będą ciekawie prezentować się w zestawieniu z bielą w odcieniu kości słoniowej. Jeśli zdecydujesz się na czerwoną tapetę, lepiej postawić na szary odcień bieli.

połączenie tapety z farbą na ścianie
tapeta tropikalny raj

Tropikalny raj

Tapeta nr: 113781

zobacz

Wzory tapet a kolory ścian: ciekawe inspiracje do wnętrz różnego typu

Tapety ścienne z delikatnymi, kwiatowymi wzorami w łagodnej kolorystyce, będą dobrze prezentować się w zestawieniu z pastelowymi ścianami. Dzięki takiemu rozwiązaniu Twoje wnętrze stanie się jasne i bardziej przytulne. Jeśli lubisz odważną kolorystykę i pragniesz ożywić przestrzeń mieszkalną czy biurową, możesz sięgnąć po zieloną tapetę z motywem roślinnym, a ścianę pomalować na żółto. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza we wnętrzach urządzonych w stylu vintage. Aby podkreślić nowoczesny charakter pomieszczenia, możesz wykorzystać tapety z delikatnym, graficznym wzorem, które dadzą ciekawy efekt w połączeniu z białymi ścianami. W nowoczesnym salonie lub biurze sprawdzą się także tapety w pionowe pasy, utrzymane w stonowanych barwach, w połączeniu z podobną kolorystyką ścian. Pomysłów aranżacyjnych jest naprawdę co niemiara!

Wybierz tapetę dopasowaną do farby na ścianie