Efekt ombre można osiągnąć nie tylko na włosach, ale także na fototapetach, szklanej mozaice, płytkach ceramicznych, ubraniach, paznokciach, obrazach czy meblach. Zdecyduj się na ścianę z efektem ombre, jeśli nudzą Cię już klasyczne, pomalowane ściany. Nie potrzebujesz do tego specjalnie umawiać się u wiecznie zajętych fachowców – wystarczy, że przeczytasz nasz post, zakasasz rękawy i sam zmalujesz na swojej ścianie coś naprawdę oryginalnego. Możliwe, że lubisz intensywne barwy, marzy Ci się sypialnia w turkusie, ale jednocześnie dobrze wiesz, że w małych pomieszczeniach zbyt ciemny kolor może działać przytłaczająco? Stopniując odcień turkusu, różu czy indygo na ścianie, unikniesz przyciężkawego wrażenia, jakie zwykle mogą powodować te barwy w jednolitej tonacji.

sciana ombre
fototapeta liście

Pastelowa flora

Fototapeta nr: 126912

zobacz

Ściana ombre - jak zrobić?

Czego będziesz potrzebował?

 • farby/farb do ścian
 • prętu do mieszania
 • folii malarskiej
 • taśmy maskującej
 • sznurka
 • szerokich pędzli (wałki malarskie mogą nie dać tak dobrego efektu
 • gąbki lub gąbek albo pędzli do rozcierania odcieni pośrednich
 • rękawic (ochrona przed poplamieniem)

1. Przygotuj ściany

Ściany mają być czyste, najlepiej wcześniej zagruntowane. Zagruntowanie ma mnóstwo zalet:

 • zmniejsza ryzyko rozwoju grzybów i pleśni
 • wzmacnia i wyrównuje ściany
 • zmniejsza chłonność podłoża
 • zwiększa przyczepność innych warstw farby
 • zmniejsza zużycie innych produktów malarskich

sciana ombre
fototapeta chmury

Kobaltowe chmury

Fototapeta nr: 126907

zobacz

2. Bezpieczeństwo

Obklej taśmą maskującą rogi ścian a także gniazdka. Jeśli nie możesz usunąć mebli z pomieszczenia, zabezpiecz je przed poplamieniem folią, a na pewno zrób to z podłogą.

3. 5 sposobów na efekt ombre na ścianie

 • przejście od góry do dołu w poziomie z jaśniejszego do ciemniejszego odcienia – optyczne powiększenie pomieszczenia
 • przejście od góry do dołu w poziomie z ciemniejszego do jaśniejszego odcienia – wysokie pomieszczenia sprawiają dzięki temu przytulniejsze wrażenie
 • przejście ombre w pionie od ciemniejszego do jaśniejszego odcienia
 • przejście ombre w pionie od jaśniejszego do ciemniejszego odcienia
 • ściana ombre diy – pomalowanie też części sufitu, żeby wydłużyć ombre.

4. Przygotowanie farb

Rozmieszaj wybrany kolor farby do jaśniejszych odcieni w oddzielnych pojemnikach. Możesz użyć kuwety malarskiej, żeby nakładanie farby było proste jak bułka z masłem. Na pewno dobierz wałek dopasowany do faktury ściany – krótkie włosie sprawdzi się na ścianach gładkich, a długie na nierównych i strukturalnych.

5. Zaznaczenie pól - ombre ściana

Zaznacz sznurkiem, jak mają przebiegać linie na ścianie ombre. Podziel ściany na części zależnie od tego, jak wyraźne przejścia ombre chcesz osiągnąć. Minimum są trzy pasy, dla nas idealnych będzie pięć. Im szersze pasy, tym wyrazistszy moment odcięcia gradacji koloru. Z drugiej strony uważamy, że bez sensu jest podawanie szerokości pasów w centymetrach. To Ty sam decydujesz, który odcień na Twojej ścianie ma bardziej rzucać się w oczy. Poza tym ściany mają różne wielkości – inne są te w blokach z wielkiej płyty, inne w kamienicach. A może metamorfozie ulegnie Twoje domowe biuro? Nie udajemy, że istnieje jedno gotowe rozwiązanie dla każdej sytuacji.

sciana ombre
obraz czarno biały

Bananowiec (1-częściowy) pionowy

Obraz na płótnie nr: 128061

zobacz

6. Malowanie

Malowanie ścian ombre opiszemy na przykładzie przejścia od najjaśniejszej farby u góry ściany do ciemniejszych tonów u dołu. Załóż rękawice. Po nałożeniu najjaśniejszego odcienia pionowymi ruchami pędzla kolejny pas pomaluj tą samą farbą zmiksowaną z inną o ton jaśniejszą. Moment przecięcia między jednym a drugim pasem rozsmaruj nieregularnymi ruchami czystą, wilgotną gąbką, żeby przejście wydawało się bardziej naturalne, delikatne i granice między smugami zostały zatarte. Zrób to po pomalowaniu każdego pasa, zanim emulsja wyschnie. Powtórz ten proces z każdym kolejnym przejściem, kiedy poprzednie odcienie zmieszasz z takimi o ton jaśniejszymi. Możesz zacząć malowanie od najciemniejszej warstwy do najjaśniejszej, ale kiedy skapnie Ci jasna farba na ciemniejsze warstwy, niepotrzebnie wydłużysz cały proces, bo zniszczony fragment ściany trzeba będzie pomalować na nowo.
Pamiętaj: Na każdym przejściu używaj nowej gąbeczki, żeby mieć większą pewność, że najciemniejszy odcień nie przeniesiesz na górę niedokładnie wyczyszczonym narzędziem.

7. Jaki wybrać kolor na ścianę ombre?

Nie wiemy, jaki kolor jest Twoim ulubionym, ale znamy odpowiedź na to, jakie kolory wyjściowe należą do najpopularniejszych. Oto one:

 • turkus, chaber lub błękit
 • róż
 • szarości

Odcienie niebieskiego są niezrównane w kompozycji ze stylem śródziemnomorskim. Wypróbuj je w swojej sypialni w stylu greckim, a chabrowi daj szansę w kompozycji z meblami wenge. W romantycznych stylizacjach w pokoju nastolatki jako akcentowa ściana za toaletką czy najlepsze uzupełnienie stylu rustykalnego i Landhausu będą zarówno ombre błękitne, jak i różowawe. A szarości? Niemijający trend dla każdego pomieszczenia: także w restauracjach lub salonach kosmetycznych.

sciana ombre
obraz abstrakcyjny

Laguna (1-częściowy) szeroki

Obraz na płótnie nr: 117651

zobacz

8. Fototapeta ombre – ombre bez malowania

Mamy wciąż na uwadze, że możesz unikać większych prac remontowych jak ognia. Nic nie szkodzi – ten sam efekt uzyskasz z fototapetą ombre. Przyklej ją do dowolnej ściany i pozostań na lata pod jej urokiem.

Zebrać potrzebne rzeczy, zachować zasady bezpieczeństwa, przygotować ścianę do malowania i wybrać najlepszą metodę nakładania. Pomyśleliśmy o wszystkim za Ciebie. Ty tylko podążaj za naszymi wskazówkami i zrób sam piękną ścianę z efektem ombre.

Wybierz fototapetę z efektem ombre