tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Jak wyglądały polskie ściany w 2020? W doborze dekoracji ściennych wyraźnie widać tęsknotę za naturą (również tą dziką), podróżami i sztuką.

Ten rok był wyjątkowy - chyba każdy się ze mną zgodzi. Jego wyjątkowość kryje się również w tym, że pozwolił nam się zatrzymać. Zmusił nas do rozejrzenia się dookoła, do zajrzenia wgłąb siebie, do otwarcia oczu na to, co ważne i co dla nas dobre. Usiedliśmy na kanapie i zdaliśmy sobie sprawę, że przysłowiowe cztery ściany wokół nas zaczęły odgrywać pierwszoplanową rolę. Stały się dla nas bezpiecznym azylem, miejscem, gdzie pracujemy, odpoczywamy, bawimy się. Zaczęliśmy tworzyć to miejsce na nowo wybierając dodatki, które uspokajają, pobudzają lub bawią - współgrają z nami i sprawiają, że czujemy się dobrze w nowej, domowej rzeczywistości.

Mapy i kadry z podróży Pobudzające wyobraźnię

Myślę, że tu nikt nie będzie zaskoczony. Mapy świata i kadry z miejsc, które odwiedziliśmy lub tych, o których dopiero marzymy, na dobre zadomowiły się na naszych ścianach w postaci fototapet, obrazów, plakatów, a nawet malowanek. Pobudzają wyobraźnię i pozwalają snuć wakacyjne plany na przyszłość - w myśl zasady: "długo wyczekiwane smakuje lepiej".

Kwiaty i rośliny Spokój i ukojenie zmysłów

Zieleń wdarła się z impetem do naszych mieszkań i... zapuściła korzenie. Fototapetowym numerem jeden okazały się wzory pnących się po ścianie roślin, nastrojowych zamglonych lasów oraz roślin tropikalnych, przywołujących rajski, wakacyjny klimat. Obrazy i plakaty zdominowane zostały natomiast przez suche trawy, polne kwiaty, kwiatowe pąki czy leśne, zielone zbocza.

Abstrakcje Zachęcające do refleksji

Abstrakcyjne wzory są znakomitym uzupełnieniem wnętrz: pozostawiają przestrzeń na niedopowiedzenia i subiektywną interpretację. Pasują do mieszkań urządzonych zarówno w stylu etnicznym czy boho, jak i do nowoczesnych apartamentów.

Reprodukcje dzieł Znanych artystów

...bo skoro nie możemy wyjść do sztuki, to sztuka może przyjść do nas! I pewnie wielu z nas pomyślało w ten sam sposób, bo reprodukcje stały się jednym z najważniejszych trendów w TOP 2020.

Fototapety 3DPowiększające wnętrze

I od razu wydaje się, że nasze mieszkania zyskały dodatkowe metry kwadratowe! Wzory 3D są nieśmiertelne, a w tym sezonie - szczególnie te w jasnych odcieniach - pozwalają w łatwy sposób powiększyć przestrzeń all in one (#praca #odpoczynek #rozrywka).

Line Art Bezpieczny minimalizm

Nie mogło go zabraknąć w tym zestawieniu! Ten minimalistyczny, ale pełen ekspresji styl to jeden z ulubionych motywów wśród obrazów i plakatów - i wciąż zyskuje na sile. Czarno-białe (ale nie tylko) minimalistyczne kreski tworzące szkice kobiecego ciała wprowadzają do wnętrz spokój i wytchnienie. Są bezpieczną bazą pasującą do każdego wnętrza.

A co z kolorami? Rok 2020 upłynął pod znakiem kolorystycznego ukojenia i wyciszenia.

Wśród dominujących kolorów wymienimy:

  • klasyczną czerń i biel,
  • ponadczasowy i wyciszający niebieski w ciemniejszych i jaśniejszych odcieniach,
  • ciepłe nuty terakoty od pomarańczu po róż (wprowadzają przytulność do białych wnętrz, zdejmując z nich piętno skandynawskiego chłodu),
  • kojącą i relaksującą zieleń,
  • słoneczne i ciepłe odcienie żółtego, które dodają otuchy i pozytywnie nastawiają do życia.

Malowanie po numerach Odkrycie 2020

Absolutnym hitem tego roku okazały się obrazy do samodzielnego malowania - niczym furtka do świata sztuki, który stoi otworem praktycznie przed każdym, kto odważy się zrobić pierwszy krok. Malowanie po numerach to nowa forma odpoczynku, pozwala wyrażać emocje, rozładowuje napięcie i jest atrakcyjną formą rodzinnego wspólnego spędzania czasu. Wśród najczęściej wybieranych wzorów królowały wizerunki zwierząt i kobiece sylwetki.

Spójrzmy jeszcze za granicę… 3 dominujące trendy

Banksy porywa tłumy - szczególnie w Niemczech, Francji i Szwecji fascynacja tym zagadkowym artystą trwa w najlepsze. Jego dzieła przyjmują głównie formę obrazów i plakatów - i są zdecydowanym hitem numer jeden.

Na miejscu drugim niezmiennie od lat znajdziemy mapy świata: w formie obrazów, fototapet, parawanów, a nawet malowanek. Zamiłowanie do podróży rośnie z każdym rokiem, a 2020, jak widać, nie osłabił tego trendu a wręcz podsycił apetyt podróżników.

We wszystkich europejskich krajach, podobnie jak w Polsce, otaczanie się naturą w postaci dekoracji (obrazów, plakatów i fototapet) stało się standardem. Zwiększona popularność motywów botanicznych to ukłon w stronę natury, którą w tym roku doceniliśmy bardziej niż kiedykolwiek. Kwieciste pąki, dzika roślinność, polne kwiaty czy osnute mgłą korony drzew to mocna ostatnia pozycja na podium.

Rok 2020 to rok, w którym doświadczyliśmy na własnej skórze, jak ważna jest aranżacja własnej przestrzeni. Rozejrzeliśmy się dookoła i zdaliśmy sobie sprawę, że wnętrze, w którym czujemy się komfortowo w tych niekomfortowych czasach - jest wybawieniem. Wielu z nas stało się kreatorami własnego samopoczucia, bo jak powszechnie wiadomo: we wnętrzach, które odpowiadają naszym gustom i potrzebom żyje się lepiej.

Nie ukrywam, że cieszy mnie, jak wielu ludzi dostrzegło potencjał dekoracji, dzięki którym można wyrazić siebie, swoje emocje, potrzeby i tęsknoty, ukoić nerwy lub wręcz odwrotnie - pobudzić się do działania. W skrócie: stworzyć komfortowe miejsce do pracy, nauki, wypoczynku i... podróżowania w myślach.

 

Joanna Bała

Projektant wnętrz, ekspert bimago