tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

„Rysunek jest wciąż w zasadzie tym samym, czym był od czasów prehistorycznych. Łączy człowieka i świat. Żyje dzięki magii” - Keith Haring, twórca pop-art w latach 80 ubiegłego stulecia, który wypowiedział te słowa, sam był przedstawicielem twórczości, którą śmiało można by nazwać skoncentrowaną na linii i barwie. Znany ze swej ekspresyjnej kreski, dynamicznych prac, z zabawy kolorem i uproszczonych form ludzkich, przypominających malowidła pierwszych ludzi czy tradycyjne azteckie wzory. Sztuka linearna, którą odnajdziemy nie tylko u prac Haringa, ale również takich słynnych artystów jak Picasso, Matisse, van Gogh, czy w rysunkach Paula Klee przez długi czas pozostawała w cieniu, teraz przeżywa renesans, a współcześni artyści chętnie sięgają po to narzędzie ekspresji. Linia, a właściwie kontur, jest, obok formy, plamy, kształtu, koloru, waloru, światłocienia, faktury, kompozycji i przestrzeni, jednym ze środków artystycznego wyrazu, tworzy wizualne obramowanie obiektów, dzięki niej nasz mózg rozpoznaje w kilku pociągnięciach ołówka twarz pięknej kobiety, może wiernie oddawać kształt, podążając za obiektem, który przedstawia, śledzi po powierzchni wyznaczając ją jak mapy topograficzne terenu lub mieć znaczenie symboliczne. Kilka linii na papierze postawionych przez wprawioną rękę artysty, może same w sobie stanowić dzieło, ale też być preludium do czegoś większego, zalążkiem dzieła, którego obecność zostanie ukryta pod warstwą farby. Dlatego tak fascynujące są szkice Leonarda da Vinci, czy Michała Anioła, które zazwyczaj pozostają w tle wielkich dzieł powstałych na ich podstawie, a pokazują proces, dojrzewanie myśli, analizę formy i jej puryfikację, aż otrzymana zostanie esencja rzeczywistości. Wychodząc od umiłowania prostoty, stworzyliśmy kolekcję Line Art, która oddaje hołd, temu, co dotychczas zajmowało drugorzędne miejsce w historii sztuki.

Prostota jest najtrudniejszą ze sztuk

Martwa natura, akty, pejzaże — wszystko może być przedstawione za pomocą prostych linii.
Dla wielu malarstwo, czy rysunki linearne kojarzą się przede wszystkim z pierwszymi zmaganiami z pędzlem, czy kredką naszych pociech i trudno jest sobie wyobrazić, że nieobecność detalu, zaburzone proporcje i perspektywa mogłyby być cechami prawdziwego dzieła sztuki. A jednak! Artyści pokazują, że nasza intuicja często jest omylna: „Malowanie jak dziecko nie jest [...] czymś negatywnym ... to coś, co naprawdę mogą osiągnąć tylko wielcy artyści. Dziecięca jakość niektórych rysunków Picassa jest właśnie tym, co czyni je tak mistrzowskimi i niezwykłymi; zdolność do wyrażania pełnych wizji, uczuć i portretów za pomocą ciągłej linii” — słowa Damiena Hirsta świetnie oddają, jak wiele kryje się za kilkoma prostymi liniami, czyż nie tylko prawdziwa sztuka jest połączeniem dziecięcej ekspresji, niepokorności i odwagi w stawianiu kolejnych kresek, z dojrzałością warsztatu i byciem świadomym obserwatorem świata? Tylko w ten sposób powstałe dzieło cechuje się niepohamowaną swobodą, płynnością i lekkością, tak przyjemną dla oczu obserwatora, natomiast cały trud, który towarzyszył artyście przy powstawaniu dzieła, staje się transparentny i znika.
Ograniczenie tylko do jednego aspektu, jakim jest linia, pomaga odbiorcy skupić się na tym, co najważniejszy, nie rozprasza go i nie przeciąża nadmiernie jego zmysłów, nie ogranicza natomiast swobody wyrazu twórcy, wręcz przeciwnie — linia może dodawać lekkości lub ciężaru, tworzyć głębię lub wrażenie płaskości, nadać objętości i faktury tak samo, jak walor; może być subtelna i delikatna lub agresywna i dynamiczna, precyzyjna i pełna detalu lub gesturalna i ekspresyjna; może tworzyć harmonię lub ją burzyć, może łagodzić lub dodawać charakteru; może być organiczna, płynna lub syntetyczna, techniczna. Niepozorny kontur pokazuje swoją moc podczas wizualnego zderzenia odbiorcy z obrazem. Jest wyzwaniem dla artysty, ponieważ wymaga filtrowania otaczającego świata i nadmiaru bodźców, oddzielenia tego, co niezbędnie konieczne, od wszystkiego, co stanowi balast i zanieczyszcza esencję. Podczas takiego upraszczania istnieje też ryzyko, że istotny element umknie uwadze artysty, należy więc upraszczać, jak tylko się da, ale nie bardziej. Jeśli chcemy przedstawić esencję rzeczywistości, najpierw musimy wiedzieć, czym ona jest. Świetnym przykładem takiej pracy jest seria grafik, przedstawiająca Byka w kilku stanach dekonstrukcji — od realistycznego przedstawienia (III), do formy składającej się dosłownie z kilku kresek (XI), które notabene tworzą tak samo wyraźne i czytelne odwzorowanie byka jak obraz III. Kiedy nic nas nie rozprasza, możemy w pełni kontemplować każde najdrobniejszy ruch pędzla czy ołówka.

Kolekcja inspirowana linią - umiłowanie natury i człowieka

Kolekcja Line Art od bimago ucieleśnia sztukę linearną, której motywem przewodnim jest natura i człowiek. Tworzą je obrazy i plakaty grafiki pełne łagodności, szacunku do przyrody i zamiłowania do prostoty. Kolekcja ta cechuje się subtelnymi, organicznymi liniami, delikatnymi plamami barwnymi, przypominającymi akwarelowy laserunek. Znaczna część kolekcji poświęcona jest postaci ludzkiej, przedstawionej w harmonijny sposób, która nie dominuje nad naturą, jest nierozerwalnie z nią zintegrowana, jej piękno jest tu, podobnie jak w antycznej tradycji, nie tylko pięknem ciała, ale pięknem duszy. Ludzkie ciało przeplata się w symboliczny sposób z kwiatami magnolii, goździków i róż, przypominając o naszym pięknie, ale też kruchości, delikatności i potrzebie opieki. Kolekcja sama w sobie dostarcza nam doznań estetycznych na wielu płaszczyznach: uniwersalny i bliski nam dobór tematów, harmonijne barwny, płynne kreski, a motywy zmuszają nas do zastanowienia nad ideą piękna. Przyroda spełnia w tej kolekcji równie pierwszorzędną rolę, jak człowiek, widzimy ją nie tylko bezpośrednio przez florystyczne motywy: liście, kwiaty czy gałązki, ale również pośrednio w doborze barw: popielate tło przypomina szarość kamieni wyłowionych ze strumyka, ziemiste plamy, delikatne muśnięcia beżu, ciepłe brzoskwiniowe kolory przypominają kartki z zielnika, pozostawiając wrażenie, jakby były świadectwem polnego kwiatu, który kiedyś znajdował się pomiędzy pożółkłymi stronami, które pochłonęły jego obecność, a on sam rozpuścił się w czasie.
Przemyślana kolorystyka objawia się również w doborze odcieni, które można odtworzyć z naturalnych barwników: brązowe i czerwone sienny, dawniej pozyskiwane z glin z Toskanii, żółta ochra, którą malowano już w jaskiniach w Lascaux, a jej czerwonawe odcienie miały znaczenie rytualne oraz ciemne umbry. Barwne plamy opatrzone śmiałymi liniami nieprzypadkowo przypominają też stare malowidła naścienne, jest to znów nawiązanie do człowieka, jego korzeni i potrzeby piękna, zachwyt naturą i jej misternymi, a jednak przypadkowymi formami. Ta pierwotność, ale nie prymitywność, przemawia do nas przez całą kolekcję.

Sztuka linearna, sztuka popularna

Obecnie rysunek bazujący na linii nie tyle stał się sztuką popularną, ile przebił się do głównego nurtu i stał się masowym trendem, piękno i wdzięk smukłych linii zostało docenione nie bez kozery: dekoracje utrzymane w tej estetyce idealnie pasują do minimalistycznych wnętrz, które tak bardzo pokochaliśmy i są wspaniałym uzupełnieniem obrazów skandynawskich. Cenimy je również, nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale również dlatego, że sztuka linearna uobecnia wartości, jakie niesie ze sobą minimalizm, mindfulness i zen, czyli prostotę, harmonię i spokój. Dziś nie tylko na wystawach Picassa czy Matissa możemy znaleźć idealne przykłady sztuki linearnej, ale w świecie social mediów, na profilach artystów na Instagramie i w projektach wnętrz designerów.
Jeśli więc uwielbiasz styl skandynawski czy minimalistyczny we wnętrzu, jednocześnie zależy Ci na przyjaznej, ciepłej atmosferze lub po prostu lubisz posiadać kilka pięknych dodatków, plakaty i obrazy z naszej kolekcji to rozwiązanie idealne dla Ciebie.
A może jesteś wielbicielem sztuki? W takim razie polecamy plakaty, które nawiązują do twórczości Matissa.

Sztuka linearna przeżywa rozkwit na wielu płaszczyznach, widzimy ją w designie, aranżacjach wnętrz, na tkaninach, ubraniach i naturalnie — plakatach i obrazach do wnętrz. Nasza kolekcja powstała z zamiłowania do prostoty, natury i człowieka. Łączy w sobie elegancję i subtelność, pięknie prezentując się na ścianach wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim, czy minimalistycznym, nadając im niepowtarzalny charakter. Jeśli pragniesz, by sztuka linearna zagościła w Twoim domu, zobacz naszą kolekcję i daj się wplątać w linie sztuki.

Wybierz modny obraz z grafiką liniową