tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Jesteś na etapie urządzania swojego mieszkania? Zastanawiasz się, jak urządzić małą przestrzeń? Niewielkie wnętrza to prawdziwe wyzwanie aranżacyjne. Dowiedz się, jak zagospodarować mały pokój i jakich błędów się wystrzegać.

Małe pomieszczenie i problemy w jego aranżacji

Małe pomieszczenia to wbrew pozorom nie mały problem. Na niewielkiej przestrzeni należy nie tylko zmieścić wszelkie potrzebne meble i akcesoria, ale i sprawić, by była ona funkcjonalna i przytulna. Do odpowiedniego urządzenia małych pokoi potrzeba zarówno wiedzy, umiejętności, jak i wyczucia. Bardzo łatwo jest bowiem przytłoczyć i przeładować wnętrze. Zanim powiemy Ci, jak urządzić bardzo mały pokój, przedstawimy pięć najczęściej popełnianych błędów.

5 błędów aranżacyjnych w małych pomieszczeniach

  1. Ciężkie dodatki
   Jednym z najczęściej popełnianych błędów aranżacyjnych w niewielkich pomieszczeniach jest ozdobienie go zbyt ciężkimi dodatkami. Nie chodzi o to, by całkowicie z nich rezygnować, ale dobierać je w sposób właściwy do panujących warunków. W małych wnętrzach lepiej jest zatem unikać ciężkich zasłon z grubych materiałów, dużej liczby poduszek w bardzo wzorzystych poszewkach czy też obrazów w masywnych ramach.
  2. Nieumiejętne dobranie barw
   Kolejny błąd to niewłaściwe dobieranie kolorów. Małe pomieszczenia potrzebują optycznego powiększenia i rozświetlenia. Najlepiej zatem wybierać do nich jasne i neutralne barwy. Będą stanowiły one doskonałe tło do nieco bardziej kolorowych dodatków. Warto postawić na jeden kolor i miksować jego odcienie.
  3. Złe oświetlenie
   Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów wnętrza. Właściwie rozmieszczone źródła światła mogą optycznie powiększyć pomieszczenie i nadać mu wyjątkowego charakteru. W małym pokoju powinny znajdować się przynajmniej trzy źródła – światło górne, mała lampka na stoliku czy biurku, a także lampa podłogowa. Zrezygnować należy z zimnej barwy światła i masywnych żyrandoli.
  4. Niewłaściwie powieszone dodatki na ścianach
   Małe pomieszczenia wymagają niezwykle przemyślanych i precyzyjnych ruchów. Warto o tym pamiętać, decydując się na uzupełnienie przestrzeni o obrazy czy plakaty. Zawsze powinny znajdować się one na wysokości wzroku – zawieszone zbyt wysoko bądź nisko zaburzają proporcje i sprawiają, że przestrzeń optycznie się zmniejsza. Małe wnętrza nie lubią również dużej liczby obrazów w jednym miejscu. W tej kwestii warto postawić na absolutny minimalizm. Przykładem plakatu, który doskonale odnajdzie się w małym wnętrzu może być Kobieca forma.
  5. Nieodpowiednie ustawienie mebli
   Wbrew pozorom małe wnętrza nie lubią dosuniętych do ścian mebli. Jest to bardzo częsty błąd, który sprawia, że pomieszczenie urządzone jest nieciekawie i niepraktycznie. Odsunięcie mebli od ścian nie tylko sprawi, że przestrzeń stanie się bardziej przestronna, ale umożliwi wydzielenie stref – jest to niezwykle istotne np. w kawalerkach. Urządzając małe pomieszczenie, nie warto decydować się na meble pochodzące z tej samej kolekcji.

fototapety do małego salonu
fototapeta pergola

Pergola

Fototapeta nr: 60274

zobacz

Jak urządzić mały pokój w bloku?

Aranżując niewielkie pomieszczenie w bloku, warto mieć na uwadze wymienione powyżej błędy i starać się ich wystrzegać. Nie zawsze to, co jest aktualnie w modzie i co nam się podoba, będzie prezentowało się korzystnie na niewielkiej przestrzeni. Należy szukać rozwiązań, które pozwolą na podkreślenie atutów wnętrza i ukrycie jego mankamentów. Jak zatem urządzić mały pokój, by optycznie go powiększyć i rozświetlić?

Kolory

Małe pomieszczenia uwielbiają jasne kolory! Odpowiednio dobrane barwy potrafią optycznie powiększyć i rozświetlić przestrzeń, co w przypadku niewielkich wnętrz jest szczególnie istotne. Najlepiej sprawdzi się biel, którą wykorzystać można przede wszystkim na ścianach, a także w dodatkach – poduszkach, wazonach czy zasłonach. Aby przestrzeń nie prezentowała się zbyt surowo i „szpitalnie”, najlepiej wzbogacić ją np. o pastele bądź też zdecydować się na wprowadzenie nieco bardziej intensywnego koloru w formie akcentu. W małym pokoju w bloku dobrze sprawdzą się także beże, szarości i błękity. Na ścianie znaleźć się mogą także tapety 3D, takie jak np. Tunel i obiekty, które zaburzą perspektywę sprawiając, że pokój będzie wydawał się większy.

Meble

Wybierając meble do małego pokoju, warto wybierać tylko te, które są naprawdę niezbędne. Powinny być przestronne i kompaktowe – takie, które będą we wnętrzu pełnić kilka funkcji. Warto zatem zdecydować się np. na rozkładaną kanapę, która w dzień będzie elementem salonu, a w nocy zamieni się w łóżko. Sprawdzą się także składane stoły, wysuwane blaty czy łóżka łączone z biurkiem bądź szafkami.

Dodatki

Żadne wnętrze nie może obyć się bez dodatków. W przypadku niewielkich pomieszczeń trzeba je natomiast bardziej uważnie dobierać. W małym pokoju nie może zabraknąć lustra. Aby optycznie powiększyć przestrzeń dobrze ustawić bądź powiesić je tak, by odbijało się w nim okno. Mała przestrzeń będzie nie tylko większa, ale i bardziej rozświetlona. Dobrym pomysłem jest także udekorowanie ścian minimalistycznymi plakatami w delikatnych, cienkich ramkach.

Jak urządzić bardzo malutki pokój dla dziecka?

Urządzając malutki pokój dla dziecka należy również pamiętać o jasnej kolorystyce i funkcjonalnych meblach. W tego typu przestrzeni doskonale sprawdzi się łóżko piętrowe, które połączone będzie z biurkiem. Meble w dziecięcym pokoju powinny być pojemne, dlatego warto zwracać uwagę na produkty, które posiadają dodatkową przestrzeń do przechowywania. Nie bez znaczenia w malutkim pokoju jest oświetlenie. Warto postawić również na wiele źródeł światła, które nie tylko sprawią, że pokój będzie optycznie większy, ale i stanie się zdecydowanie bardziej przytulny i przyjazny dziecku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat urządzania małego pokoju dla dzieci, przeczytaj nasz artykułu: Jak urządzić mały pokój dla dwójki dzieci?.

Jak zaaranżować mały pokój gościnny?

Kluczem do sukcesu aranżacyjnego w przypadku małego pokoju gościnnego jest stworzenie centralnego punktu, który ściągać będzie na siebie całą uwagę. Jest to obiekt, który stanowi punkt bazowy wnętrza – to on nadaje charakter całemu pomieszczeniu. Może być to:

 • dywan w ciekawym wzorze,
 • oryginalna tapeta na ścianę,
 • nietuzinkowa sofa w wyjątkowym kolorze.

Nie można zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Najlepiej by pochodziło z przynajmniej trzech różnych źródeł i charakteryzowało się ciepłym odcieniem. Pokój gościnny nabierze lekkości, gdy zamiast ciężkich zasłon w oknie znajdzie się delikatna firanka.

Jak urządzić mały wąski pokój?

W przypadku wąskiego pokoju zasady doboru kolorów są nieco inne. Aby zlikwidować wrażenie „długiego tunelu” warto jedną ze ścian – tę najbardziej oddaloną – pomalować na ciemniejszy kolor. Resztę ścian natomiast zostawić w jaśniejszych barwach. Ten prosty trik optycznie przybliży ciemną ścianę i sprawi, że pokój będzie wydawał się być bardziej proporcjonalny. Rozmieszczając meble, lepiej jest ustawić je pod krótszymi ścianami. Na długiej ścianie natomiast nie może zabraknąć lustra, które sprawi, że przestrzeń będzie wydawała się być większa.

Mały pokój to przestrzeń, która wymaga dużo troski i odpowiedniego rozplanowania. Dzięki zastosowaniu kilku prostych trików ma okazję przemienić się w prawdziwie funkcjonalne i przytulne wnętrze. Jeżeli nie do końca wiadomo, jak się do tego zabrać, warto skorzystać z pomocy dekoratora wnętrz, który z pewnością wybierze praktyczne i efektowne rozwiązania.

Ciesz się małym i wyjątkowym wnętrzem!