tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Obrazy i plakaty to elementy dekoracji, które są obowiązkowe w niemal każdym wnętrzu. Doskonale podkreślają charakter pomieszczenia i sprawiają, że staje się ono przytulne i komfortowe. Dowiedz się, jak powiesić obraz na ścianie bez wiercenia, unikając nieestetycznych dziur.

jak powiesić obraz na ścianie bez wiercenia

Obrazy i plakaty to obowiązkowy element każdego wnętrza!

Obrazy i plakaty to elementy wnętrza, które w mgnieniu oka potrafią diametralnie zmienić jego charakter. W zależności od potrzeb są w stanie zarówno optycznie zmniejszyć, jak i zwiększyć przestrzeń. Odpowiednio dobrane podkreślają atuty wnętrza i maskują jego niedociągnięcia. Sekwencję obrazów na ścianie warto jednak wcześniej dobrze zaplanować. Liczy się nie tylko wygląd i kolorystyka znajdujących się na nich motywów, ale i wielkość, wysokość, miejsce oraz wszystko to, co znajduje się wokół nich. Czasami zdarza się, że nawet po znalezieniu „idealnego” dla obrazu miejsca, nie współgra on z całością i zachodzi potrzeba jego przewieszenia. W ścianie jednak zostaje nieestetyczna dziura, więc najczęściej dekoracja zostaje już na swoim starym miejscu i wcale nie podkreśla piękna pomieszczenia. Efekt jest wręcz odwrotny. Na szczęście jest kilka sposób na to, by wyeksponować plakaty i obrazy bez niszczenia ściany. Poznaj 7 z nich!

7 sposobów na powieszenie obrazów i plakatów bez niszczenia ściany

Poniższe pomysły to opcja idealna dla osób, które nie lubią się nudzić i często zmieniają ustawienie dekoracji we wnętrzach. Prawie żaden z nich nie wymaga użycia wiertarki i wiercenia w ścianie, a co za tym idzie nie zostawia nieestetycznych dziur po zmianie miejsca docelowego dla obrazu czy plakatu.

1. Półka na plakaty i obrazy

Pierwszym sposobem, który jako jedyny wymaga użycia wiertarki, jest powieszenie specjalnej półki na obrazy i plakaty. Jednak jest to rozwiązanie, które w razie konieczności bądź chęci zmiany rozmiarów czy układu dekoracji, nie wymaga tworzenia na ścianie kolejnych dziur. Wystarczy jedynie przearanżować plakaty czy obrazy w obrębie półki. Wiszące meble są wąskie i nie rzucają się w oczy, co sprawia, że pierwsze skrzypce zawsze grają ustawione na nich przedmioty. Na rynku dostępne są półki o różnych rozmiarach i kształtach. Niektóre umożliwiają ustawienie na nich większych elementów, np. kwiatów doniczkowych.

jak powiesić obraz na ścianie bez wiercenia
plakat abstrakcja

Portret Adeli

Plakat nr: 134344

zobacz

2. Dekoracje oparte o ścianę

Kolejne rozwiązanie nie wymaga już ani dodatkowych akcesoriów, ani ingerowania w strukturę ściany. Plakaty i obrazy dużych rozmiarów bez problemu można ustawić, opierając je o ścianę. Efekt ten będzie niezwykle efektowny w minimalistycznych, jasnych i przestronnych pomieszczeniach. Idealnie prezentować się będą subtelne obrazy, jak np. Wspólne spojrzenie. Do wyeksponowania dekoracji wykorzystać można także parapety bądź grzejniki. W przypadku tych drugich, warto jednak monitorować ich stan w okresie grzewczym – zbyt ciepłe powietrze może spowodować deformację papieru.

3. Małe dzieła sztuki ustawione na regale z książkami

Regał z książkami to doskonałe miejsce na obrazy o małych rozmiarach. Dekoracje mogą być oparte o książki bądź umieszczone w ramkach, w których zazwyczaj umieszczane są zdjęcia. Ramki te posiadają specjalne nóżki, które umożliwiają ustawienie ich w dowolnym miejscu. Jeżeli posiadasz regał z dużą liczbą półek, możesz pokusić się o stworzenie całej kolekcji pasujących do siebie obrazów ustawianych na różnych poziomach regału.

4. Skorzystaj z produktów dostępnych na rynku

Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które umożliwiają przywieszenie dekoracji do ściany bez konieczności używania wiertarki. Należą do nich:

  • taśmy dwustronne – produkt umieszcza się na oczyszczonej powierzchni ściany, a następnie dociska się do nich ramę obrazu bądź plakatu,
  • rzepy – przyklejane są początkowo do ramy obrazu, a następnie dociskane do oczyszczonej powierzchni ściany,
  • samoprzylepne gwoździe – podobnie, jak poprzednie produkty, gwoździe umieszczane są za pomocą specjalnej taśmy na ścianie; ich zaletą jest możliwość regulacji wysokości,
  • plastry samoprzylepne – sprawdzą się szczególnie w przypadku lekkich plakatów bez ramy; są niewidoczne i nie pozostawiają na ścianie żadnego śladu.

5. Zrezygnuj z ramy i powieś plakat na sznurku

Kolejny sposób sprawdzi się w pomieszczeniach, które utrzymane są w stylu rustykalnym. Do tego typu wnętrz pasować będą plakaty boho zawieszone na sznurkach, które przewieszone mogą zostać np. na wspornikach znajdujących się pod półką z książkami. Jeżeli w Twoich wnętrzu znajduje się nieregularna ściana wykonana z kamienia bądź cegły, możesz poszukać w niej miejsca, które umożliwi zaczepienie sznurka.

jak powiesić obraz na ścianie bez wiercenia
plakat trawa

Królowa bagien

Plakat nr: 119180

zobacz
plakat jelen

Leśny jeleń

Plakat nr: 123043

zobacz
plakat zioła

Rumianek

Plakat nr: 119181

zobacz
plakat kij

Kij

Plakat nr: 116661

zobacz
jak powiesić obraz na ścianie bez wiercenia
reprodukcja klimt

Studium do porteru kobiety

Obraz na płótnie nr: 50859

zobacz

6. Plastikowe wieszaki na ścianie

Plastikowe wieszaki na ścianie najczęściej wykorzystywane są w łazienkach bądź też kuchniach do powieszenia ręczników czy ścierek. Mogą również dobrze sprawdzić się do zawieszenia plakatów bądź obrazów. Warto jednak mieć na uwadze, by przedmioty te nie były zbyt ciężkie. Lepiej jest zrezygnować wówczas z ramy i powiesić obrazy np. na wyżej wspomnianym sznureczku.

7. Sztalugi

Ostatnim pomysłem na wyeksponowanie obrazów i plakatów we wnętrzu jest ustawienie ich na malarskich sztalugach. Tego typu akcesoria dostępne są na rynku w wielu wariantach i rozmiarach. Obrazy można ustawiać zarówno pojedynczo, jak i parami. Zaletą tego pomysłu jest możliwość przestawienia sztalugi w dowolne miejsce w przypadku zmiany aranżacji wnętrza, a także swobodnej wymiany obrazów.

Pomysłów na zastosowanie w aranżacji wnętrza obrazów i plakatów jest całe mnóstwo i nie zawsze potrzebne jest do tego wywiercanie dziur w ścianach. Jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia. Wzbogać swoje pomieszczenie o niebanalne dekoracje bez konieczności używania wiertarki!

Udekoruj swoje wnętrze obrazami i plakatami bez niszczenia ściany!