Cięte kwiaty to sposób na szybkie udekorowanie mieszkania oraz dodanie wnętrzu odrobiny koloru i świeżości. Często jednak zdarza się, że nasze bukiety nie wytrzymują w wazonie zbyt długo. Co zrobić, aby przedłużyć trwałość ciętych kwiatów? Wystarczy zastosować się do kilku zasad, aby cieszyć się pięknym bukietem zdecydowanie dłużej!

Przycinanie

Przed włożeniem kwiatów do wazonu należy im przyciąć łodygi pod skosem, dzięki czemu powierzchnia chłonięcia wody będzie większa. Można też to zrobić pod wodą, aby powietrze nie dostało się do naczyń rośliny i nie utrudniało przepływu. Ważne jest to, aby do przycinania użyć ostrego narzędzia, np. noża, aby miejsce cięcia było gładkie, a żadne tkanki nie zostały uszkodzone ani zmiażdżone. Warto usunąć liście z dolnej części łodygi, która znajdzie się w wodzie, co zapobiegnie gniciu łodygi i mętnieniu wody. Jeśli mamy rośliny, które wydzielają sok mleczny, końce należy wstawić do gorącej wody lub przypalić płomieniem. Wyjątkowym gatunkiem jest narcyz - lepiej nie umieszczać go w wazonie z innymi kwiatami, bo wytwarza toksyczny dla nich śluz, powodujący blokadę naczyń i zmniejszenie pobierania przez nich wody.

Wymiana wody

Rośliny powinny stać w wodzie, która ma temperaturę pokojową. Zdecydowanie nie służy im chlor, dlatego lepiej wykorzystać wodę destylowaną lub przegotowaną po wystudzeniu. Większość kwiatów powinna być zanurzona do połowy łodygi, ale istnieją też gatunki, które wolą zdecydowanie mniej wody, np. gerbery. Wodę na świeżą najlepiej wymieniać codziennie, a wazon umyć płynem do mycia naczyń, dzięki czemu zlikwidujemy bakterie, które rozwinęły się w wodzie i osadziły na ściankach wazonu. Przy okazji wymiany powinno się ponownie przyciąć i przepłukać łodygę. Kwiatom służą chłodne miejsca pozbawione przeciągów i mocnego nasłonecznienia.

Odżywki do kwiatów i domowe triki

Cięte kwiaty możemy wspomóc specjalną odżywką, np. różnymi odmianami środka Chrystal, która przedłuża ich trwałość. Istnieją także specjalne preparaty dedykowane konkretnym gatunkom kwiatów. Jeśli nie mamy dostępu do profesjonalnych środków, możemy wykorzystać pewne domowe sposoby! Świetnym dodatkiem do wody będzie… cukier, który znajduje się w większości odżywek do kwiatów ciętych. Cukier jest jednak równocześnie pożywką dla bakterii, więc, aby zapobiegać ich rozwojowi, warto do wody dodać także tabletkę aspiryny. Przykładowe proporcje takiego roztworu to 1 litr wody, 1-2 łyżki cukru i jedna tabletka aspiryny. Innym przydatnym składnikiem jest kwas cytrynowy, który wzmacnia barwę kwiatów i ułatwia transport wody. Kwiatów nie powinno się stawiać w pobliżu owoców - podczas dojrzewania wytwarzają one etylen, który powoduje szybsze starzenie kwiatów.

Świeżość kwiatów i najtrwalsze gatunki

Trwałość kwiatów w wazonie w dużej mierze zależy od ich świeżości, dlatego zawsze zwracaj uwagę, czy płatki kwiatów są sprężyste i bez skaz. Najlepiej też wybierać kwiaty ze słabo rozwiniętymi pąkami. Jeśli wykorzystujesz kwiaty z własnego ogrodu, ścinaj je rano lub wieczorem - te zebrane w południe zwiędną szybciej. Warto zwrócić uwagę na gatunki, które są szczególnie trwałe (potrafią wytrwać w wazonie nawet 2-3 tygodnie!): storczyki, złocienie, goździki czy lewkonie.

W naszym sklepie znajdziesz kwiaty, które kwitną wiecznie!