Storczyki uchodzą za rośliny trudne w uprawie, ale jeśli postaramy się stworzyć im warunki najbardziej zbliżone do tych naturalnych, wówczas w domu będą kwitły długo i obficie. Do wielkiej rodziny orchidei należy ponad 20 tysięcy różnorodnych roślin. Ogólnie orchidee dzielimy na te korzeniące się w ziemi i epifity, które rozwijają się na gałęziach drzew. Te pierwsze wolą żyźniejsze, wilgotniejsze i zacienione miejsca, natomiast epifity wrastają korzeniami w szczeliny kory. Mają tam pod dostatkiem rozproszonego światła słonecznego, lecz niewiele wody i składników pokarmowych, dlatego magazynują potrzebne substancje w zgrubiałych pędach i liściach, co przejawia się w ich charakterystycznym wyglądzie. Orchidee dobrze rosną w zacisznych miejscach, gdyż nie lubią przeciągów. Dobrze powinny się czuć w sypialni lub salonie, źle znoszą natomiast kuchnię bez dobrej wentylacji.

jak dbać o storczyki

Podlewanie storczyków

Najczęstszą przyczyną niepowodzeń w uprawie storczyków jest niewłaściwe podlewanie. Kwiaty te wyróżniają się tym, że ich korzenie muszą mieć zapewniony dostęp powietrza, aby nie gniły. W naturze epifity czerpią wodę jedynie z deszczu, a podłoże, w których są korzenie, szybko przesusza wiatr. W związku z tym najlepiej podlewać storczyki niezbyt często, ale obficie, gdy podłoże w pojemniku jest całkiem suche.

Nawilżanie powietrza

Dla większości storczyków optymalna wilgotność powietrza wynosi aż 80-90%, chociaż niektórym gatunkom wystarcza 60-70%. W naszych mieszkaniach utrzymanie wilgotności powietrza nawet na tym niższym poziomie nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza podczas sezonu grzewczego. Storczyków nie powinno się zraszać, gdyż zmoczone płatki kwiatów i liście często pokrywają się brązowymi plamami, a zbyt duża ilość wody może sprzyjać rozwijaniu się chorób grzybowych. Pomocnym zabiegiem jest nasypanie żwirku lub keramzytu do dużego płaskiego pojemnika, który do połowy wypełniamy wodą. Doniczki ze storczykami ustawiamy na żwirku tak, by ich nie zanurzyć. Parująca woda będzie powoli nawilżać powietrze wokół roślin.

Zapotrzebowanie na światło

Najczęściej uprawiane u nas gatunki storczyków pochodzą z klimatu tropikalnego, ale wcale nie oznacza to, że w domu powinny stać na południowym parapecie. Najlepiej czują się na zachodnim lub południowo-wschodnim parapecie, gdyż lubią rozproszone światło, a w upalne dni powinno się je ustawić w cieniu i zapewnić większą wilgotność powietrza. To, czy storczyk ustawiony jest w odpowiednim miejscu, można poznać po wyglądzie rośliny. Gdy słońce jest za ostre, liście bledną i żółkną; gdy światła jest za mało, roślina nie rośnie, słabo kwitnie i jest podatna na choroby. W takim przypadku można ją doświetlić po prostu zwykłą świetlówką.

jak dbać o storczyki
jak dbać o storczyki

Nawożenie storczyków

Nawożenie rozpoczynamy po przekwitnięciu storczyków, gdyż właśnie wtedy zaczynają rosnąć i potrzebują zasilania nawozem o dużej zawartości azotu. Najlepiej stosować odżywki przeznaczone tylko dla tych roślin, gdyż nie zawierają wapnia, który alkalizuje podłoże, co uniemożliwia storczykom pobieranie składników pokarmowych. Kwiaty te łatwo przenawozić, ponieważ mają naprawdę niewielkie wymagania pokarmowe i są wrażliwe na nadmierne stężenie soli mineralnych w podłożu. O przenawożeniu świadczą zbyt ciemnozielone liście.

Podłoże

Podłoże dla orchidei musi jak najlżejsze i najbardziej przepuszczalne. Jeśli nie możemy kupić specjalnego podłoża, możemy je zrobić sami, mieszając ze sobą torf, korę, kawałki kokosa i węgiel drzewny. Torf można ewentualnie zastąpić mchem torfowcem, a korę nawet styropianem (rozluźnia nieco substrat).

Przesadzanie storczyków

Orchidee przesadza się do nowej doniczki co 2-3 lata, kiedy korzenie nie mieszczą się już w pojemniku lub gdy substrat ulegnie rozkładowi i stanie się miękki. Rośliny przesadzamy po przekwitnięciu do niewiele większej doniczki.

Okres spoczynku

Aby storczyki wykształciły na nowo pąki kwiatowe, muszą przejść okres spoczynku, który w przypadku gatunków kwitnących zimą przypada na początku lipca. Przestajemy je wtedy podlewać i ustawiamy kwiaty w chłodnym, lekko zacienionym miejscu. Możemy je nawet ustawić na wolnym powietrzu - trzeba je jednak chronić przed nadmiernym słońcem i deszczem. Wówczas będą lepiej odczuwały różnicę temperatury między dniem i nocą, co korzystnie wpływa na zawiązywanie się pąków. Po 6 tygodniach przenosimy rośliny z powrotem do domu.

Najlepsze dekoracje z motywem orchidei