Na blogu poruszaliśmy już temat ekologicznego sprzątania i radziliśmy, jak wykorzystać w tym celu sodę oczyszczoną. Dziś przyglądamy się bliżej kolejnemu cudownemu środkowi. Jesteśmy ciekawi, jak wiele z opisanych przez nas zastosowań znasz. Do czego możesz wykorzystać kwasek cytrynowy?

kwasek cytrynowy ekologiczne sprzątanie

Odkamienianie czajnika

Wlej na noc do czajnika 2-3 szklanki wody i wsyp 2 łyżeczki kwasku cytrynowego. Rano zagotuj wodę, wylej, a następnie wypłucz czajnik.

Usuwanie osadu z kawy i herbaty

Wystarczy, że nasypiesz odrobinę kwasku cytrynowego na gąbkę, którą zmywasz, a Twoje kubki, szklanki i sztućce będa ładnie błyszczeć! Możesz pozbyć się także osadu z sitka w zlewozmywaku - stwórz papkę z kwasku i niewielkiej ilości wody, nałóż na sitko i wyczyść je szczoteczką do zębów.

Usuwanie nalotu ze srebra lub mosiądzu

Rozpuść pół łyżki kwasku w szklance ciepłej wody. Namocz roztworem ściereczkę i zawiń nią przedmioty pokryte nalotem. Zostaw na dwie godziny, a następnie normalnie umyj.

kwasek cytrynowy ekologiczne sprzątanie
kwasek cytrynowy ekologiczne sprzątanie

Usuwanie kamienia

Kwasek pozwoli Ci się pozbyć także uporczywego i trudnego do usunięcia kamienia w łazience. Rozpuść dwie łyżki kwasku w szklance ciepłej wody, namocz roztworem watę, a następnie rozłóż w miejscach pokrytych kamieniem.

Czyszczenie mikrofali

3 łyżki kwasku rozpuść w szklance wody, a następnie przelej do naczynia, które jest przeznaczone do mikrofalówki. Wstaw je do wnętrza na na 2 minuty, a następnie przetrzyj szmatką ścianki urządzenia.

Pozbywanie się zapachu spalenizny

Jeśli zdarzy Ci się mała wpadka w kuchni podczas przygotowywania jedzenia i coś się przypali, wlej do garnka szklankę wody i dodaj 4 łyżki kwasku. Gotuj na wolnym ogniu bez przykrywki, a nieprzyjemny zapach zniknie.

kwasek cytrynowy ekologiczne sprzątanie
kwasek cytrynowy ekologiczne sprzątanie

Wzmocnienie działania proszku do prania

Kwasek dodany do prania działa rozjaśniająco i odświeżająco, dlatego może zastąpić wybielacz.

Usuwanie plam

Jeśli masz trudną plamę na ubraniu, np. od długopisu, polej ją łyżką wodą ze szczyptą kwasku, a po 20 minutach upierz tkaninę.

Usuwanie przebarwień na dłoniach

Niektóre produkty, jak buraczki, mogą zostawić na naszych dłoniach plamy. Wystarczy wysypać odrobinę kwasku na wilgotne dłonie i wykonać peeling. Jeśli przebarwienia są wyjątkowe uciążliwe, rozpuść łyżkę kwasku w ½ litra ciepłej wody i włóż ręce do mikstury na 10 minut.

Do kuchni wybierz obraz na szkle akrylowym