Domowa biblioteczka to marzenia każdego mola książkowego. Książek nie trzeba chować w kartonach w piwnicy - to element, który odpowiednio wyeksponowany może stać się piękną dekoracją. Uporządkowanie pokaźnego zbioru może stanowić wyzwanie, ale nawet w małych mieszkaniach jest to możliwe, dzięki mądremu wykorzystaniu przestrzeni.

nowoczesna fototapeta alfabet
nowoczesna fototapeta alfabet

Alfabet

Fototapeta nr: 94742

zobacz

Regały i półki

Stabilny regał to oczywiście podstawa. Jeśli jest szczególnie wysoki, warto dodatkowo przymocować go do ściany lub obciążyć dolne półki największymi książkami, np. encyklopediami. Ciekawym rozwiązaniem są półki na wspornikach zamontowanych do szyny, dzięki czemu zyskujemy możliwość regulowania odstępów między półkami i dopasowania ich do książek. Sam regał także może być pięknym elementem aranżacji - projektanci prześcigają się w wymyślnych, a nawet ekstrawaganckich kształtach, np. naśladujących gałęzie drzew.

Genialnym rozwiązaniem jest zabudowanie całej ściany półkami - w szczególności trudnej do zagospodarowania, np. takiej z drzwiami, wokół telewizora lub nad biurkiem. Trzeba tu jednak jednocześnie wziąć pod uwagę, czy jest to ściana nośna czy działowa i z jakiego materiału jest wykonana. Książki potrafią być naprawdę ciężkie, więc wymagają solidnego wsparcia. Jeśli zdecydujesz się na zapełnienie ściany aż po sufit tomami ulubionych lektur, nie zapomnij o zakupie drabinki, która ułatwi dostanie się do najwyższej półki.

jak przechowywać zorganizować książki
jak przechowywać zorganizować książki

Wykorzystaj wszystkie zakamarki

Jeśli masz mało miejsca lub ponadprzeciętnie duży zbiór, warto na książki wykorzystać każdą wnękę, którą trudno przeznaczyć do innych celów. Świetnym rozwiązaniem jest zagospodarowanie półkami przestrzeni pod schodami - takie miejsce pomieści naprawdę wiele tomów i będzie stanowić funkcjonalny element aranżacji.

Gdzie jeszcze trzymać książki? Pod łóżkiem, pod stolikiem kawowym, w pustym wgłębieniu po kominku, koszyku lub skrzyni. Genialnym pomysłem jest również eksponowanie ulubionych lub właśnie czytanych egzemplarzy. Można je ułożyć w stos, a następnie umieścić na stole, blacie lub parapecie.

jak zaaranżować domową biblioteczkę
jak zaaranżować domową biblioteczkę

Jak ułożyć książki?

Znalezienie miejsca na półki lub regały to jedno, ale również ważna jest kompozycja stworzona z książek.

Ostatnio bardzo popularne jest układanie okładek… kolorami! Możemy dzięki temu stworzyć wrażenie kolorowej tęczy lub wybrać jeden kolor, który doskonale wpisze się w aranżację całego wnętrza. Czy przyszedł Ci kiedykolwiek pomysł, aby książki położyć grzbietem do ściany? Znalezienie konkretnego tytułu w tym przypadku jest bardzo utrudnione, ale za to kompozycja kolorystyczna bardzo spójna.

Znaczenie ma również ułożenie książek w pionie i poziomie, co daje nam pole do kolejnej zabawy. Ich mieszanie pozwoli nam utworzyć na ścianie wzór, który będzie tym wyraźniejszy, im większy zbiór i większa ilość półek. Ustawienie książek rozmiarem wprowadzi natomiast ład i harmonię. Według wielkości można też układać tomy w stosach, a tego typu kompozycja na minimalistycznej półce doskonale sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu.

Najlepsze dekoracje dla moli książkowych