Początek wiosny to czas, kiedy zabieramy się za porządki, szczególnie te gruntowne. Jednym z ich elementów jest mycie okien. Warto poznać kilka trików, które pozwolą nam przejść szybko przez tę nielubianą czynność i uzyskać idealnie błyszczące szyby.

Kiedy myć okna?

Okna powinniśmy myć co najmniej 2-3 razy w roku. Wiele z nas może nie zdawać sobie sprawy, że wybranie odpowiedniej pory dnia oraz pogody może nam znacznie ułatwić czyszczenie. Mycie najlepiej przeprowadzić podczas mniej słonecznego dnia, ponieważ promienie słoneczne szybko wysuszają szyby, pozostawiając trudne do usunięcia smugi. Na mocno doświetlonej szybie możemy też nie zauważyć zacieków. Mycie okien w czasie mrozu może spowodować pęknięcie szkła w kontakcie z ciepłą wodą. Optymalna temperatura to 10-25 stopni Celsjusza.

jak umyć okna
jak umyć okna

Czym umyć okna?

Najlepiej do tego celu wybrać chłonną, bawełnianą ściereczkę (np. starą podkoszulkę) lub taką wykonaną z mikrofibry. Do wody możemy dodać płyn do mycia naczyń, ocet lub sok z cytryny. Do osuszania wybierzmy dobrej jakości, twardy ręcznik papierowy, który nie będzie zostawiał skrawków, lub ściągaczki. Do wypolerowania szyb na samym końcu warto użyć gazety lub nylonowych rajstop - to sposób prosto z babcinego poradnika.

jak umyć okna

Czyszczenie okien krok po kroku

Jeśli okna są mocno zakurzone, możesz je przed myciem potraktować odkurzaczem. Następnie myjemy ramy i szyby wewnętrzne (bo są czystsze), a dopiero później przechodzimy do części zewnętrznej. Potem można całość osuszyć ręcznikiem papierowym. Nie zapomnij o umyciu parapetów! Pamiętaj, aby często wymieniać wodę.

Świetnym trikiem jest mycie okna po jednej stronie od lewej do prawej, a po drugiej od góry do dołu. Dzięki temu dokładniej będzie widoczne, z której strony pozostały jeszcze smugi.

Do powtórnego mycia szyb użyj przeznaczonego do tego celu płynu lub mieszanki wody z octem. Później można skorzystać ze ściągaczki - przyłóż ją pod kątem, tak, aby tylko część gumowego ostrza delikatnie naciskała na szybę, co zapobiegnie kapaniu wody. Za każdym razem przetrzyj gumowe ostrze mokrą szmatką - suche może być niedokładne. Na koniec wypoleruj szyby, by były perfekcyjnie czyste i lśniące!

Obraz na szkle akrylowym - błyszczący dodatek do wnętrza