Utrzymanie porządku w domu, w którym są dzieci, graniczy z cudem. Rozrzucone zabawki, książki, chaos, przez który zaciera się granica pomiędzy salonem a pokojem dziecięcym…. Nie musi tak być! Wystarczy wprowadzić kilka sprytnych zasad, dzięki którym Twoje dziecko będzie dbało o czystość razem z Tobą!

aranżacja pokoju dziecięcego
obraz do pokoju dziecka jednorożec

Isolated cute watercolor unicorn clipart

Obraz na płótnie nr: 173918205

zobacz

1. Wczesna nauka porządku

Im wcześniej zaczniesz uczyć swoje dziecko sprzątania, tym lepiej. Maluch nie odróżnia porządku od bałaganu, dlatego zacznij od wprowadzania ładu w jego własny świat obejmujący zabawki! Sprzątajcie wszystkie rzeczy od razu po zakończonej zabawie. Jeśli rygorystyczne zasady zaczniesz wprowadzać na późniejszym etapie rozwoju dziecka, będzie Ci znacznie trudniej wyrobić u niego dobre nawyki.

2. Świeć przykładem!

Dzieci uczą się przez naśladowanie, a rodzice są najważniejszym wzorem i autorytetem. Utrzymując dom w porządku, pokażesz dziecku, że również trzymasz się reguł. W pierwszej kolejności powinnaś wymagać od siebie - maluch wyczuje Twoją niekonsekwencję. Dlaczego samo ma sprzątać, skoro inni domownicy tego nie robią?

aranżacja pokoju dziecięcego
naklejka ścienna ślady łap

Ślady

Naklejka ścienna nr: 98987

zobacz
aranżacja pokoju dziecięcego
obraz do pokoju dziecka napis rysunek

Dream big

Obraz na płótnie nr: 159567383

zobacz

3.Sprzątaj wspólnie z dzieckiem

Nie zostawiaj dziecka z samym poleceniem: “Posprzątaj”. Pokaż mu, jak powinno to robić, bądź dla niego wsparciem. Przecież każda dotknięta zabawka jest pokusą do tego, aby się nią znowu pobawić! To z pewnością czynność zdecydowanie ciekawsza od porządkowania. Przygotuj swojej pociesze tematyczne pudełka, dzięki którym zasady będą jasne - w jednym z nich mogą znaleźć się klocki, w innym książki lub lalki, itd.

4. Pokaż skutki bałaganu

Dla dziecka ważne jest zrozumienie celu i przydatności sprzątania. Pokaż mu, że w uporządkowaniem przestrzeni lepiej się żyje. Zabawki i potrzebne materiały mają stałe miejsce, dzięki czemu łatwo je znaleźć i nie ulegną zniszczeniu, kiedy leżą porzucone na dywanie.

5. Uczyń ze sprzątania zabawę!

Krzyk, przymuszanie i zakazy nie pomogą przekonać dziecka do sprzątania, dlatego najlepiej zrobić to podstępem… poprzez zabawę! Masz pełen wachlarz możliwości! Możesz swojej pociesze kupić zabawki, które będą kojarzyły się z porządkiem - zmiotkę czy odkurzacz. Możesz też wprowadzić element rywalizacji i zorganizować zawody na najszybsze sprzątanie czy regularne wykonywanie obowiązków - za zebrane w ten sposób punkty dziecko będzie mogło otrzymać jakąś atrakcyjną dla niego nagrodę. Zastanów się, co będzie najbardziej przekonujące dla Twojego szkraba!

W bimago znajdziesz idealne dekoracje do pokoju dziecięcego