Rosnące za oknem wysokie drzewa czy ekspozycja północna mieszkania mogą wpłynąć na to, że do wnętrza wpada niewielka ilość światła. Panujący półmrok oczywiście może być klimatyczny, ale na dłuższą metę staje się uciążliwy. Istnieje jednak kilka trików, które pomogą Ci rozjaśnić zbyt ciemne mieszkanie.

aranżacja nowoczesnego salonu
nowoczesny obraz kolory abstrakcja

Zagubione kolory

Obraz na płótnie nr: 48414

zobacz

1. Postaw na… jasność

Kolorami ścian i sufitów możemy wpływać na optycznie postrzeganie wnętrza. Najprostszym rozwiązaniem jest pomalowanie ich na biało. Nie obawiaj się, że przez to wnętrze wyda się chłodne. Biel jest doskonałym tłem dla dodatków w żywych odcieniach - będziesz więc mieć spore pole do popisu w aranżacji. Jeśli jednak biały kolor Ci nie odpowiada, postaw na pastele. Optycznie przestrzeń powiększy błękit. Dobrym wyborem będzie żółć, która rozświetli wnętrze i nada mu blasku. Zastanów się, czy są w Twoim mieszkaniu elementy, które możesz przemalować, np. ramy okna, parapety, stara boazeria… a nawet kafelki, do których powstały już specjalne farby.

2. Zaaranżuj okno

Aranżacja okna w ciemnym pomieszczeniu ma kluczowe znaczenie. Niewskazane są grube, gęsto marszczone materiały pełne ozdobników, jak lambrekiny. Weź pod uwagę całkowite odsłonięcie okna, dzięki czemu do wnętrza będzie docierać najwięcej światła jak to tylko możliwe. Wieczorem przed wścibskim wzrokiem sąsiadów możesz zasłonić się roletami. Jeśli jednak nie lubisz pustych okien, zdecyduj się na bardzo delikatne, białe firany, najlepiej z tiulu, lub zasłonkę po bokach okien z lekkiego materiału. Odsłonięte okno daje nam możliwość stworzenia ozdobnej kompozycji na parapecie. W szczególności wybieraj niewielkie rośliny lub szkło, w którym będzie odbijać się słońce.

aranżacja nowoczesnego salonu
obraz na akrylu kwiaty maki

Szary ogród [Glass]

Obraz na szkle akrylowym nr: 94786

zobacz

3. Rozświetl ciemność światłem

Dobre oświetlenie to podstawa. W przypadku braku świata naturalnego konieczne jest wspomożenie się jego sztuczną wersją. Zwróć uwagę na to, aby światło było białe - jest mniej nastrojowe od żółtego, ale lepiej rozjaśni pomieszczenie. Oprócz górnego światła zaplanuj oświetlenie punktowe - kinkiety czy lampy, które jest szczególnie ważne w miejscach, gdzie jemy czy czytamy. Oryginalnym rozwiązaniem może być… kominek, przecież oprócz ciepła daje on również światło!

4. Wykorzystaj magię luster

Powieś lustro naprzeciwko okna i zobacz, jak na Twoich oczach dzieje się magia! Tak, to jest bajecznie proste :) Wybierz duże lustro o jednolitej powierzchni i jasnej ramie. Nie zapomnij o obejmującym całą sylwetkę lustrze w swoim przedpokoju lub na szafie.

aranżacja nowoczesnego salonu
tapeta nowoczesna linie pastelowa

Linie

Tapeta nr: 108280

zobacz

5. Dodaj wnętrzu odrobinę blasku

Do ciemnych wnętrz warto wybierać meble lekkie, o smukłym designie. Genialnym rozwiązaniem są meble wykończone na wysoki połysk, np. fronty kuchenne. Możesz je uzupełnić szklanym lub przezroczystym wyposażeniem, jak stolik kawowy czy stolik pod rtv. W sklepie bimago znajdziesz nawet obrazy na szkle akrylowym, które są lekkie, błyszczące i łatwe do utrzymania w czystości. Światło zdecydowanie będzie miało gdzie się odbijać i wędrować!

Do ciemnego mieszkania wybierz obraz na szkle akrylowym