Wysokie temperatury, w szczególności w mieście, potrafią dać nam się we znaki. Jak przetrwać upały w mieszkaniu? Jak sobie pomóc? Radzimy!

jak przetrwać upał w mieszkaniu
naklejka ścienna kwiaty i motyl

Kwiat i motyl

Naklejka ścienna nr: 56703

zobacz
obraz pejzaż jezioro poranek

Mgła nad jeziorem

Obraz na płótnie nr: 58752

zobacz

1. Zasłaniaj okna i wietrz mieszkanie o odpowiednich porach

Bardzo dużo ciepła dostaje się do wnętrza przez okna, dlatego, aby ograniczyć ilość wpadających promieni słonecznych należy zadbać o ich odpowiednie zasłonięcie. Oczywiście najskuteczniejszą metodą w walce z upałem będą rolety zewnętrzne, ale równie dobrze możemy zamontować rolety wewnętrzne, żaluzje lub zawiesić zasłony o gęstym splocie. Wcale nie muszą być ciemne – liczy się materiał, a nie kolor! Choć zamykanie okien latem może się wydać absurdalne, to nie otwieraj ich w ciągu dnia, lecz wieczorem i w nocy, kiedy temperatura powietrza jest zdecydowanie niższa.

2. Wyłącz zbędne urządzenia elektryczne

Każde urządzenie elektryczne, z którego korzystamy w domu, emituje ciepło. Najwięcej wytwarza go lodówka, telewizor, mikrofalówka oraz oświetlenie. Zminimalizujmy korzystanie ze sprzętów elektronicznych, nie zostawiajmy ich w trybie czuwania, a zwykłe żarówki wymieńmy na świetlówki LED, które się nie nagrzewają.

jak przetrwać upały w mieszkaniu

3. Zaopatrz się w wiatraki i wentylatory

Wentylator to szybki sposób na ochłodzenie mieszkania i wprawienie powietrza w ruch, co powoduje pobudzenie parowania ciała, a więc uczucie chłodu. Przenośny, mały wiatrak biurkowy kosztuje kilkadziesiąt złotych. Najlepszą opcją jest wiatrak sufitowy, który zapewnia najlepszą cyrkulację powietrza, ale jego cena sięga kilkuset złotych. Rozwiązaniem optymalnym będzie wiatrak stojący, który posiada możliwość obracania się, a także regulacji wysokości.

4. Ogranicz gotowanie

Intensywne gotowanie i korzystanie z piekarnika znacznie wpływa na wzrost temperatury w mieszkaniu. Zazwyczaj podczas upałów nie mamy zbyt dużego apetytu, więc w takie dni lepiej wybrać lekką sałatkę, koktajl lub danie, które nie wymaga długiego stania przy kuchence.

5. Unikaj najwyższych pięter podczas wyboru mieszkania

Podczas wyboru mieszkania zwróć uwagę na to, aby nie wybierać lokum na najwyższym piętrze. Jak już wspominaliśmy, wnętrza nagrzewają się przez okna, ale również przez dach, w szczególności w wieżowcach, gdzie brak jest nieużytkowanego poddasza. Dlatego podczas upałów mieszkańcy tych mieszkań cierpią najbardziej.

6. Napełnij wannę zimną wodą i… zrób pranie

Gorące powietrze jest suche, dlatego warto na środku pokoju postawić pranie, które poprzez parowanie nawilży wnętrze i obniży temperaturę w pomieszczeniu. Jeśli upał jest szczególnie dokuczliwy, napełnij wannę zimną wodą, a drzwi łazienki zostaw otwarte. Jeżeli nie posiadasz wanny, możesz na podłodze postawić miski z lodowatą wodą. Dobrym pomysłem jest też przetarcie podłogi wilgotnym mopem.

Udekoruj swój salon obrazem bimago