tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Czy myślałaś kiedyś o pomalowaniu ścian na ciemno? W tym artykule przedstawimy Ci zalety takiego rozwiązania i wskazówki pomocne przy wyborze ściany.

Ciemne ściany w pokoju: zalety

Pomalowanie ściany na ciemny kolor to rozwiązanie, które wzbudza kontrowersje. Niektórzy uważają, że takie barwy mogą przytłoczyć wnętrze i stworzyć w nim mroczny klimat. Nie musisz jednak ulegać tym obawom! Jeśli dobierzesz odpowiedni odcień i zastosujesz go z wyczuciem, nadasz swojej przestrzeni przytulności i lekkości oraz uczynisz przestrzeń bardziej osobliwą. Ciemna ściana pomoże nam też stworzyć wrażenie głębi i będzie kojarzyć się z elegancją i luksusem. Na tym zalety ciemnych kolorów się nie kończą! Ciemne ściany sprawdzą się jako ciekawe tło dla jasnych mebli, różnego rodzaju odcieni drewna, a także oryginalnych dekoracji ściennych. Aby uzyskać optymalny efekt, najlepiej postawić na satynowe wykończenie, ponieważ satyna potęguje odbicie światła. Ważne jest jednak, aby płaszczyzna ściany była idealnie gładka. Ciemna ściana może być także sposobem na podkreślenie nietypowych rozwiązań architektonicznych we wnętrzu, niezależnie od funkcji konkretnej przestrzeni. Może także stać się obszarem kreatywnych działań domowników - w tym celu warto do jej pomalowania użyć farby tablicowej.

które ściany pomalować na ciemno
plakat botaniczny

Botaniczna głębia (4-częściowy)

Obraz na płótnie nr: 125463

zobacz
nowoczesny obraz czarno-biały napis

Laugh smile happiness (3-częściowy)

Obraz na płótnie nr: 108382

zobacz

Którą ścianę pomalować na ciemniejszy kolor: podstawowe kryteria wyboru

Przed podjęciem decyzji, które ściany pomalować na ciemno, warto rozważyć kilka czynników. Liczą się tutaj wielkość i kształt pomieszczenia, a także nasłonecznienie. Korzystnym rozwiązaniem będzie pomalowanie tej ściany, która odgrywa główną rolę w przestrzeni. Może to być ściana przy telewizorze, za kanapą, lub po prostu ta, którą zamierzasz oryginalnie zaaranżować. Unikaj natomiast malowania dwóch dłuższych, przeciwległych ścian – takie rozwiązanie może dać efekt zacienionego korytarza. Ryzykownym pomysłem jest też pomalowanie ściany z oknem – w takim przypadku wybrany odcień może wydać się jeszcze ciemniejszy, za sprawą kontrastuje ze światłem wpadającym z zewnątrz. Chcąc zapewnić sobie subtelniejszy efekt, lepiej zdecydować się na pokrycie ciemną farbą przestrzeni znajdującej się naprzeciw okna lub na bocznych ścianach. Dobrym pomysłem będzie pomalowanie na ciemny kolor ściany prostopadłej do okna - w takim przypadku światło naturalne padające z boku doda wnętrzu dodatkowej głębi. Oryginalny wygląd przybierze także ciemna ściana z podświetlonymi wnękami lub z zamontowanymi na niej efektownymi oprawami świetlnymi. Światło sztuczne spotęguje dodatkowo wrażenie oddalenia ściany. Podobny efekt uzyskasz, pokrywając ciemną farbą ścianę z kominkiem.

które ściany pomalować na ciemno
fototapeta dżungla

Mroczna dżungla

Fototapeta nr: 113690

zobacz

Którą ścianę pomalować na ciemno? Orientacja okien

Aby zdecydować, które ściany pomalować na ciemno, warto wziąć pod uwagę także orientację okien. Ciemne ściany sprawdzą się w pomieszczeniu widnym i rozświetlonym. Zdadzą one egzamin także wówczas gdy okna zwrócone są na wschód lub południe - wybrana barwa zostanie dodatkowo wyeksponowana przez działanie promieni słonecznych. Na jasne barwy warto postawić gdy okna zwrócone są na północ i zachód. Ryzykownym rozwiązaniem jest pomalowanie na ciemny kolor ścian w pokoju zlokalizowanym od strony północnej. Pomieszczenie, już na wstępie zacienione, będzie sprawiało wrażenie małej nory.

Kontrasty i optyczne powiększenie wnętrza

Ciemne kolory warto oczywiście stosować z umiarem. Dobrą opcją będzie pokrycie tym kolorem tylko jednej części przestrzeni, szczególnie gdy Twoje pomieszczenie jest nieduże. Odcienie pionowe z reguły efektownie prezentują się na powierzchniach pionowych. Możesz też pomalować na ciemny kolor sufit, a na jasny ściany. Takie rozwiązanie w pomieszczeniach wysokich pozwoli na obniżenie sufitu i poszerzenie przestrzeni. Reszta przestrzeni powinna być pomalowana na jasny kolor i wzbogacona o odpowiednie dodatki. Ciemniejsze ściany mogą także stać się ciekawa grą optycznej powierzchni pokoju. Jeżeli pomalujemy krótsze ściany na intensywne kolory, poszerzysz optycznie pomieszczenie. Ciemne ściany warto zrównoważyć jasnymi płaszczyznami. W tym celu możesz wykorzystać elementy w kolorze białym - takie jak: panele okładzinowe, skrzydła drzwi, listy przypodłogowe czy też gzymsy pod sufitem.

Ciemne ściany w połączeniu z innymi elementami aranżacji

Z jakimi innymi elementami aranżacji dobrze komponują się ciemne ściany? Z pewnością ciekawie prezentują się one w zestawieniu z płaszczyzną ceglaną, kamienną lub drewnianą. Ciemna ściana będzie dobrze komponować się z okładziną o wyrazistej fakturze - np. z betonem architektonicznym 3D, płytkami ze starej cegły rozbiórkowej, utrzymanymi w odcieniach ceglastej czerwieni czy też pomalowanych na biało lub jasnoszaro. Wreszcie, czarna ściana podkreśli urok zielonych roślin doniczkowych. Przede wszystkim warto jednak zwrócić uwagę, że ciemna ściana sprawdza się jako oryginalne tło dla dekoracji ściennych. Ciemne kolory ścian pozwolą wydobyć kolory obrazów czy fototapet.

Odkryj z nami zalety ciemnych ścian i zapoznaj się ze wskazówkami, które pozwolą Ci uniknąć błędów i osiągnąć ciekawy efekt w Twoich czterech ścianach.

Wybierz fototapetę w ciemnym kolorze