tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Wybór kombinacji kolorystycznej, na którą decydujemy się w naszych wnętrzach, może być trudnym zadaniem. Od czego zacząć, patrząc na feerię barw i dziesiątki dostępnych odcieni? Podczas gdy wiele palet i kolorów daje sporo swobody wyboru, zbyt wiele opcji oznacza, że nawet ci najbardziej zaprawieni w sztuce łączenia barw są skazani na błędy.
Oto lista najczęstszych błędów, które popełniamy przy wyborze koloru farby do naszych pomieszczeń… i najlepsze sposoby ich uniknięcia.

Złote proporcje

Nie ma oficjalnego ograniczenia liczby kolorów dozwolonych w jednym pomieszczeniu. Ale powiedzenie „im więcej, tym lepiej” nie sprawdza się w tym przypadku. Zbyt duża ilość barw lub zbyt intensywne kolory sprawią, że pomieszczenie będzie przeciwieństwem spokoju. Czasami może to dać efekt przytłoczenia i zbliżających się do siebie ścian. Jak połączyć dwa kolory na ścianie? Wyeliminuj zbędną ilość kolorów, aż zaczniesz dostrzegać w nich równowagę. Możesz również zwrócić uwagę na proporcje każdego koloru, którego używasz (celuj w jeden lub dwa kolory podstawowe i kilka kolorów akcentujących), a także na to, gdzie znajdują się kolory (najlepiej jeśli są rozłożone równomiernie).

"Całość jest czymś więcej niż sumą części"

Starając się zaprojektować rozkład barw w domu, wspomnij na ten klasyczny arystotelejski aforyzm, to znaczy bierz pod uwagę dom jako całość. Nawet jeśli jest to małe mieszkanie, przejście kolorów z jednego pokoju do drugiego może być kłopotlwe i nie będzie dobrze wyglądać, jeśli w jednym pokoju jest jasny pomarańczowy, a w innym jasny róż. Jak połączyć kolory na ścianach według całej przestrzeni domowej? Dobieraj barwy myśląc wieloprzstrzennie, aby połączyć kolorystycznie pokoje.

Lux, czyli światło

Bez odpowiedniego światła umrze nawet najpiękniejszy kolor. I chociaż odpowiednie światło może dodać wnętrzu uroku, może również sprawić, że lawendowy przejdzie w szary. Przed pomalowaniem ściany użyj pomalowanej lub przyklejonej próbki, aby zobaczyć nowy kolor w każdym świetle dnia - a także przy sztucznym świetle. Jeśli kolor, o którym myślisz, nie zadziała, nie idź w zaparte. Wystarczy zastosować inny odcień lub zastosować mieszankę. Nie od rzeczy będzie też konsultacja z profesjonalistami, firmą wykończeniowa lub pracownikami specjalizującego się w sprzedaży farb sklepu.

Pozwól odpocząć oczom

Chociaż popieramy śmiałe podejście w tworzeniu wystroju wnętrz, nawet najbardziej kolorowe przestrzenie potrzebują miejsc, w których wzrok będzie mógł odpocząć. Upewnij się, że w pomieszczeniu jest przestrzeń wolna od intensywnych barw lub uwzględnij duże elementy w neutralnych kolorach, które zrównoważą intensywność kompozycji kolorystycznej.

Zachowaj czerwień dla torebek

Wygląd pokoju ma zasadniczy wpływ na twoje samopoczucie, kiedy się w nim znajdujesz. A to, że lubisz jakiś kolor, nie musi oznaczać, że będzie to najlepszy wybór w przypadku ścian. Podejdź ostrożnie do swoich ogólnych preferencji kolorystycznych i rozważ, jak się będziesz czuć, kiedy ulubione kolory będą cię otaczać we wnętrzach. Mocna czerwień, butelkowa zieleń lub brąz może pasować do karoserii samochodu, lub garderoby, ale te i inne mocne kolory mogą nie sprawdzić się jeśli będziesz się w nich budzić i zasypiać. Magia dzieje się tam, gdzie łączysz kolory, które lubisz, z umiejętnością stosowania ich tam, gdzie będą wyglądać najlepiej.

 

Dobór odpowiedniego koloru ścian we wnętrzach ma spore znaczenie dla naszej koncepcji wystroju i tego jak będziemy się czuć w naszym domu. Mówiąc ściślej, wiele może się nie udać, gdy próbujesz użyć koloru w domu, nawet mając najlepsze intencje. Dlatego dobrze zawsze dobrze jest sprawdzić, które rozwiązania to ślepa uliczka.