W nowoczesnych wnętrzach salon często połączony jest z jadalnią. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić przestrzeń: w miejscu, w którym byłyby ściany, możesz wówczas postawić dowolne meble. Ponadto, wnętrze będzie sprawiać wrażenie większego. Łączenie przestrzeni o różnych funkcjach może także sprzyjać integracji domowników, którzy będą spędzać razem czas, nawet jeśli zajmują się innymi czynnościami. Salon połączony z jadalnią w każdym przypadku powinien być zaaranżowany w sposób przemyślany. Urządzając wnętrze, warto zadbać o to, aby te dwie przestrzenie, pełniące różne funkcje, były spójne i tworzyły wrażenie całości, a z drugiej zachowały swój odrębny charakter.

Salon z jadalnią

Aby zapewnić spójność aranżacji, zadbaj o elementy wystroju, które będą wspólne dla obu przestrzeni funkcjonalnych. W tym celu najlepiej posłużyć się kolorami, dobierając do salonu i jadalni dodatki w tej samej barwie, ale w różnych odcieniach. Selekcja kolorystyki zależy, oczywiście, od Twoich preferencji, niemniej bezpieczniej jest postawić na bardziej stonowane, spokojne barwy – takie jak: brąz, szarość czy beż. Jednolity charakter aranżacji salonu z jadalnią możesz podkreślić także poprzez jednakową fakturę mebli – na przykład wybierając takie same obicia kanapy w części salonowej i siedzeń w części jadalnianej. To tylko niektóre z pomysłów aranżacyjnych. W celu podziału przestrzeni warto wykorzystać różnego rodzaju elementy architektoniczne. W tej roli sprawdzi się belka stropowa, słupy konstrukcyjne lub dopasowany do stylu obydwu przestrzeni kominek. Możesz także postawić na dywan w rozmiarach dostosowanych do gabarytów stołu: powinien być na tyle duży, żeby krzesła, odsunięte przez domowników przy wstawaniu od stołu, mieściły się wszystkie na dywanie.
W przypadku wnętrz z małą liczbą pokoi, których użytkownicy dążą do zapewnienia sobie osobnej przestrzeni i poczucia prywatności, dobrym rozwiązaniem będzie częściowe lub całkowite oddzielenie przestrzeni funkcjonalnych za pomocą przepierzenia. Możesz posłużyć się przesuwnymi panelami lub – jeśli zależy Ci na bardziej dekoracyjnych rozwiązaniach – sięgnąć po tkaniny czy nowoczesne parawany z oryginalnym wzorem.

Aranżacja salonu z jadalnią

Urządzając salon z jadalnią, należy zadbać o prawidłowe rozmieszczenie mebli i innych elementów aranżacji. Stół powinien być oddalony od ściany co najmniej o 80 cm – tak, aby można było przy nim swobodnie siadać. Z reguły przyjmuje się, że każda osoba siedząca przy stole powinna mieć do dyspozycji przestrzeń o wymiarach 30X 60 cm. Warto także zadbać o wybór odpowiednich krzeseł: powinny być one dostosowane do wielkości stołu, a przy tym lekkie i wygodne. W nowoczesnym wnętrzu sprawdzą się krzesła o prostych formach. Ważnym elementem są także poduszki.

Jak urządzić salon z jadalnią - inspiracje

Styl skandynawski

Bardzo popularnym trendem w aranżacji jest styl skandynawski. Jeśli myślisz o aranżacji salonu z jadalnią w takim klimacie, sięgnij po stonowane barwy – sprawdzą się tutaj odcienie bieli, beżu i szarości. We wnętrzach skandynawskich nie powinno zabraknąć elementów drewnianych, które uczynią wnętrze bardziej przytulnym. Dobrym rozwiązaniem będą drewniane meble lub podłoga z desek. Efekt przyjemnej przestrzeni uzyskasz także dzięki miękkim tkaninom i dywanom. Uwieńczeniem aranżacji będą niebanalne dekoracje ścienne – obrazy lub fototapety w stonowanych barwach, z kompozycjami geometrycznymi czy nieco surowymi pejzażami.

Black and white

Jednym z rozwiązań w aranżacji salonu z jadalnią jest modne obecnie połączenie bieli z czernią. Taki pomysł z pewnością sprawdzi się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, w których prym wiodą stonowane barwy i proste, oszczędne formy. Czarno-biały wystrój stanowić będzie znakomite tło dla dodatków w bardziej intensywnych kolorach – obrazów, tapet czy fototapet.

Salon z jadalnią w stylu wiejskim

Niebanalnym pomysłem na urządzenie jadalni z salonem może być aranżacja inspirowana klimatem wiejskiej rezydencji. W takim przypadku należy sięgnąć po lite drewno czy kute żelazo. Do wnętrza w stylu wiejskim pasować będą proste i masywne mebli. Obowiązkowym elementem jest wygodna kanapa z dużą liczbą poduszek.

Salon połączony z jadalnią to popularne rozwiązanie w aranżacji nowoczesnych wnętrz. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki i inspiracje pomogą Ci w stworzeniu jedynej w swoim rodzaju przestrzeni!

Wybierz parawan do salonu z jadalnią

Artykuły w tej kategorii