Szukasz ciekawej stylizacji dla swojej łazienki – nowoczesnej, ale też oryginalnej? Zamiast wertować katalogi z popularnymi i dosyć standardowymi aranżacjami, odważ się na odrobinę egzotyki. I to całkiem dosłownie! Architektura oraz styl życia krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu to kopalnia pomysłów dla indywidualnych designerskich rozwiązań. Oczywiście nie namawiamy do budowania sauny czy stawiania strzelistych łuków. Wystarczy, że do swojej nowoczesnej łazienki wkomponujesz kilka orientalnych akcentów: kolorów, wzorów, materiałów czy zapachów.

Kraje Orientu cechuje ogromna różnorodność, dlatego nie ma jednego przepisu na stylizację wnętrz. Dla Twojej wygody wyróżniliśmy dwa nurty: bogaty i kolorowy styl państw z okolic basenu Morza Śródziemnego oraz bardziej wyciszony, charakteryzujący się prostotą wystrój łazienek japońskich i chińskich.

Płytki i materiały wykończeniowe – jak je wybrać?

Płytki w stylu marokańskim, mozaiki, arabeska – wielu producentów oferuje gotowe kolekcje płytek ceramicznych (podłogowych i ściennych), których wzory nawiązują do stylu arabskiego. Obcy, egzotyczny akcent może pojawić się tylko na podłodze i to wystarczy, aby zdominować charakter stylizacji – praktycznie niezależnie od dobranych dodatków i pozostałych elementów wystroju. Styl arabski to nie tylko ornamentyka. Specyficznym materiałem wyposażenia łazienek jest kamień – przede wszystkim w formie umywalek i wanien, oczywiście bogato zdobionych.

Jasne płytki w odcieniach beżu w połączeniu z drewnianymi lub drewnopodobnymi płytkami przeniosą Cię do krajów dalekowschodnich. Prosty wystrój rekompensują dodatki, zawsze wykonane z naturalnych surowców – drewna i kamienia. Najpopularniejsze są drewna egzotyczne, jak teak – są bowiem odporne na wysoką wilgotność. Powstają z nich wanny, umywalki i elementy wykończeniowe pod prysznic, jak również meble.

Typowym materiałem dla japońskich i chińskich wnętrz jest bambus. Wprowadź go do swojej orientalnej łazienki, wybierając produkty wykonane z tego surowca… lub fototapetę przedstawiającą w ciekawy sposób bambusowe łodygi!

Odważne kolory i stonowane barwy

Bliskowschodnie aranżacje to przede wszystkim feeria barw! Intensywne, krzykliwe odcienie turkusu, różu czy żółci można zestawiać z neutralnymi, bazowymi kolorami lub wręcz przeciwnie – mieszać je ze sobą. Niezwykle charakterystycznym dla stylu arabskiego jest „bizantyjskie złoto” – obecne w aranżacjach w formie akcesoriów łazienkowych, lamp, pozłacanej lub barwionej armatury, także we wzorach płytek i kolorze ścian. Odważnych połączeń kolorystycznych nie należy jednak mylić z brakiem umiaru. Gustowność z pewnością osiągniesz, stosując zasadę do trzech kolorów!

źródło zdjęcia: płytki łazienkowe

Minimalistyczny styl łazienki japońskiej nie pozwala na odważną żonglerkę kolorami, dlatego kluczowe jest korzystanie ze specyficznych motywów oraz przestrzeganie zasadniczych rozwiązań architektonicznych. Na przykład w Japonii niezwykle ważny jest podział łazienki na dwie strefy, do czego można użyć parawanów lub w inny wizualny i fizyczny sposób zaakcentować różne przeznaczenia wydzielonych stref. Równowagę do wnętrza wprowadź poprzez motyw koła (lustro, akcesoria łazienkowe, owalny kształt wanny wolnostojącej lub wyjątkowy design umywalki o wzorze ying-yang!) oraz symetryczne zestawienia. Prostopadłe i równoległe linie w Twojej łazience mogą próbować odtworzyć wygląd charakterystycznego elementu japońskich wnętrz, jakim są ekrany Shōji.

Orient zamknięty w zapachach i dodatkach

Tureckie łaźnie, które pełnią funkcje towarzyskie, lub zasada feng shui, dyktująca praktyczne, a przy tym harmonijne wytyczne aranżacji wnętrz – historia i kultura Orientu przekonuje, że łazienki nie są i nie powinny być jedynie funkcjonalnymi pomieszczeniami sanitarnymi. Dlatego orientalna stylizacja łazienki to nie tylko wyjątkowy design, ale i propozycja stworzenia w swoim domu przestrzeni relaksu i luksusu.

Kadzidła i potpourri mentalnie przeniosą Cię do egzotycznych miejsc, pomogą się zrelaksować i po prostu sprawią, że łazienka zyska ten wyjątkowy nastrój! A może dodatkowo wymienisz kosmetyki pielęgnacyjne na pachnące olejki i ręcznie wyrabiane mydła?

Ręczniki w geometryczny deseń, ażurowe metaliczne akcesoria łazienkowe, ozdobne świeczniki czy nawet fotel ze wzorzystym obiciem – te elementy powinny się znaleźć w łazience w klimacie arabskim. Z kolei w łazience w stylu chińskim lub japońskim mogą się pojawić świece lub lampy z przytłumionym, nastrojowym światłem (znakomite będą lampy z papierowym abażurem!).

 

Autorką wpisu gościnnego jest Agnieszka Możejko, współredaktorka bloga Łazienkaplus oraz pasjonatka pięknych i funkcjonalnych wnętrz.

Łazienka

Udekoruj swoją łazienkę

Poprzedni artykuł: