Planując rozmieszczenie łazienki, warto zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych aspektów. Zacznij od rozplanowania ustawienia poszczególnych elementów, pamiętając, by na wprost drzwi nie umieszczać miski WC. Jeżeli w planach masz generalny remont łazienki, pomyśl o wnękach na pralkę lub półki.

dekoracje w łazience

Czasem szachty instalacyjne kryją sporo miejsca, dlatego zmniejszając je możesz zyskać dodatkową przestrzeń. Podczas planowania pamiętaj o zachowaniu optymalnych odległości pomiędzy nimi:

  • odległość między dwiema umywalkami - 30 cm
  • odległość między umywalką a miską WC - 20 cm
  • odległość między umywalką a brodzikiem - 30 cm
  • odległość między wanną a umywalką o szerokości - 20 cm
  • odległość między wanną a miską WC - 20 cm
  • odległość między brodzikiem a miską WC - 20 cm.

Na funkcjonalność łazienki bardzo duży wpływ ma przestrzeń, którą pozostawiamy do swobodnego poruszania się w niewielkim nawet pomieszczeniu.

  • przestrzeń przed umywalką o szerokości 40 cm - 100 cm x 70 cm
  • przestrzeń przed miską WC - 80 cm x 60/80 cm
  • wolna przestrzeń przed wanną - 100/120 cm x 70/100 cm
  • wolna przestrzeń przed brodzikiem - 80/100 cm x 90/110 cm

Wanna czy prysznic?

W bardzo małych łazienkach zdecydowanie lepiej sprawdza się prysznic. Pomyśl o wyborze modelu bez brodzika oraz ze szklanymi drzwiami. Tego typu rozwiązanie optycznie nie zabierze przestrzeni. Kolejnym zabiegiem, który możesz wykonać, by twoja łazienka wydawała się większa, to kontynuacja płytek podłogowych na ścianie i we wnętrzu kabiny prysznicowej. Takie rozwiązanie optycznie zaciera granicę pomiędzy pionem ściany i podłogą , przez co pomieszczenie wydaje się większe. Jeżeli nie chcesz rezygnować z relaksujących długich kąpieli, wybierz wannę narożną. Wielu producentów ma w swojej ofercie bardzo wygodne modele, o niewielkich gabarytach. Świetną alternatywą jest również wanna z funkcją prysznica.

Meble

Wybierając meble do niewielkiej łazienki, poszukaj firmy robiącej meble na zamówienie. Przez idealne dopasowanie mebli, wykorzystasz maksimum trudno dostępnego miejsca, przekształcając je w funkcjonalne miejsca do przechowywania. Meble nie mogą być jednak zbyt głębokie. Do łazienek o małych gabarytach, polecamy proste meble, w jednolitym kolorze bez zbędnych złoceń, najlepiej w kolorze zbliżonym do odcieni kafli. Do przechowywania kosmetyków i innych drobiazgów umieść w łazience szafkę z lustrem. Pomyśl także o ciekawej dekoracji do łazienki. Flizelinowa fototapeta z drewnianym motywem, wniesie do łazienki modny akcent eko, a malowniczy krajobraz świeżość i poczucie przestrzeni. Zobacz nasze inspiracje.

Łazienka

Wybierz fototapetę do łazienki