Nadszedł najwyższy czas na to, by rozpocząć wiosenne prace w ogrodzie. Jakie czynności należy wykonać w najbliższych tygodniach, aby ogród mógł wyjątkowo cieszyć oko w tym sezonie?

Przycięcie roślin i zagrabienie trawnika

Drzewa i krzewy owocowe powinny zostać przycięte na przełomie lutego oraz marca. Najważniejsze, aby usunąć gałęzie, które są uszkodzone, uschnięte, chore lub rosną zbyt gęsto. Doprowadzenie większej ilości światła do środka rośliny spowoduje wypuszczenie nowych pędów. Z cięciem krzewów ozdobnych lepiej poczekać do połowy marca, bo są one wrażliwsze na mróz. Miejsca cięć najlepiej od razu zabezpieczyć maściami ogrodniczymi, by zapobiec rozwojowi chorób wirusowych oraz grzybowych. Kiedy minie już okres zimowy, warto porządnie wygrabić trawnik - pozbyć się patyków, suchych liści i resztek trawy. Darń zostanie napowietrzona, a nowe źdźbła zostaną pobudzone do wzrostu.

jak przygotować ogród przed wiosną
jak przygotować ogród przed wiosną

Zwalczanie chorób roślin

Przeprowadzenie oprysków chroniących rośliny przed szkodnikami to bardzo ważny element przygotowań do wiosny - potem może być już za późno. Zabieg należy przeprowadzić podczas suchej i słonecznej pogody.

Zdjęcie zimowych okryć z roślin

Pod koniec marca można z roślin zdjąć wszelkie zimowe zabezpieczenia. Dobrze zrobić to w pochmurny dzień, aby słońce nie uszkodziło młodych, delikatnych pędów. Torf i korę można pozostawić na rabatach jako ściółkę, natomiast liście czy iglaste gałęzie przenieść na kompost. Słomiane maty czy włókninę z powodzeniem możemy przechować do kolejnego chłodnego sezonu.

jak przygotować ogród przed wiosną
jak przygotować ogród przed wiosną

Przegląd nasion oraz materiału roślinnego

Jeśli z poprzedniego sezonu pozostały nam nasiona, można je wykorzystać, ponieważ większość z nich jest ważna przez dwa do czterech lat. Najważniejsze jest to, aby torebka była szczelnie zamknięta i przechowywana w suchym miejscu, ponieważ pod wpływem tlenu i wilgoci nasiona tracą zdolność kiełkowania.

Przed wiosną dokonujemy również przeglądu cebul, bulw i kłączy, które powinny być przechowywane w chłodnych pomieszczeniach. Jeśli zauważymy na nich ciemne lub gnijące plamy należy je wyrzucić, bo nie wyrosną z nich zdrowe rośliny.

jak przygotować ogród przed wiosną

Sianie i sadzenie

Pod koniec marca można już wysiać w ogrodzie nasiona roślin, które są odporne na niskie temperatury, oraz niektórych roślin jednorocznych. Warto też przygotować rozsadę, czyli zasiać rośliny w doniczkach lub skrzynkach i poczekać do momentu, kiedy temperatura pozwoli na ich wyniesienie do ogrodu. Wczesną wiosną można też sadzić rośliny, które są sprzedawane z odkrytymi korzeniami.

Inne pracy ogrodowe

Przed nadejściem wiosny dobrze wykonać prace porządkowe - oczyśćmy rynny, uzupełnijmy ubytki w nawierzchniach ziemnych i żwirowych, wyczyśćmy meble ogrodowe, a następnie je zaimpregnujmy lub natłuśćmy olejem w przypadku drewna surowego.

Najpiękniejsze dekoracje z motywem roślinnym