Aranżacja młodzieżowego pokoju to nie lada wyzwanie dla rodziców. Przestrzeń powinna być zarówno praktyczna, jak i idealnie dopasowana do gustu nastolatka. Kompromis między funkcjonalnością a estetyką może być trudny do osiągnięcia szczególnie w niewielkich wnętrzach, które wydają się być ciasne i nieustawne. Dowiedz się, jak urządzić mały pokój młodzieżowy.
Mała przestrzeń to duże wyzwanie!
Niewielkich rozmiarów pokoje to domena mieszkań w blokach. Wnętrza są często bardzo wąskie i nieustawne, co stanowi niemałe wyzwanie aranżacyjne. Potrzebna jest kreatywność i umiejętność gospodarowania przestrzenią. Niewielki metraż to nie jedyna rzecz, jaką należy mieć na uwadze podczas urządzania pokoju dla nastolatka. Projektując wystrój pokoju nie można zapomnieć o preferencjach dziecka.
Okres nastoletni to czas, w którym dziecko chce mieć realny wpływ na to, jak wygląda jego mała przestrzeń. To właśnie w niej spędzać będzie większość swojego czasu. Pokój stanie się zarówno miejscem odpoczynku, nauki, jak i rozrywki. W tym niewielkim pomieszczeniu rozwijać będzie swoje pasje, a także przyjmować gości. Warto zatem wypracować kompromis i pozwolić, by dziecko czynnie uczestniczyło w procesie urządzania swojego nastoletniego pokoju.
Jak urządzić bardzo mały pokój młodzieżowy?
Pokój nastolatka powinien łączyć w sobie kilka funkcji. Jest to bowiem miejsce snu, nauki oraz zabawy. W takim niewielkim wnętrzu obowiązkowo powinno zatem znaleźć się łóżko oraz biurko z wygodnym krzesłem. Kluczem do sukcesu jest właściwie zagospodarowany nawet najmniejszy skrawek przestrzeni.

Jaka kolorystka będzie najlepsza?
Motyw przewodni pokoju powinien być uzależniony od gustu dziecka. Ważne, by barwy nie były krzykliwe. Zbyt intensywne kolory mogą negatywnie wpływać na skupienie i koncentrację. Dobrze jest wybierać kolory neutralne, które sprzyjać będą zarówno odpoczynkowi, jak i nauce. Niewielki pokój młodzieżowy dobrze jest także optycznie powiększyć. Pomocne będą w tym jasne barwy, a także specjalne fototapety 3D, które nadadzą wnętrzu efektu głębi i skutecznie zaburzą perspektywę. Niewielki pokój wydawać się będzie zdecydowanie większy i jaśniejszy niż w rzeczywistości.
Jak umeblować mały pokój młodzieżowy?
W małym pokoju młodzieżowym sprawdzą się przede wszystkim wielofunkcyjne meble, które pozwolą na znaczne zaoszczędzenie przestrzeni. Dobrze szukać wśród modeli projektowanych specjalnie na potrzeby niewielkich wnętrz.
- Łóżko
Łóżko to jeden z najważniejszych elementów wnętrza. W młodzieżowym pokoju pełni ono jednak zdecydowanie więcej funkcji niż w klasycznej sypialni. Służy zarówno do odpoczynku, regeneracji, nauki, jak i przyjmowania gości. Dobrym wyborem będzie zakup łóżka jednoosobowego, które posiada dodatkową przestrzeń pod materacem. W pojemniku na pościel można bowiem schować nie tylko kołdrę i poduszki, ale i inne, rzadko używane drobne przedmioty. Doskonale sprawdzą się także łóżka na wysokiej skrzyni z szufladami, a także łóżka piętrowe, które posiadają dodatkowy blat służący jako biurko. Nowoczesnym rozwiązaniem jest także łóżko chowane do szafy bądź łóżko w regale. - Biurko i wygodne krzesło
Kolejnym niezbędnym elementem w pokoju nastolatka jest biurko wraz z wygodnym krzesłem. Do małych przestrzeni lepiej wybierać krótsze blaty. Sprawdzić się mogą te o długości 100 do 120 cm. Jeżeli wnętrze jest bardzo malutkie, warto rozważyć składany pulpit bądź szeroką półkę, która służyć będzie nie tylko jako biurko, ale i regał na książki. - Szafa na ubrania
Oprócz łóżka, regału i biurka, w pokoju nastolatka powinna znaleźć się także funkcjonalna szafa, która pomieści ubrania, a także inne rzeczy osobiste dziecka.

Jakie dodatki wybrać?
Pokój nastolatka powinien być przestrzenią, która jest kreatywna i idealnie dopasowana do jego zainteresowań. Warto zadbać o odpowiednie dodatki, które podkreślą wnętrze i wprowadzą do niego wyjątkowy i przytulny klimat. Z ozdobami nie można jednak przesadzić. Bardzo łatwo bowiem przeładować wnętrze i sprawić, że przebywanie w nim stanie się męczące.
Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie tapety, która z pewnością ożywi pokój i nada mu charakteru. Do niewielkich pomieszczeń najlepiej wybrać wspomniane wcześniej fototapety 3D, których bogata oferta pozwoli na idealne dopasowanie motywu do indywidualnych upodobań nastolatka.
Pokój nastolatka można wzbogacić także o korkową bądź magnetyczną tablicę, a także wszelkiego rodzaju ramki i stojaki na zdjęcia. Łóżko warto wzbogacić o miękkie poduszki i narzutę pasującą do całości aranżacji.
Jak urządzić mały pokój młodzieżowy dla chłopaka?
Czasy, gdy kolor niebieski był jednym z najlepszych i jednocześnie najbardziej oczywistych wyborów do chłopięcego pokoju na szczęście minęły. Obecnie coraz częściej w młodzieżowych pokojach dla chłopców królują szarość, turkus i biel. Często korzysta się także z czarnych dodatków oraz fototapet imitujących surowe materiały, np. cegłę bądź beton. Chcąc jak najlepiej dopasować wnętrze do charakteru i upodobań młodego człowieka, można ozdobić ścianę wielkoformatową dekoracją wybraną z szerokiej oferty fototapet dla nastolatka. Dość częstym wyborem jest np. fototapeta z mapą świata bądź fototapeta graffiti.
Męski charakter pomieszczenia może zostać dodatkowo podkreślony poprzez dekoracje ścienne, które będą odpowiadać jego zainteresowaniom, np. plakaty z ulubionymi postaciami filmowymi, instrumenty muzyczne, mapy nieba itp. Zadbać należy także o odpowiednie oświetlenie. Oprócz stylowej lampki na biurko, w młodzieżowym pokoju sprawdzi się także nieco bardziej nastrojowe i rozproszone światło.

Jak urządzić mały pokój młodzieżowy dla dziewczyny?
W pokoju dziewczęcym sprawdzą się jasne i pastelowe barwy np. pudrowy róż, szałowiowa zieleń czy kośc słoniowa. Uroczy klimat może zostać wprowadzony także poprzez zastosowanie fototapety o delikatnym, subtelnym wzorze, takim jak np. Łąka wspomnień bądź Wodospad róż.
W dziewczęcej przestrzeni nie może także zabraknąć dużego lustra, a także „kącika pielęgnacyjnego”. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wstawienie specjalnej toaletki. Nie zawsze jednak pozwala na to metraż pokoju. Przytulnego klimatu nadadzą także dekoracje ścienne w formie obrazów bądź plakatów, ramki na zdjęcia czy urocze cotton balls.
Jak urządzić mały pokój dla 2 nastolatków?
Funkcjonalne zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni dla jednej osoby to duże wyzwanie. Ale co zrobić, gdy niewielki pokój dzielić ma rodzeństwo?
Urządzając pokój dla dwóch nastolatków należy kierować się przede wszystkim ich wygodą. W przypadku rodzeństwa tej samej płci, nie powinno być większych problemów z wyborem motywu przewodniego i kolorystyki. Urządzając pokój dla chłopaka i dziewczyny warto wybrać jak najbardziej neutralny wystrój, który idealnie współgrać będzie zarówno z męskimi, jak i damskimi dodatkami. Można również zastosować dwa różne kolory, które umożliwią wydzielenie we wnętrzu dwóch stref. Rozwiązanie to jest jednak polecane do większych przestrzeni. W małych pokojach bardzo łatwo o wprowadzenie chaosu. Alternatywą może być zastosowanie odmiennych plakatów bądź obrazów, które w bezpośredni sposób nawiązują do zainteresowań nastolatków.
Jeżeli dzieci są w podobnym wieku, można zdecydować się na łóżko piętrowe, które pozwoli zaoszczędzić przestrzeń. Ciekawym rozwiązaniem jest również stworzenie antresoli. Sprawdzi się ona jednak jedynie w wysokich wnętrzach. Aby zapewnić każdemu z dzieci komfort i wygodę, koniecznie należy zapewnić im dwa osobne biurka, wygodne fotele i osobne szafki, w których przechowywać będą swoje osobiste przedmioty.
Urządzanie pokoju dla nastolatka jest wyzwaniem, które wymaga od rodzica nie tylko umiejętności ergonomicznego planowania przestrzeni, ale i wypracowywania kompromisów. Bardzo ważne, by dziecko czuło się w swoim pokoju przytulnie, komfortowo i pewnie!