Styl klasyczny wciąż króluje w naszych salonach. Elegancki i wygodny (a przy tym o wiele bardziej przytulny niż na przykład popularny styl skandynawski) idealnie pasuje do tak ważnego pomieszczenia, jakim jest pokój dzienny. W klasycznie urządzonym salonie dominować będą jasne kolory, lekkie meble oraz liczne dodatki: ozdobne oświetlenie, poduszki i dywany, bibeloty, rośliny w wyrazistych donicach i najbardziej tradycyjne dekoracje ścienne - obrazy ręcznie malowane. Jakie wzory będą pasować do takiego wnętrza?

Salon jest w domu jednym z najważniejszych pomieszczeń. To w nim trwa codzienne rodzinne życie, spotykamy się z odwiedzającymi nas znajomymi, świętujemy ważne wydarzenia i odpoczywamy po całym dniu pracy. Dlatego warto starannie zaplanować jego urządzenie i zadbać, by był miejscem, w którym przyjemnie będzie nam spędzać czas. Miłośnicy wnętrz prostych, gustownych i ciepłych na pewno polubią aranżacje w stylu klasycznym. Jak go rozpoznać? Przede wszystkim po symetrii: klasyczne wnętrza zawsze są bardzo harmonijne, tak jak pełne równowagi pokoje w pałacowych salach. Kolorystyka jest bogata w ciepłe brązy i beże łączone z bielą i jasnymi szarościami oraz niewielkimi ilościami złota i miedzi. Dominują naturalne materiały (zwłaszcza szlachetne drewno, skóra oraz marmur), a odnajdziemy je między innymi w zawsze eleganckich i wysokiej jakości meblach (niekoniecznie bardzo licznych, za to często zabytkowych).

Wnętrza klasyczne są dalekie od barokowego przepychu, ale nie unikają też dodatków. Nie oznacza to, że od razu trzeba zasypać je bibelotami! Wręcz przeciwnie - tak jak w przypadku mebli, nie liczy się ilość, ale jakość. Dotyczy to także dekoracji ściennych. Najlepiej zdecydować się na tylko kilka akcentów, ale idealnie do siebie dopasowanych. Wystarczą na przykład strojne kinkiety na tle prostej pasiastej tapety, aby stworzyć nienarzucający się efekt glamour. Tapety można także połączyć z sztukateriami lub zagrać ozdobnymi metalicznymi ramami luster (na przykład w bardzo modnym promienistym kształcie). Pamiętajmy jednak kupując dodatki, aby zwracać uwagę na szczegóły i nie oszczędzać na jakości. Gdy zależy nam efekcie dyskretnej elegancji - wszystko może zepsuć nieestetycznie krzywy deseń wokół lustra.

Jednak najważniejszą i najbardziej naturalną dekoracją ścian w klasycznym salonie są obrazy. Wyobrażacie sobie salon w dworskim pałacyku, na którego ścianach nie gościłyby portrety członków arystokracji, sielskie pejzaże i wysmakowane martwe natury? Taki pokój wyglądałby pusto, jak ograbiony. Co prawda współczesne mieszkania rzadko mają dość przestrzeni na akademicką galerię obrazów, ale nie na takim efekcie też nam dzisiaj zależy. Jedno, dwa płótna w pełni wystarczą, by wypełnić przestrzeń ściany. Z tym, że każde z nich powinno być naprawdę dobrze przemyślane i dopasowane do całości wystroju. Jeśli nie chcemy eksperymentować, możemy zdecydować się na wysokiej jakości reprodukcje dzieł wielkich mistrzów malarstwa (zwłaszcza renesansowych, impresjonistycznych lub akademickich). Do klasycznych wnętrz wymarzony jest jednak inna technika - obraz ręcznie malowany.

Ręcznie malowane obrazy to prawdziwa wizytówka dobrego smaku. O ile wydruki na płótnie są wygodne i nowoczesne, to tylko malarstwo tak błyskotliwe odnosi się do tradycyjnej estetyki. Rękami artysty tworzone jest unikalne dzieło sztuki - idealny dodatek w reprezentacyjnym wnętrzu. Kunsztowny ślad pociągnięć pędzla będzie pięknie komponował się z bogatymi wzorami na powierzchni marmuru i drewna oraz naturalnie łączył z ornamentami na zabytkowych meblach. Takie płótno nie wymaga nawet dodatkowej oprawy - zawieszenie go na samym krośnie jak najbardziej wystarczy. W ten sposób na pewno nie stłumimy oryginalnego stylu obrazu i nie przesadzimy z dekoracyjnością.

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie ręcznie malowane obrazy będą do klasycznego salonu odpowiednie. Jeśli planujesz urządzanie tego typu wnętrza - swoje poszukiwania ręcznie malowanego obrazu na płótnie zacznij od specjalnej kolekcji obrazów do salonu. Znajdziesz tam obrazy, które do tradycyjnego pokoju pasować będą na pewno. Mają odpowiednio dojrzałą paletę barw opartą na kolorach ziemi oraz wytworną tematykę. W tego typu wnętrzu, ryzykownym rozwiązaniem będą wesołe obrazy z kwiatami (pasujące raczej do stylu retro), a także minimalistyczne abstrakcje o nasyconych kolorach (są zbyt nowoczesne). Idealnie pasować będą za to ręcznie malowane obrazy inspirowane sztuką malarzy, zwłaszcza takich jak Klimt, Van Gogh czy Modigliani. Ich tworzenie jest dla artysty każdorazowo wyzwaniem, ze względu na konieczność bardzo dokładnego wgłębienia się w styl pierwowzoru, ale dzięki temu osiągnięty efekt jest niezwykle ciekawy. No i wspaniale pasujący do ściany w klasycznym salonie!

Salon

Zainspiruj się - wybierz obrazy do klasycznego salonu