Kanapa to bez wątpienia najważniejszy element salonu - ma być nie tylko stylowa, ale przede wszystkim komfortowa. Jak wybrać idealną sofę, by spełniła wszystkie nasze oczekiwania? Wystarczy zadać sobie kilka pytań, które pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości.

nowoczesny biało-zielony salon
obraz czarno-biały zakochani kochankowie

Pocałunek

Obraz na płótnie nr: 49022

zobacz
prosty pastelowy salon
obraz czarno-biały kawa napis

Język kawy

Obraz na płótnie nr: 64737

zobacz

1. Kształt

Możemy wybierać spośród wielu kształtów sof - klasycznego, narożników, a także kanap modułowych. Przy podjęciu decyzji trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim układ pomieszczenia, w którym będzie znajdowała się kanapa. Pamiętajmy, że wcale nie musi stać ona pod ścianą. Może być elementem wydzielającym strefy w przypadku połączenia salonu z jadalnią czy kuchnią. Istotne będzie tu też rozmieszczenie okien czy telewizora. Klasyczną sofę łatwiej przestawić, więc jeśli lubisz zmiany i przemeblowania, taki model wpisze się w każdy, nawet rewolucyjny pomysł. Możesz też w tym przypadku wybrać kanapę modułową, która będzie umożliwiała różne ustawienia.

nowoczesny salon fiolet
obraz kwiaty magnolie

Romantyczny róż

Obraz na płótnie nr: 64006

zobacz

2. Rozmiar

Rozmiar mebla będzie w głównej mierze zależał od wielkości salonu, ale nie tylko. Weź pod uwagę, czy sofa będzie jedynym meblem wypoczynkowym, czy planujesz również do niej dobrać fotele? Pamiętaj, że każdy członek rodziny musi mieć w salonie komfortowe miejsce! Zastanów się także, czy kanapa będzie pełnić funkcję mebla sypialnego i jak często. Jeśli lubisz zapraszać do siebie gości, być może przyda się większy model, który będzie umożliwiał wygodne przenocowanie.

3. Pokrycie - materiał i kolor

Podczas wyboru materiału pokrywającego kanapę warto wybrać ten o większej gramaturze - będzie trwalszy i łatwiej będzie z niego usunąć sierść zwierząt. Jeśli w domu są dzieci, dobrym wyjście może być skóra naturalna lub ekologiczna, którą łatwo się czyści. Takie rozwiązanie nie jest jednak odpowiednie dla mebli z przeznaczeniem do spania, ponieważ skóra ma ograniczoną przepuszczalność powietrza. Kolor dobieramy oczywiście do stylu wnętrza. Najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne są barwy neutralne - szarości, beże i kolory ziemi. Czasem jednak warto postawić na odważny kolorystyczny akcent, jak na przykład czerwień.

pomysł na nowoczesny salon
obraz w stylu loftowym napis home

Żarówkowe home

Obraz na płótnie nr: 107290

zobacz
nowoczesna tapeta geometryczna

Nowoczesne trio

Tapeta nr: 97726

zobacz

4. Rama

Sofa w salonie musi wytrzymać naprawdę dużo - wiele wieczorów na niej spędzonych, spotkania towarzyskie czy zabawę dzieci, dlatego dobrze wybrać konstrukcję, która będzie stabilna i jak najbardziej odporna na uszkodzenia. Najlepsza będzie rama stalowa, ewentualnie z drewna dębowego lub bukowego. Uważaj na płytę wiórową, która często jest stosowana ze względów ekonomicznych, ale nie jest dobrym tworzywem do tego celu.

Salon

Najpiękniejsze obrazy do salonu