tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Styl skandynawski to jeden z najczęściej wybieranych motywów aranżacyjnych. Ze względu na to, że kojarzony jest przede wszystkim z przytulnością, szczególnie często gości w sypialniach. Dowiedz się, jakie są główne cechy tego stylu i sprawdź, jak urządzić skandynawską sypialnię.

sypialnia skandynawska

Styl skandynawski i jego historia

Styl skandynawski, jak sama nazwa wskazuje, to styl zaczerpnięty z północy Europy – ze Skandynawii. Mieszkańcy tamtych rejonów zaczęli w specyficzny sposób urządzać swoje mieszkania w odpowiedzi na niezbyt sprzyjające warunki pogodowe. W Skandynawii dni są krótkie, a noce bardzo długie. Region ten cechuje się bardzo małą ilością światła dziennego. Chcąc poprawić sobie samopoczucie i długie wieczory spędzane w swoich domach i mieszkaniach, zaczęto aranżować te przestrzenie w sposób jak najbardziej przytulny, ale zarazem funkcjonalny. Styl skandynawski z czasem stał się inspiracją dla dekoratorów wnętrz na całym świecie. Obecnie gości w wielu polskich domach i mieszkaniach. Salon czy też sypialnia w stylu skandynawskim są harmonijne, przytulne i sprzyjają odpoczynkowi i regeneracji.

Charakterystyka stylu skandynawskiego

Styl skandynawski w sypialni i innych wnętrzach stworzony i wykreowany został przez skandynawskich projektantów. Jego początki sięgają lat 30. XX wieku. Przez ten czas dość dynamicznie się zmieniał, jednak pierwsze prace w dalszym ciągu stanowią inspirację dla współczesnych architektów wnętrz.

sypialnia w stylu skandynawskim
fototapeta efekt betonu

Miejski styl: Beton

Fototapeta nr: 98090

zobacz

Czym wyróżnia się styl skandynawski w sypialni i innych pomieszczeniach?

Skandynawskie przestrzenie aranżowane są w specyficzny sposób. Poniżej znajdziesz pięć głównych cech skandynawskiej sypialni, a także innych pomieszczeń.

 1. Jasna paleta barw
  Sypialnia skandynawska czy też inne pomieszczenia utrzymane są w jasnych kolorach. Są to barwy, które bezpośrednio nawiązują do natury. We wnętrzach królują zatem wszelkie odcienie bieli, szarości, a także brązów. Mile widziane są także pastele, np. brudny róż.
 2. Naturalne materiały
  Tkaniny i naturalne materiały, które również bezpośrednio nawiązują do natury to element obowiązkowy. Mowa tutaj o drewnie, bawełnie, lnie czy też wełnie.
 3. Duże znaczenie roślin
  W stylu, który jest ściśle związany z naturą, nie może zabraknąć żywych roślin doniczkowych. Doskonale sprawdzą się zarówno rośliny zielone, jak i np. storczyki w delikatnych i subtelnych kolorach.
 4. Odpowiednie oświetlenie
  Salon, kuchnia czy też skandynawska sypialnia powinny być przestronne i jasne. Najlepiej, gdy do pomieszczeń wpada duża ilość światła dziennego. Jeżeli jest to niemożliwe, należy wybrać takie sztuczne oświetlenie, które najlepiej imituje to naturalne.
 5. Ekologiczne i designerskie dodatki
  Niezwykle ważne w tego rodzaju aranżacjach są dodatki, które nadają całości przytulności. Mogą to być miękkie narzuty i koce, poduszki, stylowe świece czy też minimalistyczne obrazy na ścianach. Doskonale sprawdzają się także plakaty, takie jak np. Kobiece kształty, które utrzymane są w bardzo oszczędnej estetyce.

Sypialnie skandynawskie – inspiracje i aranżacje

Sypialnia to pomieszczenie, które sprzyjać ma odpoczynkowi, wyciszeniu i regeneracji. Warto zatem odpowiednio zadbać o jego aranżację, jak i o swój komfort. Urządzając sypialnię w stylu skandynawskim swoją uwagę należy skupić przede wszystkim na funkcjonalności pomieszczenia. Wnętrze musi dobrze przemyślane, by w pełni oddawało swój klimat.

Meble

Najważniejszym elementem każdej sypialni jest łóżko. Najlepiej, aby było solidne i duże. Powinno charakteryzować się również jak najprostszą formą. Dobrze, by było ono zrobione z jasnego drewna i pozbawione zdobień. W przypadku dużej sypialni, którą najczęściej spotkać można w domach, warto postawić po obydwu stronach łóżka szafki nocne wraz z lampami. Obydwa te elementy powinny cechować się prostotą i minimalizmem. We wnętrzu powinna znaleźć się także szafa o dużej pojemności – taka, by była w stanie pomieścić wszystkie ubrania i akcesoria. Skandynawska sypialnia nie lubi bowiem nieporządku i nadmiaru.

Kolorystyka

Pomieszczenie najlepiej pomalować na biało. Pozwoli to na optyczne jej powiększenie i rozjaśnienie. Biel stanowić będzie doskonałe tło dla drewnianych mebli i dodatków utrzymanych w naturalnych kolorach ziemi. Aby wprowadzić do wnętrza trochę koloru, warto wzbogacić łóżko o miękkie i przyjemne w dotyku poduszki, koce czy narzuty. Elementem dekoracyjnym, który z pewnością wniesie do pomieszczenia dużo skandynawskiego klimatu może być np. fototapeta Zimowy las.

Skandynawskie dodatki

Biel ścian, proste formy i minimalizm… na pierwszy rzut oka to połączenie może wydawać się niezwykle surowe i kompletnie niezachęcające do odpoczynku. Zapewne by takie było, gdyby nie dodatki! W sypialni nie może zabraknąć:

 • naturalnych tkanin – obowiązkowe są zatem długie zasłony w oknach, miłe w dotyku narzuty na łóżko, miękkie dywany i dużo poduszek,
 • dekoracji ściennych – świetnie sprawdzą się pejzaże utrzymane w pastelowej kolorystyce, minimalistyczne obrazy nawiązujące do roślinności bądź zwierzyny (jednym z najczęściej wybieranych zwierząt jest jeleń), a także plakaty skandynawskie z geometrycznymi wzorami,
 • drewnianych dodatków – sypialnia w stylu skandynawskim uwielbia naturalne materiały, które ocieplają przestrzeń; doskonale sprawdzą się zatem wiklinowe koszyki, w których mogą znaleźć się np. rośliny doniczkowe.
sypialnia w stylu skandynawskim
plakat las

Matecznik [Poster]

Galeria ścienna nr: 130243

zobacz
plakat góry

Palenisko [Poster]

Plakat nr: 126838

zobacz

Oświetlenie

Sypialnie skandynawskie to wnętrza jasne. Podstawą jest światło górne, które w razie potrzeby skutecznie oświetli całe pomieszczenie. Odpowiedni klimat nadany zostanie jednak przez światło boczne, które powinno być przede wszystkim ciepłe i lekko rozproszone. Dobrze jest także uzupełnić przestrzeń sypialnianą w źródła naturalnego światła świec. Wieczory spędzane w tym wnętrzu będą wówczas prawdziwą przyjemnością!

Mała sypialnia w stylu skandynawskim

Jeżeli Twoja sypialnia jest małych rozmiarów, koniecznie zadbaj o jej optyczne powiększenie. Pierwszym krokiem jest zastosowanie jasnych kolorów na ścianach. Drugim – odpowiednie dodatki! We wnętrzu powinno znaleźć się lustro, które nie tylko powiększy, ale przede wszystkim rozświetli przestrzeń. Dobrze jest zrezygnować z grubych zasłon i zastąpić je jedynie delikatną i zwiewną firanką. Nie należy przesadzać z dodatkami – minimalistyczne obrazy czy plakaty, a także zapachowe świece w estetycznej formie będą wystarczające.

Sypialnie urządzone w stylu skandynawskim to przestrzenie niezwykle harmonijne, przytulne i komfortowe. Styl ten doskonale sprawdza się także w innych pomieszczeniach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak urządzić salon w skandynawskim stylu, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem: Salon skandynawski – jak go urządzić w 6 krokach.

Poczuj się przytulnie we własnej sypialni, urządzajac ją w skandynawskim stylu!