tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Tradycyjna japońska filozofia zen inspiruje prostą i naturalną esencją minimalistycznej architektury i designu. Linia, forma, przestrzeń, światło i materiał to podstawowe, a w estetyce japońskiej jedyne elementy wystroju. Dużą wagę przywiązuje się do eliminowania zbędnych ścian wewnętrznych, aby otworzyć przestrzeń i umożliwić organiczny przepływ między wnętrzem a zewnętrzem konstrukcji. Uważa się, że ta praktyka redukuje wszystkie elementy do ich podstawowej, niezbędnej jakości. Japońscy architekci, tacy jak Tadao Ando, przetłumaczyli tę koncepcję poprzez użycie materiałów, geometrii i natury, aby stworzyć niepowtarzalny związek między środowiskiem naturalnym, budynkiem i, co najważniejsze, jego wnętrzem. W poniższym tekście przyjrzymy się pomysłom, które pozostają wierne istocie tego bezkompromisowego minimalizmu w japońskich wnętrzach.

Japoński minimalizm w mieszkaniu

Podstawą aranżacji japońskich wnętrz są odniesienia do wspomnianej już buddyjskiej filozofii zen. Stąd bierze się prostota, harmonia i zamiłowanie do natury - cechy charakterystyczne dla tradycyjnych japońskich domów. Buddyzm jest również podstawą umiejętności zarządzania przestrzenią - umiejętności, którą Japończycy opanowali do perfekcji. Odpowiednia aranżacja przestrzeni i sprzętów AGD warunkuje ich zdaniem właściwy przepływ powietrza, światła i energii. Zgodnie z zasadami feng shui energia wpływa bezpośrednio na życie człowieka - także poza domem. Japończycy niejako muszą oszczędnie wykorzystywać przestrzeń również ze względu na specyficzną zabudowę i typową dla japońskich miast gęstość zabudowy.

japoński styl
fototapeta zen

Ogród wodny

Fototapeta nr: 122679

zobacz

Styl japoński - wnętrza z kraju kwitnącej wiśni

W kulturze japońskiej nie ma miejsca na przypadkowość. Styl japoński wnętrza nakazuje, aby wszystkie jego elementy przenikają się i tworzą spójną całość. Ta sama zasada dotyczy japońskiego wystroju wnętrz, który odzwierciedla minimalistyczny, harmonijny charakter i cechuje się wyjątkową symetrią, spójnością i równowagą. Uważa się, że autentyczna japońska estetyka wywodzi się z prostoty, która wyróżniała sale do czytania i medytacji urządzone przez buddyjskich mnichów. Ich ascetyczna oszczędność stała się źródłem inspiracji dla tradycyjnego japońskiego domu, który znamy z historycznych podań. Choć na mieszkania współczesnych Japończyków wpływają światowe trendy, stare tradycje wciąż inspirują zafascynowanych kulturą japońską ludzi Zachodu.

Jak urządzić dom w stylu japońskim?

Jednym z podstawowych założeń japońskiego stylu we wnętrzarstwie jest przepływ światła osiągany między innymi przez charakterystyczne drzwi przesuwne. Tradycyjne drzwi fusuma są wykonane z drewna i cienkiego, przepuszczającego światło papieru washi. Jego powierzchnia czasem posiada subtelne malowidła, które stanowiły dodatkową ozdobę wnętrza. Jednak podstawową funkcją, jaką miały spełniać te drzwi, było wydzielenie stref mieszkań, których przeznaczenie mogło zmieniać się w zależności od pory dnia potrzeb domowników. Było to szczególnie ważne w małych mieszkaniach, w których pomieszczenia często spełniały kilka funkcji jednocześnie. W dzisiejszych czasach japoński papier często zastępowany jest praktycznymi szklanymi panelami. Skromność i naturalność japońskich wnętrz wyraża się również w kolorystyce. W większości japońskich domów dominuje naturalna kolorystyka w tonacjach jasnego brązu. Monochromatyczny design przełamują czasem mocniejsze akcenty ognistych kolorów - czerwieni, żółci czy pomarańczy. W skromnych aranżacjach mogą pojawić się też kontrasty - są to najczęściej zestawienia czerni i bieli lub czerwieni. Jednak wszystkie elementy muszą pozostać spójne, wyważone i symetryczne.
Japończycy ograniczają do minimum ilość mebli i sprzętu AGD. Ich wysokość również jest minimalna - typowe japońskie meble ustawione są nisko nad podłogą, czego najlepszym przykładem są charakterystyczne ławki, na których odbywają się tradycyjne ceremonie parzenia herbaty. Zamiast łóżek w japońskich domkach można znaleźć wełniane lub bawełniane materace futon, które w dzień są składane, aby nie zajmowały powierzchni użytkowej. Jeśli jednak nie wyobrażacie sobie mieszkania bez wygodnego łóżka i dużego stołu, a jednocześnie chcielibyście zachować azjatycki klimat w swoim wnętrzu, postawcie na naturalne materiały, takie jak drewno czy bambus, proste formy i stonowaną kolorystykę. Dodajcie do klasycznych mebli niski stolik kawowy, niskie półki i komodę. Ozdoby ścienne w stylu japońskim to doskonały przykład odejścia od potrzeby ilości na rzecz spójności z całością wnętrza. Jeden ponadczasowy motyw malarski, np. Wilelka Fala w Kanagawie idealnie dopełni pomieszczenie i wkomponuje się w koncepcję nszego stylu.

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej - ale tylko wtedy, gdy dom jest relaksujący i przytulny. Japończycy to robią to doskonale - są mistrzami świata w kreowaniu domowej i sprzyjającej regeneracji atmosfery. Uspokajający efekt drewnianych mebli oraz udane połączenie funkcjonalnego wzornictwa i komfortu sprawiają, że coraz więcej projektantów w Europie włącza do swoich projektów podstawy tego stylu. Przedstawiliśmy kilka ciekawych pomysłów na japoński styl projektowania i mamy nadzieję, że pozostawiliśmy również inspirację do tego byście wykorzystali je w aranżacji własnej przestrzeni.

Wybierz obraz w stylu japońskim