Styl vintage, czyli sentymentalna podróż do przeszłości

Styl vintage kojarzony jest przede wszystkim z rzeczami starymi, które posiadają nie tylko wartość historyczną, ale przede wszystkim sentymentalną. Wyróżnia się kreatywnością i pomysłowym podejściem do łączenia nowoczesności z czasami minionymi. Styl vintage bywa intrygujący, przytulny i nadzwyczaj elegancki. Można śmiało powiedzieć, że wyróżnia go również ponadczasowość. Wnętrza urządzone w stylu vintage charakteryzują się niebywałym klimatem, który jest w stanie zachwycać wszystkie pokolenia. Najchętniej wybierany jest jednak przed młodych ludzi, którzy zafascynowani są oryginalnymi przedmiotami, których na próżno szukać w popularnych sklepach meblowych.

Wnętrza w stylu vintage są oryginalne. Indywidualne podejście do aranżacji oraz poszukiwanie wyjątkowych mebli i dekoracji, sprawiają, że każde pomieszczenie urządzone jest w zupełnie inny sposób. W Polsce najchętniej wraca się do lat 50., 60 i 70. We wnętrzach spotkać można zatem nietypowe kolory, geometryczne formy, a także różnego rodzaju printy.

Salon vintage

Urządzając wnętrze w stylu vintage, należy unikać dosłowności. Stare i nowe musi ze sobą współgrać, tworząc harmonijną całość. Nie chodzi o to, by odtwarzać 1:1 dawne pomieszczenia, ale nadać poszczególnym elementom drugie życie w nowej rzeczywistości. Salon vintage to miejsce, w którym najbardziej liczą się meble. Doskonale sprawdzą się zatem sofy, fotele i krzesła, które obite zostały elegancką tkaniną, czyli welurem. Mile widziane są również wyraziste wzory, takie jak pepitka czy grochy. W salonie nie może zabraknąć również starej komody czy też lekkich i minimalistycznych mebli nawiązujących do lat 50. Charakterystyczne dla stylu vintage są również siedziska foteli w kształcie muszli, stolik w kształcie nerki wsparty na trzech nóżkach oraz… meble lakierowane na wysoki połysk.

Salon vintage to również doskonałe miejsce na zastosowanie wzorzystej tapety, które jest wręcz nierozerwalnie związania z latami 60. Najlepiej klimat tamtych czasów oddadzą geometryczne bądź też roślinne wzory, które z pewnością zabiorą domowników we wspaniałą podróż w czasie.

Sypialnia vintage

Sypialnia to pomieszczenie, w którym powinna panować spokojna i przytulna atmosfera. Chcąc urządzić je w stylu vintage, warto postawić na delikatne i neutralne kolory, które stanowić będą doskonałe tło dla mebli i dodatków. Wśród nich wyróżnić można przede wszystkim szarości, beże, a także pudrowy róż czy błękit. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by mocniej zaakcentować jedną ze ścian i pomalować ją na mocniejszy kolor (np. intensywny granat czy butelkową zieleń) bądź zastosować fototapetę do sypialni, które oddaje charakter stylu vintage.

Aranżację sypialni warto rozpocząć od wyboru odpowiedniego łóżka – najważniejszego elementu pomieszczenia. Najlepiej zdecydować się na model tapicerowany, który doskonale podkreśli przytulny charakter pomieszczenia. Jego kolorystyka powinna współgrać z barwami zastosowanymi na ścianach.

Niemałe znaczenie w sypialni mają dodatki. Odpowiednio zastosowane sprawiają, że w przestrzeni domownicy czują się bezpieczne i komfortowo. W sypialni vintage nie może zatem zabraknąć dekoracyjnych poduszek i pledów z mięsistych tkanin, zegarków w stylu retro, a także wazonów z grubego szkła.

Kuchnia vintage

Kuchnia vintage, podobnie jak inne pomieszczenia urządzone w tym stylu, charakteryzuje nadzwyczajna przytulność. Wszystko to zasługa wyjątkowych kolorów, a także nietypowych połączeń faktur i materiałów. Styl vintage w kuchni to nie tylko oryginalne meble, ale przede wszystkim designerskie sprzęty AGD w pastelowych kolorach. Stylizowane na starze urządzenia charakteryzują się dużymi pokrętłami i wskaźnikami temperatury, lakierowanymi powierzchniami i obłymi kształtami.

Wybierając meble do kuchni vintage, swoją uwagę należy skupić przede wszystkim na modelach wykonanych z drewna w jasnym kolorze – bieli bądź beżu. Cechę charakterystyczną stanowią przeszklone witryny, w których wyeksponować można wyjątkową zastawę kuchenną. Idealnie sprawdzi się kultowa ceramika z Bolesławca czy Włocławka. Nie można zapomnieć o rodzinnym, drewnianym stole i krzesłach nawiązujących do minionych epok.

Kuchnię vintage udekorować można również retro puszkami na żywność, emaliowanymi garnkami czy też dekoracjami ściennymi. Doskonale sprawdzą się obrazy vintage z kulinarnymi motywami.

Czy wiesz, że…

Styl vintage bardzo często mylony jest ze stylem retro. Zdarza się również, że pojęcia te traktowane są jak synonimy. Nic bardziej mylnego – style te chociaż podobne, posiadają pewne różnice, które umożliwiają rozróżnienie. Styl vintage to zamiłowanie do rzeczy rzeczywiście starych, które można odrestaurować i wykorzystać ponownie w nowej aranżacji. Z kolei zadaniem stylu retro jest stylizowanie poszczególnych elementów na dawne czasy. Świeżo wyprodukowane meble czy dodatki są celowo postarzane, by jak najlepiej oddać klimat minionych lat.

Łazienka vintage

Charakterystycznymi dla łazienek w stylu vintage barwami są przede wszystkim odcienie zieleni, pomarańczy i żółci. Bardzo często w dawnych pomieszczeniach można było spotkać również ponadczasową biel oraz klasyczną czerń. Z powodzeniem w łazience vintage wykorzystać można także uniwersalne, jasne barwy, takie jak beże czy szarości.

Istotny element przestrzeni to podłoga. Najlepiej byłoby wykorzystać drewno, które sprawia, że wnętrze wydaje się być niezwykle przytulne, ale nie zawsze dobrze reaguje na ewentualne zalania i wilgoć, która w łazience pojawia się nadzwyczaj często. Lepszym pomysłem jest wykorzystanie drewnopodobnych płytek.

W łazience vintage nie może zabraknąć starych mebli, które wykonane zostały z trwałych materiałów, a także wolnostojącej wanny. Najlepiej by była wsparta na dekoracyjnych nóżkach. Nie bez znaczenia jest również armatura – warto skorzystać z modeli bogato zdobionych, z porcelanowymi wstawkami oraz krzyżowymi uchwytami. Zamiast często wybieranego koloru srebrnego, można pokusić się o stare złoto bądź chrom.

Dekoracje vintage

Wnętrza vintage uwielbiają niebanalne dekoracje. Stanowią one uzupełnienie aranżacji i sprawiają, że pomieszczenia nabierają wyjątkowego charakteru. Wśród przedmiotów, które warto rozważyć znajdują się przede wszystkim lampy o prostych formach, charakterystyczne dla lat 50., gazetniki czy też wzorzyste rolety rzymskie. Doskonale sprawdzą się również wymienione wcześniej fototapety vintage czy też dekoracje ścienne w formie obrazów, plakatów i ozdobnych luster. Przykładem może być obraz Bukiet marzycielki – utrzymany w pastelowych odcieniach i romantycznej stylistyce idealnie sprawdzi się jako dekoracja sypialni.

Mile widziane są również dekoracyjne tekstylia – poduszki, koce czy też wykonane z grubego materiału zasłony. Wprowadzają do pomieszczeń przytulny klimat i sprawiają, że przebywanie w nich staje się prawdziwą przyjemnością. Wnętrza vintage wzbogacić można zielonymi roślinami, skrzyneczkami wypełnionymi kwiatami, stylowymi zegarami, a także uroczą zastawą kuchenną.

Styl vintage to propozycja dla osób, które uwielbiają przedmioty z duszą i chcą stworzyć w swoim wnętrzu oryginalną aranżację. Najlepszym sposobem na znalezienie prawdziwych perełek jest odwiedzenie starych strychów bądź pchlich targów. Odrobina pracy i kreatywność sprawią, że wnętrze zyska wyjątkowy i indywidualny klimat.

;