Styl boho, styl boho wnętrza i dodatki w stylu boho

Wnętrza w stylu boho są intrygujące, swobodne i nonszalanckie. Przepełnione ciepłymi kolorami sprawiają, że przebywanie w nich staje się czystą przyjemnością. Styl boho zapoczątkowany został już w XIX wieku we Francji. Jego nazwa pochodzi od słowa „la boheme”, które oznaczało paryską cyganerię artystyczną, która postanowiła żyć na własnych, nieco frywolnych, zasadach. Hipisowska filozofia nakazywała bowiem z jednej strony pełne swobody i radości życie, a z drugiej sprzeciwianie się sztywnym zasadom egzystencji. Cechą charakterystyczną cyganerii paryskiej była wspólnotowość, która polegała nie tylko na wspólnym spędzaniu czasu, ale i tworzeniu sztuki, która przeciwna była materializmowi i konwenansom.

Luźne podejście do życia i czerpanie z niego radości bardzo widoczne jest w boho wnętrzach. Stworzenie kontrolowanego artystycznego nieładu sprawia, że przestrzenie stają się unikatowe i niezwykle przytulne. Aranżacje inspirowane paryską bohemą doskonale sprawdzają się zarówno w małych mieszkaniach, jak i dużych przestrzeniach domów jednorodzinnych.

Sypialnia w stylu boho

Sypialnia w stylu boho to idealne rozwiązanie dla osób, które uwielbiają otaczać się roślinnością i naturalnymi materiałami. To przestrzeń, która stwarza wręcz idealne warunki do nieskrępowanego odpoczynku. Aby stworzyć prawdziwie przytulną, klimatyczną i nastrojową przestrzeń, w pierwszej kolejności należy skupić się na odpowiedniej kolorystyce. Wnętrza boho inspirowane są naturą, a więc najlepsze barwy to te, które jednoznacznie się z nią kojarzą. W sypialni boho nie może zabraknąć odcieni beżu, brązu i bieli.

Głównym elementem sypialni boho jest łóżko. Najlepiej zdecydować się na drewniany mebel o prostej konstrukcji, z ażurowym wezgłowiem. Wersja, która z pewnością przypadnie do gustu romantykom to łóżko ze zwiewnym baldachimem, dzięki któremu przestrzeń nabierze delikatności. W boho sypialni nie może również zabraknąć lamp wykonanych z bambusa, rattanowych koszy z zielonymi roślinami doniczkowymi, a także różnego rodzaju ozdób ściennych takich jak makramy, łapacze snów czy obrazy boho utrzymane w naturalnej kolorystyce.

Obraz na płótnie "Czaple na polowaniu (1-częściowy) szeroki"

Salon boho

Salon w stylu boho, podobnie jak sypialnia, powinien zostać utrzymany w naturalnych barwach. Element dekoracyjny może stanowić tapeta imitująca białą cegłę. Na ścianie powiesić można wspomniane wyżej makramy bądź też lustra w ozdobnych wiklinowych ramach.

Wybierając meble do salonu w stylu boho, dobrze jest zrezygnować z ciężkich i masywnych konstrukcji na rzecz zdecydowanie lżejszych. Doskonale prezentować się będą meble wykonane z wikliny. Wprowadzają one do przestrzeni delikatność i dobrze komponują się z panującym wewnątrz naturalnym klimatem. Strzałem w dziesiątkę będzie zakup bujanego fotela bądź huśtawki, która podkreśli wakacyjny i beztroski charakter przestrzeni.

Centralny punkt salonu stanowi dużych rozmiarów wygodna kanapa w jasnym odcieniu, a także drewniany stolik kawowy z widocznymi słojami i pęknięciami. Całość powinna zostać dopełniona charakterystycznymi dodatkami. Wnętrza w stylu boho przepełnione są zielonymi roślinami doniczkowymi, a także bukietami suchych traw i kwiatów. Roślinność może zostać umieszczona w koszach z trawy morskiej bądź wiklinowych osłonkach. Nie można zapomnieć również o dekoracyjnych poszewkach na poduszki, kocach z frędzlami, zwiewnych zasłonach w oknach i bambusowych lampach. Idealnie sprawdzą się również plakaty nawiązujace do stylu boho np. Kamienna cisza czy Pióropusz marzeń.

Kuchnia w stylu boho

W kuchni urządzonej w stylu boho panuje przyjemna i rodzinna atmosfera. Przytulny charakter na każdym kroku podkreślany jest zarówno przez ciepłe barwy, jak i naturalne materiały. Wybierając meble do kuchni boho, warto skupić się przede wszystkim na tym, by były one wykonane z drewna i cechowały się wysokim stopniem funkcjonalności. W tego typu przestrzeni doskonale prezentować się będą zarówno proste formy, jak i np. fronty fornirowane. We wnętrzu nie może zabraknąć również dużego, rodzinnego stołu, który połączony zostanie z krzesłami np. wiklinowymi, rattanowymi czy bambusowymi z miękkimi poduszkami. Nad strefą jadalną mogą znaleźć się dużych rozmiarów lampy wykonane z podobnych materiałów, a w oknie delikatne firanki bądź lniane zasłony.

Kuchnia boho nie może obejść się bez starannie dopasowanych dodatków. Oprócz tekstyliów z naturalnych materiałów w formie ściereczek, idealnie sprawdzą się plecione, wiklinowe kosze do przechowywania akcesoriów, drewniane pojemniki i akcesoria kuchenne, a także zioła w glinianych doniczkach. Na ścianach natomiast mogą pojawić się utrzymane w boho kolorystyce obrazy i makramy, a na stole ceramiczne wazony z suszonymi kwiatami.

Czy wiesz, że…

Styl boho jest jednym z najbardziej ekologicznych. Warto zatem zadbać o to, by większość akcesoriów, które mają znaleźć się we wnętrzu, pochodziła z ekologicznych materiałów i była przyjazna dla środowiska. Z uwagi na to, że styl ten wywodzi się ze środowiska artystów, dość ekstrawaganckich, mile widziane są również różnego rodzaju rękodzieła. Boho wnętrze staje się wówczas nie tylko przestrzenią przytulną, ale i niezwykle osobistą. Styl ten niewątpliwie pokochają nie tylko miłośnicy natury, ale i zwolennicy nieskrępowanej wolności artystycznej.

Łazienka boho

Aranżacje boho sprawdzają się nie tylko w przytulnych sypialniach i reprezentatywnych salonach. Niezwykle efektownie prezentować się będą również w łazienkach. Przy odpowiednim zaplanowaniu przestrzeni, podczas wieczornej kąpieli będzie można przenieść się w prawdziwie egzotyczne miejsce!

Łazienki boho pełne są różnego rodzaju elementów, które zajmują absolutnie każdą dostępną przestrzeń. Muszą one jednak zostać odpowiednio zaaranżowane, by nie wprowadzić do pomieszczenia niepotrzebnego chaosu. Chcąc uzyskać naturalny charakter pomieszczenia, warto zdecydować się na płytki imitujące naturalne drewno i zestawić je z meblami wykonanymi z wikliny. Wybierając armaturę, lepiej skierować się ku ciepłym barwom, takim jak złoto czy mosiądz. Ostatnim etapem jest udekorowanie łazienki boho jutowymi dywanikami, lekkimi zasłonami, roślinami, a także plecionymi koszami, w których znaleźć się mogą ręczniki bądź kosmetyki. Nie można zapomnieć również o dużych rozmiarów lustrze w złotej bądź wiklinowej ramie.

Dodatki w stylu boho

Styl boho to przeciwieństwo minimalizmu. Nic więc dziwnego, że na rynku znaleźć można przeogromne ilości dodatków, które idealnie podkreślają naturalny charakter przestrzeni. Najważniejszym ich aspektem jest materiał – powinien być naturalny, a co za tym idzie ekologiczny. Wyróżnić można przede wszystkim trawę morską, len, bawełnę, sizal, rattan czy sznur konopny. Absolutny „must have” to przede wszystkim ozdobne poduchy z frędzlami, miękkie narzuty, a także dywany wykonane ze sznurka. Cechą charakterystyczną tego stylu są również ozdoby wykonane w technice makramy, czyli ręcznego wiązania sznurków. Mowa tutaj przede wszystkim o dekoracjach ściennych, a także zwisających z sufitu kwietnikach, w których doskonale prezentować się będą rośliny zielone takie jak epipremnum czy ceropegia. Wśród boho dodatków wyróżnić należy również okrągłe lustra w ozdobnych ramach, plecione kosze, a także boho plakaty. Niezwykle efektownie wyglądają również wysokie trawy pampasowe umieszczone w ceramicznych wazonach.

Boho to styl aranżacyjny, który z pewnością pokochają wolne i romantyczne dusze. To rozwiązanie umożliwiające nieustanną zabawę formą i wyrażanie siebie przez estetykę przestrzeni. Brak sztywnych zasad, pozwala na pełną swobodę i nonszalancję, co przekłada się na niepowtarzalne i prawdziwie indywidualne aranżacje.

;