35% NA WSZYSTKOTylko do poniedziałku!
Promocja kończy się za:
22
godz
49
min
57
sek

Styl barokowy – przestrzeń i bogactwo

Styl barokowy najczęściej kojarzony jest z kościołami i budynkami, które lata świetności mają już dawno za sobą. Wydaje się patetyczny i… przestarzały. Z tego właśnie powodu bardzo rzadko spotykany jest we współczesnych wnętrzach. Większość ludzi stawia jednak na prostotę, minimalizm i nowoczesność. Warto pamiętać, że przy odrobinie kreatywność styl barokowy może prezentować się niezwykle elegancko i doskonale współgrać z obecnymi trendami.

Znalezienie idealnych proporcji pomiędzy tym co barokowe a nowoczesne nie jest łatwe, ale z pewnością zaowocuje zapierającym dech w piersiach efektem, który zachwycać będzie elegancją, wykwintnością i luksusem. Chcąc urządzić barokową przestrzeń, nie można bać się przepychu i bogactwa. We wnętrzach tego typu spotkać można ogromną ilość wzorów i luksusowych materiałów. Całość prezentuje się zjawiskowo i sprawia, że wnętrze zamienia się w prawdziwie pałacową przestrzeń.

Salon barokowy

Styl barokowy charakteryzuje się jasną i ponadczasową kolorystyką, która stanowi doskonałe tło dla wzorów i zdobień. Najczęściej wybieranymi kolorami jest klasyczna biel i odcienie beżu. Dodatkowe odcienie, które pojawiają się w przestrzeni jako akcenty, to: zieleń, czerwień oraz złoto. Barwy te symbolizują bogactwo, przepych i elegancję. Aby podkreślić wyjątkowy charakter wnętrza na ścianach w salonie barokowym mogą znaleźć się sztukaterie bądź barokowe tapety z charakterystycznymi dla tego stylu florystycznymi motywami.

Salon barokowy to przestrzeń, w której nie może zabraknąć luksusowych materiałów. Mowa tutaj przede wszystkim o marmurze w formie posadzki, drewnie w formie mebli, a także jedwabiu czy aksamicie, które świetnie sprawdzą się jako zasłony bądź obicia sofy. Całość aranżacji warto podkreślić odpowiednimi dekoracjami ściennymi. Najlepiej wzbogacić przestrzeń o lustra w bogato zdobionych ramach, a także obrazy. Najlepiej sprawdzą się klasyczne motywy, takie jak pejzaże, portrety czy też martwa natura.

Sypialnia barokowa

Styl barokowy najlepiej prezentować się będzie w przestronnych, dużych pomieszczeniach. Jego skłonność do bogactwa i rozmachu niekoniecznie sprawdzi się w niewielkich mieszkaniach. Jeżeli dysponujesz dużą sypialnią, możesz wprowadzić do niej odrobinę barokowego klimatu. Wbrew pozorom aranżacja ta może być niezwykle przytulna i elegancka, co niewątpliwie pozytywnie wpływać będzie na odpoczynek.

Centralnym punktem barokowej aranżacji jest dużych rozmiarów łóżko. Najlepiej sprawdzi się model z baldachimem bądź przynajmniej pokaźnych rozmiarów tapicerowanym wezgłowiem. Należy również zadbać o satynową narzutę, a także ozdobne poduszki, które ułożone symetrycznie podkreślą luksusowy charakter przestrzeni. Sypialnia barokowa to miejsce, w którym nie może zabraknąć rzeźbionej toaletki z charakterystycznym lustrem w ozdobnej ramie, kryształowego żyrandola, a także długich i aksamitnych zasłon w oknach.

Kuchnia barokowa

Najważniejszym elementem barokowej kuchni są meble. Najlepiej, by były one dość masywne, ciężkie i zrobione z wysokiej jakości drewna. Sprawdzi się orzech, heban i dąb. Meble kuchenne w tym stylu najczęściej wzbogacane są również o elementy kamienne bądź w kolorach złota czy srebra. Mile widziane są również akcenty wykonane z miedzi oraz masy perłowej. W barokowej kuchni nie ma miejsca na widoczny i nowoczesny sprzęt AGD. Warto zatem, by wszelkie tego typu elementy były zabudowane.

Niezwykle istotnym elementem jest również podłoga. Kuchnia barokowa kocha wszystko to, co luksusowe, a więc najlepiej prezentować się będzie marmur. Nie można zapomnieć o roli światła, który sprawi, że całość prezentować się będzie niezwykle elegancko i prestiżowo. Najlepiej zdecydować się na duże, klasyczne lampy wiszące i kryształowe żyrandole. Idealnie sprawdzą się również lampy wyposażone w abażury wykonane z wysokiej jakości materiałów ze złotymi frędzlami.

Czy wiesz, że…

Architektura barokowa miała powodować niepokój i strach przed karą za grzechy. Wielkość i ozdobność budowli, a w szczególności kościołów, miała wzbudzać silne emocje i podkreślać słabość człowieka wobec Boga. Wnętrza barokowe porażały swoim bogactwem i onieśmielały odwiedzających. Dotyczyło to nie tylko wnętrz sakralnych, ale i świeckich. Celem monumentalnych aranżacji było silne oddziaływanie nie tylko na domowników, ale przede wszystkich gości. Dlatego styl ten szczególnie upodobali sobie ówcześni władcy i szlachta.

Łazienka barokowa

Styl barokowy sprawdzi się również w łazience. W przypadku tego pomieszczenia również obowiązuje zasada dotycząca przestronności pomieszczenia. Barokowa łazienka to bowiem prawdziwie elegancki salon kąpielowy, który zachwyca swoim bogactwem. Na ścianach gościć mogą wysokiej jakości marmurowe bądź granitowe płytki, a także starannie dopasowana tapeta. Centralnym punktem pomieszczenia powinna być dużych rozmiarów wolnostojąca wanna z ozdobnymi nóżkami. Świetnie sprawdzi się również wysoka, stojąca umywalka, a także złota, opływająca w luksusy, armatura. Niezwykle istotnym elementem łazienki w stylu barokowym jest oświetlenie. Warto postawić na ozdobny żyrandol, a także kinkiety, których światło podkreśli elegancki charakter przestrzeni. Nie można zapomnieć o lustrach, które optycznie powiększą i rozjaśnią przestrzeń. Najlepszym miejscem do jego powieszenia będzie ściana nad umywalką, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wnętrze wyposażyć w większą liczbę tego typu dekoracji.

Barokowy styl – sposoby na aranżację wnętrza

Chcąc wprowadzić styl barokowy do wnętrza, warto skupić się na luksusowych dodatkach, których obecność sprawi, że we wnętrzu panować będzie atmosfera przepychu i bogactwa. Do najpopularniejszych należą:

  • Stylowe lampy i żyrandole – dużych rozmiarów, eleganckie modele idealnie uzupełniać będą barokową aranżację; doskonale sprawdzą się kryształy, a także abażury wykonane z luksusowych materiałów.
  • Duże lustra – koniecznie w ozdobnych ramach; oprócz funkcji dekoracyjnej umożliwiają również optyczne powiększenie i rozjaśnienie wnętrza.
  • Poduszki – niezbędny element salonu i sypialni; powinny być dopasowane kolorystycznie do aranżacji; najlepiej, by były wykonane z satyny bądź aksamitu.
  • Dywany – duże, kolorowe i niezwykle miękkie; sprawią, że wnętrze będzie nie tylko eleganckie, ale i przytulne.

Oprócz wymienionych wyżej dekoracji warto postawić również na klasyczne obrazy do salonu czy sypialni, a także różnego rodzaju wazony, rzeźby i pojemniki dekoracyjne.

Styl barokowy nie jest zbyt popularnym stylem w polskich domach. Jeżeli jednak chcesz wprowadzić do swojego wnętrza prawdziwy przepych i elegancję, koniecznie zadbaj o luksusowe materiały najwyższej jakości i niebanalne dodatki, które podkreślą bogactwo aranżacji.

;