Duńczycy należą do najszczęśliwszych ludzi na świecie, dlatego nic dziwnego, że w 2016 roku ogromną popularność zdobyła ich recepta na osiągnięcie szczęścia, czyli hygge. Hygge to cieszenie się chwilą i małymi przyjemnościami, które mają wprowadzać nas w stan relaksu, radości i napawać optymizmem. W tym roku hygge zastąpiła pochodząca ze Szwecji filozofia lagom, która jest pojęciem zdecydowanie szerszym i obejmującym także pewien styl życia. Czym jest lagom i jak urządzić dom zgodnie z założeniami tej filozofii?

Czym jest filozofia lagom?

Lagom oznacza “nie za dużo, nie za mało, lecz w sam raz” - to dążenie do równowagi i harmonii w każdym aspekcie życia. Lagom jest sztuką umiaru i unikaniem skrajności. Mamy czerpać z życia tyle, ile naprawdę nam potrzeba, aby osiągnąć komfort i szczęście. Ta filozofia obejmuje różne sfery: zarówno dietę, modę, jak i wystrój wnętrz. Bazuje na zdrowym stylu życia, ekologii i oszczędności. W zgodzie z lagom jest dążenie do odnalezienia balansu pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym - tak, aby mieć czas na realizowanie swoich pasji, spotkania z bliskimi, aktywność fizyczną, a przy tym ograniczać stres.

Czym różni się lagom od hygge?

Hygge to pozwalanie sobie na przyjemności, czerpanie radości z chwil, a nawet osiąganie błogości. Lagom wprowadza natomiast pewne ograniczenia, skupiając się na zdrowiu i ekologii. Kiedy zgodnie z hygge zasiądziemy pod kocem z kubkiem czekolady, w filozofii lagom raczej będzie to pożywny koktajl ze świeżych owoców i warzyw. Relaks i komfort to esencja hygge - w lagom będziemy natomiast równoważyć chwile odpoczynku z aktywnością fizyczną i w równym stopniu dbać o regularne uprawianie sportu.

Jaki jest dom urządzony zgodnie z założeniami lagom?

Przede wszystkim ekologiczny, energooszczędny i komfortowy. Jako że lagom jest szwedzką filozofią, po raz kolejny na pierwszy plan we wnętrzach wysuwa się styl skandynawski. Wnętrze musi być spójne, funkcjonalne i wygodne, nie powinno tu być jednak przepychu i zbyt dużej ilości przedmiotów. Aranżacja ma opierać się na skromności i prostocie, być “w sam raz” dla naszych potrzeb i upodobań, dzięki czemu możemy osiągnąć ład i panować nad rzeczami.

W domach i mieszkaniach zgodnych z filozofią lagom niezwykle ważna jest troska o środowisko, ale także ograniczanie kosztów. Dlatego też wprowadzamy rozwiązania, które pomogą w zaoszczędzeniu energii i wody, a także wybieramy naturalne materiały, jak drewno, jedwab czy len. Sprawdzą się tu energooszczędne żarówki LED, płyta indukcyjna w kuchni czy prysznic zamiast wanny, dzięki któremu zużywamy mniej wody (o tym, jakie rozwiązanie wybrać do łazienki - wannę czy prysznic - pisaliśmy tutaj). Bardzo wskazane jest samodzielne hodowanie ziół i warzyw - można to zrobić nawet w doniczce na parapecie lub balkonie. Dbamy o jak najmniejszą produkcję śmieci, np. przez nieużywanie jednorazowych toreb plastikowych, a także staramy się dawać drugie życie przedmiotom, dlatego bardzo pożądane są meble z recyklingu. Dom w stylu lagom to królestwo dla majsterkowiczów i uwielbiających projekty DIY: wieszak z gałęzi, półka z drewnianej skrzynki albo fotel z palet... Wykorzystaj swoją kreatywność i twórz oryginalne projekty, a zaoszczędzone pieniądze przeznacz na coś, co sprawi Ci radość. Możesz też zajrzeć do zakładki DIY na naszym blogu i czymś się zainspirować :)

Postaw na wszystko to, co kojarzy Ci się z przyrodą - roślinne desenie na materiałach, kwiaty w doniczkach lub wazonie, motywy zwierzęce, szczególnie te skandynawskie, jak niedźwiedzie czy renifery. Doskonale w tę filozofię wpisze się kolor roku 2017 Greenery, pełny wiosennej energii i świeżości, który doskonale dopełni wnętrze skandynawskie oparte na bieli. Jeśli szukasz dekoracji ściennych w tym kolorze, zajrzyj do naszego sklepu, a na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Wprowadź lagom do swojego domu!