tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy

Tapety to dekoracje, które diametralnie potrafią odmienić i odświeżyć wygląd każdego pomieszczenia. Jednak ich nieodpowiednie dopasowanie do warunków panujących w pomieszczeniu może, niestety, przynieść zupełnie odwrotny efekt. Poznaj najczęściej popełniane błędy przy dobieraniu tapet i dowiedz się, jaką dekorację ścienną wybrać do swojego wnętrza.

jaka tapete wybrac

Funkcja tapety we wnętrzu

Tapety to obecnie jedne z najczęściej wybieranych dekoracji w pokojach urządzonych w niemal każdym stylu. Szeroki wybór tego typu elementów pozwala wyczarować oryginalny efekt, wprowadzić do wnętrza odpowiedni klimat, ukryć mankamenty przestrzeni i uwydatnić największe jej zalety.

Umowna granica

Tapety we wnętrzach mogą pełnić funkcję zarówno dekoracyjną, jak i praktyczną. Świetnie sprawdzają się jako element wydzielający pomieszczenie. Jest to często stosowany zabieg w mieszkaniach typu studio, kawalerkach bądź też salonach połączonych z kuchnią bądź jadalnią. Zastosowanie tapety umożliwi oddzielenie strefy dziennej od sypialnianej czy jadalnej.

Złudzenie optyczne

Kolejnym funkcjonalnym zastosowaniem tapety jest wykorzystanie jej w celu stworzenia wrażenia perspektywy. Odpowiednio dobrany motyw i kolor potrafią zmniejszyć bądź optycznie powiększyć przestrzeń. Często także skutecznie rozświetlają wnętrze. Fototapety 3D posiadają zazwyczaj niezwykle oryginalne motywy, które stanowią nietuzinkową dekorację wnętrza.

Wygłuszanie i ocieplanie wnętrz

Tapety na ścianach używane są także w celu wygłuszenia pomieszczenia, a także jego ocieplenia. Są także idealnym sposobem na ukrycie drobnych mankamentów i uszkodzeń struktury ściennej. Tapeta chroni także ścianę przed zabrudzeniami.

jak dobrac tapete
fototapeta abstrakcja

Rozproszona kolorystyka

Fototapeta nr: 135452

zobacz
jak dobrac tapete
fototapeta abstrakcja

Uciekająca chwila

Fototapeta nr: 135528

zobacz

Błędy przy doborze tapety do wnętrza

1. Niedopasowanie tapety do aranżacji wnętrza

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy wyborze tapety jest niedopasowanie tapety do klimatu panującego w pomieszczeniu. Jest to najczęściej wynik nie do końca przemyślanej decyzji zakupowej i wybranie dekoracji pod wpływem chwili. Należy pamiętać, że tapeta we wnętrzu stanowi dość mocny akcent dekoracyjny, który z pewnością nie umknie uwadze gości i domowników. Zbyt ciężkie kolory i motywy będą dominowały we wnętrzu i z pewnością będą zwracać na siebie uwagę.

2. Tapetowanie całego pomieszczenia

Kolejnym błędem, którego należy się wystrzegać jest tapetowanie wszystkich ścian pomieszczenia. Ten sam motyw na wszystkich ścianach może przytłaczać i dominować. W efekcie pokój może stać się mało przytulny i przeładowany. Tapeta idealnie sprawdza się jako dekoracja jednej ściany.

3. Niedopasowanie materiału tapety do warunków wnętrza

Decydując się na wykorzystanie tapety w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka należy zwracać szczególną uwagę na materiał tapety. Najlepiej sprawdzają się tapety winylowe bądź z włókna szklanego. Tego typu materiały są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a przede wszystkim na wszechobecną wilgoć. To sprawia, że nie odklejają się i nie powstają na ich powierzchni nieestetyczne wybrzuszenia czy plamy. Ponadto są łatwe w czyszczeniu nawet przy użyciu detergentów. W kuchni czy łazience można także korzystać z tapet papierowych czy flizelinowych, pod warunkiem, że nie będą one znajdowały się blisko kuchenki czy też zlewu.

jak dobrac tapete
tapeta kwiaty

Ozdobne róże

Tapeta nr: 118649

zobacz
jak dobrac tapete
tapeta kwiaty

Gałązki magnolii

Tapeta nr: 114930

zobacz

Jaka tapeta najlepsza do dużych pomieszczeń?

Tapeta na ścianie to doskonały sposób na mocniejsze zaakcentowanie stylu, w jakim urządzone zostało pomieszczenie. W przestronnych i dużych wnętrzach można pozwolić sobie na zdecydowanie więcej niż w przypadku malutkich pokoi. Nie należy zatem bać się dużych motywów i odważnych kolorów. Tapeta w dużym pomieszczeniu może stanowić zarówno główny jego akcent, jak i być tłem dla mebli czy też innych elementów wystroju. Najlepiej podkreślać tapetą tylko jedną ścianę, a resztę wnętrza malować na kolor, który będzie w stanie najlepiej z nią współgrać.

Jaka fototapeta najlepsza do małego pokoju?

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku niewielkich pomieszczeń. Decydując się na zastosowanie tapety w małym pokoju, należy bardzo starannie dobierać jej wzór, gdyż oprócz walorów czysto dekoracyjnych, tapeta może pełnić funkcje praktyczną, czyli optycznie powiększać wnętrze. Do tego zdecydowanie lepiej sprawdzą się fototapety do pokoju. To nowoczesne rozwiązanie, które jest w stanie otworzyć i rozświetlić każde pomieszczenie. Przestrzenne obrazy, fantazyjne połączenia figur geometrycznych, a także zróżnicowane nasycenie kolorów to przepis na sukces i… więcej przestrzeni!

Jaka tapeta na nierówne ściany?

Jednym z problemów, jakie spotkać można we wnętrzach zarówno domów jednorodzinnych, jak i mieszkań, są nierówne ściany. Najlepszym i najczęściej stosowanym sposobem na zamaskowanie niedoskonałości jest ich pomalowanie oraz zastosowanie gładzi gipsowej. Alternatywą dla tego typu praktyk może być także zastosowanie tapety do pokoju. Najlepiej wybierać tapety strukturalne, które są doskonałą imitacją naturalnych materiałów. Idealnie zatem sprawdzi się cegła, stary marmur bądź beton. To rozwiązanie dla pomieszczeń urządzonych w stylu industrialnym, prowansalskim bądź skandynawskim. Chcą wprowadzić do wnętrza więcej koloru i radości, można zastosować także tapety z motywami liści bądź roślinności. Chcąc ukryć nierówności ściany, dobrze jest wybierać tapety, które są grubsze. Dobrze sprawdza się zarówno winyl, jak i flizelina. W przypadku nieidealnych, krzywych ścian, dużą uwagę należy przyłożyć do samego procesu przyklejania tapety. Odpowiednie oczyszczenie i przygotowanie ściany, a także wyznaczenie nowej granicy (w przypadku krzywych ścian) i naklejanie tapety od dołu do góry, umożliwią zgrabne ukrycie różnic w wysokości.

jak dobrac tapete
fototapeta 3d

Niesamowita symetria

Fototapeta nr: 95899

zobacz
jak dobrac tapete
fototapeta efekt marmuru

Wielki spokój

Fototapeta nr: 134648

zobacz

Jaki kolor tapety wybrać?

Nie bez znaczenia jest także kolor tapety i dopasowanie jej do funkcji, jaką pełnią poszczególne pomieszczenia. Chcąc urządzić przytulną i sprzyjającą odpoczynkowi sypialnię, należy zrezygnować z agresywnych motywów i intensywnych kolorów. Aranżując miejsce do pracy, najlepiej wybierać spokojne pastelowe odcienie bądź postawić na sprzyjającą wyciszeniu zieleń. Intensywne odcienie najlepiej wykorzystać w kuchni bądź łazience. Na kolory szczególną uwagę warto zwrócić w małych pomieszczeniach i unikać zestawiania ich na zasadzie kontrastu. Takie połączenie może skutecznie zmniejszyć i przytłoczyć pokój.

Wybór tapety a oświetlenie

Wybierając tapetę, należy zastanowić się także nad stopniem oświetlenia we wnętrzu. Jest to szczególnie istotne w przypadku chęci zastosowania ciemnych kolorów. Dobór tapety powinien uwzględniać ilość światła dziennego wpadającego do pomieszczenia. W pokojach od strony północnej zdecydowanie lepiej sprawdzą się jasne kolory, które rozświetlą i optycznie powiększą przestrzeń. Zastosowanie ciemnej tapety może przytłoczyć wnętrze i sprawić, że stanie się ono niekomfortowe i ponure. Cięższe motywy zdecydowanie bardziej sprawdzą się w pomieszczeniach zlokalizowanych od strony południowej i wschodniej.

Tapety bądź fototapety to obecnie jedno z najlepszych i najszybszych rozwiązań, umożliwiających natychmiastową zmianę klimatu pomieszczenia. Decydując się na ich zakup, warto jednak dokładnie prześledzić swoje potrzeby i nie kierować się jedynie panującą obecnie modą. Odpowiednie dobrane dekoracje ścienne, które dopasowane są zarówno do charakteru pomieszczenia, jak i indywidualnego gustu domowników, umożliwią stworzenie niepowtarzalnego i wyjątkowego wnętrza!

Wybierz fototapetę idealnie dopasowaną do wnętrza!