Już w starożytności ludzie zdawali sobie sprawę z oddziaływania kolorów. Ich wpływem na życie człowieka interesowała się chińska filozofia feng shui, powiązana również ze sztuką dekorowania i architekturą. Kolory mają swoje symboliczne znaczenia, które podświadomie interpretujemy, wpływają na nasz nastrój, wyobraźnię, wywołują skojarzenia. Jak dobierać i łączyć kolory we wnętrzach, aby czuć się w nich dobrze i aby były dopasowane do naszego temperamentu? Udzielamy odpowiedzi!

Biały

Biel to kolor czysty, świeży i prosty, przywołuje skojarzenia z niewinnością. Daje poczucie swobody i łagodzi emocje, pozwala odpocząć oczom, ale w nadmiarze może powodować odczucie samotności i smutku. Biały kolor doskonale odbija światło, dlatego też optycznie powiększa pomieszczenie. Pomalowanie nim sufitu podwyższy wnętrze. Stanowi neutralne tło dla innych barw. Pasuje do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych, dobrze łączy się z innymi materiałami, jak szkło czy drewno.

Czarny

Czerń nie odbija światła, lecz je absorbuje. To kolor ciemności, zła, tajemnicy i żałoby. Jej nadmiar stwarza ponury nastrój i optycznie pomniejsza wnętrze, ale jako dodatek dodaje elegancji. Zestawienie z bielą może tworzyć ciekawe graficzne efekty.

Szary

Szary to najbardziej neutralny ze wszystkich kolorów, dlatego stanowi doskonałe tło dla innych barw. Doskonały do wnętrz minimalistycznych czy ascetycznych, ale również do łazienek, gdzie będzie tworzył świetną kompozycję z armaturą łazienkową z chromowanymi elementami czy bielą.

Czerwony

Czerwień to jedna z najbardziej zauważalnych barw, kojarzy się z ogniem, namiętnością, aktywnością, siłą, bo przypomina kolor krwi. To barwa, która przyciąga uwagę, działa na zmysły i stymuluje do działania. Ze względu na swoją intensywność lepiej sprawdza się w postaci akcentów i plam kolorystycznych. Stosowana w umiarze pobudza do aktywnego działania, zapobiega zmęczeniu i przygnębieniu, ale nie powinna być używana w pomieszczeniach wymagających koncentracji. Jej zbyt duża jej ilość może powodować agresję i złość. Wzmaga apetyt, więc będzie doskonała do jadalni lub kuchni, sprawdzi się również w holu czy przedpokoju, gdzie nie spędzamy dużo czasu, więc nie będzie działać przytłaczająco. Różowe odcienie czerwieni możesz wykorzystać w sypialni, bo kojarzą się one z miłością, ale unikaj zbyt intensywnej barwy, która może utrudniać zasypianie.

Żółty

Żółć kojarzy się ze słońcem, ciepłem i optymizmem. To kolor dodający pozytywnej energii i pobudzający kreatywne myślenie. Świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach do nauki i pracy, bo wspomaga jasność umysłu i zapamiętywanie. Zaraz po kolorze białym jest najlepiej odbijającą światło barwą, dlatego warto zastosować ją w niewielkich, chłodnych i słabo doświetlonych pomieszczeniach, skierowanych na wschód i północ. Należy jej unikać w sypialniach ze względu na pobudzające do działania właściwości. Żółty doskonale współgra z czerwienią i pomarańczem, świetnie łączy się również z kontrastującą czernią. Wiele barw przy żółci nabiera wyrazistości, np. granat, popiel czy błękit.

Niebieski

Niebieski to statystycznie najbardziej lubiana barwa z całej palety kolorów. Wywołując skojarzenie z niebem i oceanem, wzbudza poczucie pewności i stałości. To kolor ochładzający i łagodzący - obniża ciśnienie krwi, uspokaja, sprzyja odpoczynkowi i ułatwia zasypianie, dlatego jest stworzony do sypialni. Użyty na zbyt dużych płaszczyznach może przygnębiać, więc warto wtedy przełamać go żywszym kolorem. Doskonale komponuje się bielą, beżem i szarością, mocniejszy efekt można uzyskać, podbijając go zielenią lub brązem. Kolor niebieski daje wrażenie profesjonalizmu, w połączeniu z metalicznym srebrem uzyskasz bardzo elegancki efekt. Jasnoniebieskie odcienie optycznie powiększają wnętrze.

Zielony

Harmonia, spokój, natura - to pojęcia, które wiążemy z kolorem zielonym, powstającym w wyniku zmieszania barwy niebieskiej z żółtą. Istnieje on w ponad tysiącu odcieni, w zależności od nasycenia może być zarówno kolorem ciepłym, jak i chłodnym. Barwa ta nadaje pomieszczeniu relaksujący klimat, a jasny odcień mięty w połączeniu z bielą uczucie świeżości. Zieleń relaksuje, uspokaja, daje poczucie bezpieczeństwa i równowagi. Dobrze komponuje się z bielą i brązem. Sprawdzi się w gabinecie, bibliotece, łazience czy pomieszczeniach medycznych, bo reguluje pracę serca i ułatwia oddychanie.

Pomarańczowy

Pomarańcz jest pochodnym żółci i czerwieni, dlatego działa podobnie jak te kolory - ociepla i aktywizuje. To bardzo pozytywna barwa, która pobudza umysł do działania. Powoduje również wydzielanie soków trawiennych, dlatego pasuje do wnętrz, w których przygotowujemy i spożywamy posiłki. Podobnie jak żółć rozświetla wnętrze, więc warto tę barwę zastosować w pomieszczeniach z dużą ilością światła sztucznego, np. w przedpokoju. Dobrze łączy się z szarymi, czarnymi i beżowymi akcentami.

Brązowy

Brąz to kolor ziemi oraz drewna, dlatego mocno wiąże się z naturą. W mieszkaniu ten odcień tworzy aurę przytulności i ciepła, wskazany jest dla osób poszukujących życiowej stabilizacji. Doskonale komponuje się z innymi barwami natury, takimi jak zielenie czy żółcienie, ale stanowi również idealne tło dla innych kolorów.

Fioletowy

Fiolet to kolor mistyczny i tajemniczy. Powstaje z połączenia błękitu i czerwieni. Jest uważany za kolor elegancki, pobudza intuicję i kreatywność, korzystnie wpływa na układ nerwowy. Jego odbiór jest uzależniony od jasności i nasycenia. Głęboki odcień sugeruje bogactwo, natomiast pastelowy - subtelność i romantyzm. Tworzy ciekawe połączenia z czerwienią, zielenią i żółcią, doskonale sprawdzi się też jako kolor dodatków.

NASZE PORADY

  • Nie używaj zbyt wielu kolorów w jednym wnętrzu. Zastosuj maksymalnie trzy kolory w proporcjach 70% (odcień bazowy); 20% (odcień uzupełniający); 10% (odcień kontrastujący). Jeśli wybierzesz jakąś barwę, powtórz ją w pomieszczeniu co najmniej trzy razy - odcień nie musi być taki sam, ważna jest tonacja.
  • Podczas wybierania odcieni weź pod uwagę oświetlenie wnętrza. Kolor inaczej będzie wyglądał na ścianie przeciwległej do okna, a inaczej w najciemniejszym kącie pokoju.
  • Jeśli szukasz inspiracji, wybierz swój ulubiony przedmiot i wokół niego buduj gamę kolorów wnętrza.
  • Aby przełamać monotonię, stosuj rozmaite faktury, wybierając różnorakie materiały w tym samym odcieniu. Połącz faktury gładkie, wzorzyste, matowe i połyskujące.
  • Jeżeli masz problem z doborem uzupełniających się barw, skorzystaj z koła kolorów. Doskonale będą wyglądać połączenia kolorów leżących naprzeciwko siebie oraz sąsiadujących.

Wybierz kolorowe dodatki do swojego wnętrza