Wielu z nas sprzątanie traktuje jako przykry obowiązek. Często mamy wrażenie, że ciągnie się to w nieskończoność, a w domu już po chwili znowu jest brudno. Czy wiesz, że odpowiednia kolejność czynności podczas sprzątania może je znacznie usprawnić? Poznaj najważniejsze zasady, dzięki którym od teraz będziesz sprzątać szybko i efektywnie!

jak sprzątać efektywnie
najważniejsze zasady sprzątania

1. Uciążliwe zabrudzenia

Sprzątanie najlepiej zacząć od nałożenia na trudne zabrudzenia odpowiednich do tego środków, aby te miały odpowiednią ilość czasu na działanie. Takimi uciążliwymi miejscami będą np. fugi pod prysznicem czy przy wannie albo kuchenka pokryta tłuszczem lub przypalonym jedzeniem. W tym czasie możesz zająć się innymi obowiązkami.

2. Segregowanie i chowanie rzeczy

Aby ułatwić sobie sprzątanie, rzeczom warto wyznaczać stałe miejsce w domu i zawsze je w to miejsce odkładać natychmiast po użyciu. Dzięki temu unikniemy bałaganu na co dzień. Rzeczy powinny być grupowane według wspólnej cechy, co spowoduje, że będą łatwe do odnalezienia. Na półkach i blatach lepiej mieć jak najmniej przedmiotów, bo będą wymagały częstszego czyszczenia i przestawiania. Warto zostawić jedynie te, których używamy na co dzień i są nam niezbędne. Można je też umieścić w jednym pojemniku lub koszyku - wtedy wystarczy go tylko podnieść i zetrzeć kurz.

3. Z góry na dół

Kiedy już zabierzemy się za bardzo konkretne sprzątanie, warto zastosować zasadę “z góry na dół”. Oznacza to, że zaczynamy od górnych półek, a kończymy na podłodze. Taka metoda powoduje, że nie trzeba będzie ponownie myć podłogi po wyczyszczeniu szafek czy blatu. Zawsze zaczynaj od starcia kurzu, a dopiero potem odkurz podłogę. Ta sama zasada dotyczy sprzątania domów piętrowych - rozpoczynamy od wyższej kondygnacji i dopiero wtedy schodzimy na dół, więc brud nie przemieszcza się na inne poziomy. Na jednej kondygnacji warto zacząć od najbardziej zabrudzonego pomieszczenia, np. kuchni, żeby nie przenosić z niej okruszków do innych wnętrz.

kolejność sprzątania

4. Od środka na zewnątrz

Drugą zasadą dotyczącą kierunków sprzątania jest “od środka na zewnątrz”. To znaczy, że najpierw myjemy środek szafki, a dopiero potem jej drzwiczki, żeby uniknąć ich ponownego zachlapania. Dotyczy to też lodówki, prysznica, wanny czy toalety. Dzięki temu nie roznosimy też bakterii!

5. Wyjmij - umyj - odłóż

Jeśli chcemy dokładnie posprzątać jakieś miejsce, musimy najpierw z niego usunąć przedmioty, które mogą nam w tym przeszkodzić. Dlatego też wyjmujemy / zdejmujemy rzeczy, myjemy półkę czy blat oraz usunięte wcześniej przedmioty, a następnie ponownie je wkładamy / układamy. Zasada dotyczy zarówno naczyń w kuchni, kosmetyków w łazience, jak i ubrań w szafie.

Zorganizuj przestrzeń dzięki parawanowi