Wanna czy prysznic? - odwieczne pytanie, które pojawia się podczas projektowania łazienki. Oczywiście idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie w łazience obu sprzętów, ale niestety nie zawsze mamy do dyspozycji tak dużą przestrzeń. Przy podejmowaniu decyzji oprócz ilości miejsca, warto wziąć pod uwagę nasz styl życia oraz osobiste preferencje. Inne oczekiwania będzie miała rodzina z dziećmi, inne osoba pracująca, a jeszcze inne rodzina opiekująca się osobami starszymi.

Prysznic - wady i zalety

Kabina prysznicowa sprawdzi się w małych łazienkach. Najlepszym wyjściem są kabiny, które mają wymiary przynajmniej 90x90 cm, ale możemy odnaleźć także mniejsze modele - trudno jednak będzie mówić w ich przypadku o wygodzie użytkowania. Brodziki mają różne kształty, które możemy dopasowywać do naszego wnętrza. Ostatnio bardzo modne są kabiny typu walk-in, które nie posiadają brodzika i prowadnic. To świetna opcja, jeśli z łazienki korzystają osoby starsze lub mające problem z poruszaniem się. Wejście do środka nie wymaga przekroczenia progu, a prawdopodobieństwo poślizgnięcia się jest mniejsze. Tego typu kabina wymaga jednak specjalnych rozwiązań hydraulicznych, dlatego warto ją uwzględnić już na etapie projektowania łazienki. Wybierając kabinę, warto zwrócić uwagę na sposób otwierania drzwi. Te przesuwne są mniej wygodne, ale na otwieranie skrzydłowych musimy wygospodarować miejsce. Inną opcją jest stworzenie kabiny z powstałej we wnętrzu wnęki - wystarczy zamontować drzwi i gotowe!

Prysznic to oszczędność czasu, ponieważ trwa znacznie krócej od kąpieli w wannie, a także wody, której do wanny nalewamy więcej. Jest też bardziej higieniczny od wanny, ponieważ brud zmywamy poprzez spłukiwanie. Prysznic sprawdzi się w przypadku chęci szybkiego odświeżenia po pracy czy treningu lub dodania sobie energii o poranku. Chociaż obecnie mamy również możliwość stworzenia swojego kącika SPA przez zawieszenie na ścianie panelu z hydromasażem.

Minusem jest to, że na transparentne części kabiny trudno jest utrzymać w czystości - osadza się na nich mydło, inne środki myjące czy kamień oraz powstają nieestetyczne smugi.

Wanna - wady i zalety

Największą zaletą wanny jest możliwość gorącej kąpieli przynoszącej wyciszenie i odprężenie. Można ją połączyć z zabiegami pielęgnacyjnymi i leczniczymi, a także aromaterapią, które nie tylko pomogą się zrelaksować, ale też rozluźnią mięśnie i przyniosą ulgę w bólach kostno-stawowych. Wannę docenią również rodziny z małymi dziećmi, bo łatwiej w niej zadbać o codzienną pielęgnację maluchów. Taka kąpiel jest również świetną zabawą dla szkrabów!

Obecnie oferta modeli wanien jest ogromna - możemy wybierać spośród wanien emaliowanych, akrylowych czy drewnianych, symetrycznych i asymetrycznych, a także z siedziskiem czy funkcją hydromasażu. Wolnostojąca wanna może być piękną ozdobą łazienki i stanowić jej centralny punkt. Możemy też dodawać do niej inne akcesoria, jak zagłówki, uchwyty czy relingi do wieszania ręczników.

Wanna zajmuje niestety dużo miejsca, więc nie sprawdzi się w łazienkach o małym metrażu. Mała wanna będzie natomiast niewygodna dla osób wysokich, bo trudno będzie się w niej zrelaksować. Może być kłopotliwa dla osób starszych, które mają problem z poruszaniem się. Wymaga też oczywiście odpowiedniej pielęgnacji, aby jej ścianki nie stały się żółte i matowe.

Wanna z prysznicem - kompromis?

Obecnie możliwe jest zamontowanie na wannie specjalnego parawanu, dzięki czemu możemy w niej zażywać gorącej kąpieli, jak i orzeźwiającego prysznica. Najczęściej taki parawan nawannowy jest wykonywany z hartowanego szkła, możemy również wybrać, czy drzwi będą się uchylać czy składać. Warto wybrać ścianki ze specjalną powłoką, dzięki której woda łączy się w strużki, spływa szybciej i zostawia mniej zacieków. Łatwiej wtedy utrzymać sprzęt w czystości. Takie rozwiązanie łączące wannę i prysznic pomoże pogodzić różne preferencje domowników.

Łazienka

Do łazienki wybierz obrazy na szkle akrylowym