inspirujące wnętrza atrakcyjne promocje darmowa dostawa od 80zł program lojalnościowy

-35% na obrazy Oferta ważna do 22.02.2024

Reprodukcje Rogier van der Weyden

Kategorie
Sortuj

Sortuj według

Rogier van der Weyden był wczesnoniderlandzkim malarzem, którego zachowane prace składają się głównie z tryptyków, dyptyków i pojedynczych dzieł sztuki sakralnej. Jednak przez zmieniające się trendy malarskie został prawie całkowicie zapomniany do połowy XVIII wieku. Dziś jest znany i ceniony, wraz z Robertem Campinem i van Eyckiem, jako jeden z trzech wielkich wczesnoflamandzkich artystów (Vlaamse Primitieven lub „flamandzkich prymitywów”). Sztuka flamandzka może już teraz zawitać w Twoich wnętrzach!

Reprodukcje obrazów Rogier van der Weyden

Rogier van der Weyden to wybitny przedstawiciel szkoły niderlandzkiej, który żył i tworzył w XV wieku. Poniekąd cechą charakterystyczną tego artysty jest to, że nie podpisywał swoich obrazów, a także nie przypisywał im dat. Stąd niekiedy trudno wskazać datę powstania danego obrazu. Nie umniejsza to oczywiście w żaden sposób jego wartości. Rogier van Weyden został bowiem przyjęty do wyjątkowej gildii malarzy miasta Tournai. Miejsca, które poniekąd chroniło artystów, a także dbało o jakość ich dzieł. Niderlandzki artysta został także mianowany malarzem miejskim Brukseli.
Mówi się, że obrazy Rogiera van der Weydena powstały niejako w dialogu z twórczością Roberta Campina - malarza flamandzkiego znanego również jako Mistrz Tryptyku de Mérode. Inspiracje Mistrzem z Flémalle są pokłosiem pracy we wspólnej pracowni przez tych dwóch artystów.

Czytaj więcej Zwiń opis

Obrazy Rogier van der Weyden na płótnie

Twórczość Rogiera van der Weydena skupiała się wokół tematyki religijnej, właściwie przez cały okres jego kariery twórczej. Poza bardzo bliskim mu kościołem skupiał się na portretach. W jego obrazach można dostrzec zarówno cechy charakterystyczne dla renesansu, jak i dla gotyku. Stąd jego obrazy to świetna propozycja do uzupełnienia wystroju klasycznych wnętrz. Surowe, naturalne drewno i sztukateria z pewnością podkreślą klasę tych dzieł.
Jednym z jego największych dzieł jest “Zdjęcie z krzyża”. Ten tryptyk ukończony między 1435 a 1440 rokiem powstał na zamówienie bractwa łuczników z Brugii. Innym wybitnym i szeroko komentowanym dziełem jest “Portret damy”. To dla odmiany przykład malarstwa portretowego utrzymanego w nurcie późnego gotyku. Badacze zgodnie twierdzą, że płótno wykonane techniką olejną przedstawia Marie de Valengin, która miała być córką księcia Burgundii - Filipa Dobrego.