tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy
-30% na wybrane produkty Oferta ważna do 25.10.2021 Zobacz
styl prowansalski
Styl prowansalski

Dom pachnący suszonymi ziołami, kłosami zbóż, palonym drewnem, wypełniony naturalnym, słonecznym światłem… To esencja prowansalskich wnętrz kojarzących się z wiejskim stylem życia, pełnym spokoju i harmonii dzięki codziennie powtarzającym się rytuałom. Aranżacje nawiązujące do prowincji bazują na pastelowych odcieniach: od oliwkowej zieleni, lawendowego fioletu po delikatny błękit, które przenoszą mieszkańców do idyllicznej krainy. To styl, który zadowoli każdego, kto szuka odrobiny beztroski po całym dniu pracy i chce swojemu wnętrzu zapewnić ciepły, domowy nastrój.

Okiem dekoratora

Styl prowansalski jest nieco perfekcjonistyczny. Nie ma w nim miejsca na sfatygowane antyki czy eklektyzm. Liczy się tylko przemyślana, nieskazitelna kompozycja. Zanim przystąpisz do prowansalskiej rewolucji - ustal kolor przewodni, który będzie odznaczał się w każdym, najmniejszym elemencie wnętrza. Styl prowansalski to nie tylko biel - zdecydowanie bardziej polecam stonowane kolory malinowe i piaskowe.

Karolina Lasota ekspert bimago.pl

W Prowansji ściany często maluje się na ciepłe barwy i przeciera wapnem, aby miały ciekawszą fakturę. Podłogi wykłada się natomiast rudą terakotą lub kamieniem, aby chroniły przed upałem.

Tkaniną najbardziej pasującą do stylu prowansalskiego jest kreton. W salonie lub sypialni wykorzystuje się go do narzut, tzw. boutis, często pikowanych i pokrytych pięknymi haftami.

Zobacz inne style