tysiące produktów
wysoka jakość
łatwy montaż
program lojalnościowy
-30% na wybrane produkty Oferta ważna do 25.10.2021 Zobacz
styl shabbychic
Styl SHABBY CHIC

Ten styl ma w sobie sporo z kobiecej delikatności, przede wszystkim dzięki pastelowej kompozycji barw, na której się opiera. Podstawą są biel i ecru, które uzupełnione innymi rozbielonymi kolorami sprawiają, że wnętrza w tym stylu są jasne i działają na przebywających w nich odprężająco. Aranżacja tego typu nawiązuje do secesyjnej stylistyki - uwielbia florystyczne motywy i ornamenty, zwiewne koronki, piękne, często niepraktyczne bibeloty, a także tapety - nie tylko te z kwiatowym deseniem, ale również w pasy. Słodycz kolorów i dekoracji przełamana jest postarzanymi sprzętami sprawiającymi wrażenie wyciągniętych z wiejskiej chaty, gdzie, popijając herbatę na drewnianym tarasie, można się na chwilę zatrzymać i wziąć głębszy oddech.

Okiem dekoratora

Shabby chic powszechnie uznany jest za styl typowo kobiecy, ale łatwo można dodać mu męskości - wystarczy słodkie pastelowe kolory wymienić na ciepłe brązy i bieloną czerń! Miłośnicy tego stylu płci męskiej wymieniają też popularne kwieciste zastawy stołowe na prostą białą porcelanę, a zamiast figurek aniołków i tiulu - w ich wnetrzu króluje mosiądz.

Karolina Lasota ekspert bimago.pl

Shabby chic to także specjalna metoda postarzania mebli, która polega na kilkukrotnym nakładaniu farby w taki sposób, aby poprzednie warstwy były widoczne.

Często mylony jest ze stylem prowansalskim. Różnica polega na tym, że w "sfatygowanym szyku" króluje biel, która w stylu prowansalskim jest tylko dodatkiem, a meble koniecznie muszą wyglądać na zużyte i wytarte.

Zobacz inne style